Kijów/Moskwa – Rząd w Kijowie przygotowuje się do wielomiesięcznych walk z rosyjskimi siłami zbrojnymi na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski chce wprowadzić stan wojenny z powodu przedłużającej się trzymiesięcznej inwazji Rosji.
Tymczasem Rosja dostrzegła trudności i błędy w wojnie agresji, która rozpoczęła się prawie trzy miesiące temu, ale zapowiedziała, że walki będą kontynuowane. Wypowiedzi rosyjskiego wicepremiera Marata Chusnullina wskazywały również na rozszerzenie celów wojennych, o czym Kreml oficjalnie mówi jedynie jako o „wyzwoleniu” wschodnioukraińskich regionów Doniecka i Ługańska.
W ukraińskim porcie Mariupol, według rosyjskich informacji, od początku tygodnia poddało się 959 ukraińskich myśliwców z oblężonej huty Azowstal. Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało w środę, że 80 z nich zostało rannych. Powiedział, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin prawie 700 osób zostało wziętych do niewoli w Rosji. Początkowo nie było potwierdzenia tych danych ze strony ukraińskiej.
Rosyjski region przygraniczny na celowniku Ukrainy?
Tymczasem gubernator obwodu biełgorodzkiego w zachodniej Rosji ponownie oskarżył Ukrainę o zbombardowanie miasta niedaleko granicy. Młody człowiek został ranny, powiedział Wiaczesław Gładkow w środę na swoim kanale Telegram. Mężczyzna jest leczony, ale nie grozi mu śmierć. Gładków powiedział, że uszkodzonych zostało także sześć domów, samochód i linia energetyczna.
Miejsce Soloczi znajduje się około dziesięciu kilometrów od granicy z Ukrainą. Według rosyjskich źródeł Solochi został zastrzelony raz w zeszłym tygodniu. W tym czasie w ataku zginął 18-letni mężczyzna, a siedem innych osób zostało rannych. Sąsiedni obwód Kursk również zgłosił w środę atak na wioskę. Jednak podobno nikt nie został ranny.
Rosja twierdzi Zaporoże
W przyszłości Rosja chce mocno związać ze sobą częściowo podbity region Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy. „Myślę, że perspektywa regionu leży w pracy w naszej harmonijnej rosyjskiej rodzinie” – powiedział rosyjski wicepremier Marat Chusnullin podczas wizyty w okupowanym przez armię rosyjską małym miasteczku Melitopol, jak poinformowała agencja RBK. . Samo wojewódzka stolica Zaporoża jest nadal kontrolowana przez wojska ukraińskie.
Chusnullin powiedział, że przybył, aby zapewnić „maksymalną pomoc” w integracji obszaru. Region może pomóc w zaopatrzeniu Rosji w materiały budowlane, których brakuje w kraju, powiedział urzędnik rządowy. Jednocześnie powiedział, że zaporoska elektrownia atomowa – najpotężniejsza w Europie – przejęta przez wojska rosyjskie na początku marca – nie powinna w przyszłości dostarczać Ukrainie prądu tylko wtedy, gdy za to zapłaci.
Rosja zapowiada wprowadzenie nowej broni laserowej
Według Rosji niedługo zostanie wprowadzony laser o dużej mocy do zestrzeliwania dronów i lekkich samolotów. „Nasi fizycy opracowali znacznie potężniejsze systemy laserowe, które umożliwiają spalanie różnych celów i budują je prawie gotowe do masowej produkcji” – powiedział w środę rosyjski wicepremier Jurij Borysow na konferencji pod Moskwą, jako moskiewska państwowa agencja informacyjna TASS zgłoszone.
Według Borisowa nowa broń laserowa ma zasięg pięciu kilometrów i może zestrzeliwać drony na tej wysokości. Nowy system został przetestowany we wtorek i podobno spalił drona w ciągu pięciu sekund. Teraz jest powoli wprowadzany do sił zbrojnych. „Pierwsze prototypy są już w użyciu” – powiedział Borysow.
Nie udało się zweryfikować informacji. Nie pokazano też żadnego obrazu.
Wicepremier Rosji w okupowanym Chersoniu
Rosja jest zdeterminowana, by związać ze sobą okupowany region Chersoniu na południu Ukrainy. Region wokół miasta portowego zajmie „miejsce godne naszej rosyjskiej rodziny” – powiedział we wtorek rosyjski wicepremier Marat Chusnullin podczas wizyty w Chersoniu. Rosyjska agencja państwowa Ria Novosti zacytowała jego stwierdzenie, że ludzie będą żyć i pracować razem w przyszłości.
1 maja Rosja wprowadziła rubla jako oficjalną walutę w regionie. Kilka dni temu wiceszef prorosyjskiej administracji w Chersoniu Kirill Stremoussov formalnie poprosił szefa Kremla Władimira Putina o włączenie się do rozmowy. Uzasadnił rezygnację z przeprowadzenia referendum wcześniej przewidywanego faktem, że takie referendum na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Półwyspie Krymskim nie zostało uznane na arenie międzynarodowej. Z kolei ukraiński rząd jest przekonany, że rusyfikacja regionu Chersoniu nie powiedzie się.
Burmistrz: Lwów pod częstym ostrzałem rosyjskich rakiet
Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj skarżył się na ciągły ostrzał rosyjskich rakiet na zachodniej Ukrainie, na granicy z Polską. W mieście jest wiele organizacji międzynarodowych, które powinny być tym zaniepokojone, powiedział Sadowyj ukraińskiej telewizji, jak poinformował w środę Unian. Rosja nie tylko celuje w infrastrukturę wojskową, ale także chce wywołać stałe napięcie poprzez bombardowanie. „Ale jeśli w porę zareagujesz na alarm przeciwlotniczy i wejdziesz do bunkra, to nie jest to niebezpieczne” – powiedział. Stare Miasto we Lwowie jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ludzie na obrzeżach mogli zobaczyć rakiety i usłyszeć bardzo głośne eksplozje, powiedział Andriy Sadovy. Jednak sam Lwów nie uległ zniszczeniu. Ale ludzie musieliby spędzić prawie całą noc w schronach przeciwlotniczych.
Stany Zjednoczone tworzą obserwatorium
W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainie Stany Zjednoczone uruchomiły obserwatorium konfliktu. Nowe Obserwatorium Konfliktów ma zapewnić „dokumentowanie zbrodni popełnionych przez rosyjskie wojska i pociąganie ich do odpowiedzialności” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu w Waszyngtonie.
Program ma m.in. gromadzić, analizować i publikować informacje i dowody „okrucieństwa, łamania praw człowieka i niszczenia infrastruktury cywilnej”. Raporty będą publikowane na stronie ConflictObservatory.org w przyszłości.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.