Dzień wojny w skrócie
Zaciekłe walki w Donbasie – koniec bitwy o Mariupol
21 maja 2022, 22:13
Armia rosyjska najwyraźniej próbuje nowych ataków, aby podbić części wschodniej prowincji Ługańsk, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy. Z drugiej strony bitwa pod Mariupolem dobiegła końca – według ich własnych oświadczeń Rosja przejmuje pełną kontrolę nad hutą Azow, która była ostatnio kwestionowana. 87. dzień wojny w skrócie.
Kijów: Masowe walki w Donbasie
Ukraiński Sztab Generalny odnotował dużą liczbę rosyjskich ataków, zwłaszcza na wschodzie. Ukraiński gubernator Serhij Gajdai powiedział w Telegramie, że armia rosyjska próbowała zniszczyć miasto Siewierodonieck. Na obrzeżach miasta wybuchły walki.
Według Sztabu Generalnego w Kijowie, wróg wciąż próbuje przejąć pełną kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim w celu zabezpieczenia lądowego korytarza do anektowanego przez Rosję w 2014 roku półwyspu czarnomorskiego. już pod kontrolą prorosyjskich separatystów przed rosyjską inwazją 24 lutego.
Moskwa: ostatni wał w hucie Mariupol pękł
Po tygodniach zaciekłych walk armia rosyjska twierdzi, że przejęła pełną kontrolę nad hutą Azowstal w Mariupolu. Wszyscy ukraińscy bojownicy poddali się – poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. Strona ukraińska początkowo nie komentowała tego.
Rozległy kompleks przemysłowy na Morzu Azowskim był ostatnim miejscem w strategicznie ważnym mieście portowym w południowo-wschodniej Ukrainie, które nie zostało jeszcze w pełni pod kontrolą Rosji. Według informacji z Moskwy od 16 maja do niewoli rosyjskich trafiło łącznie 2439 ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij powiedział w wywiadzie telewizyjnym w sobotę, że zrobił wszystko, aby wyzwolić Mariupol. Niemniej jednak powiedział, że Ukraina „złamała kręgosłup” rosyjskiej armii. „Przez kilka lat nie będziesz w stanie stanąć na nogi”.
Nowy problem z niemieckimi dostawami broni
Jeśli chodzi o niemieckie dostawy broni, kanclerz Olaf Scholz powiedział, że to słuszna decyzja. „Granice w Europie nie powinny być przesuwane siłą” – powiedział Scholz. Putin całkowicie się przeliczył. Były sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, skrytykował Niemcy za „zbyt niezdecydowanie, jeśli chodzi o dostarczanie ciężkiej broni i nakładanie sankcji”. Duńczyk powiedział Handelsblattowi: „Potrzebujemy niemieckiego przywództwa”.
Tymczasem pojawia się nowe zamieszanie związane z dostawami broni z Niemiec. Gazeta „Bild” donosi o poufnym dokumencie Ministerstwa Obrony, który jest sprzeczny z oficjalną wersją minister Christine Lambrecht. Według tego Bundeswehra ma 62 kuny, które nie są już używane. Według raportu Der Spiegel, rząd w Warszawie jest zły, ponieważ Niemcy zgodnie z obietnicą nie chcą szybko zastąpić polskich czołgów rosyjskiej produkcji, które Polska już przekazała Ukrainie.
Rosja odcina dostawy gazu do Finlandii
W ten sposób rosyjska spółka publiczna Gazprom skonkretyzowała w sobotę ogłoszenie z poprzedniego dnia. Oficjalnie powodem było to, że Finlandia odmówiła zapłaty za dostawy w rublach rosyjskich. Jednak prezydent Rosji Władimir Putin ostro skrytykował formalny wniosek Finlandii o członkostwo w NATO – wraz ze Szwecją – i zagroził konsekwencjami. Ponieważ Finlandia nie jest bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu, nie ma to znaczącego wpływu na dostawy. Finlandia i Szwecja chcą wstąpić do NATO z powodu agresji Rosji na sąsiednią Ukrainę, która niebawem wejdzie w czwarty miesiąc.
Turcja stawia warunki przystąpienia Szwecji do NATO
Według prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Turcja domaga się od państwa nordyckiego konkretnych działań przeciwko terroryzmowi w sporze ze Szwecją o członkostwo w NATO. Embargo na broń na Turcję po inwazji na Syrię w 2019 r. również miało zostać zniesione, państwowa agencja informacyjna Anadolu zacytowała słowa Erdogana po rozmowie telefonicznej ze szwedzką premier Magdaleną Andersson.
Biden przeznacza miliardową pomoc dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden podpisał wejście w życie pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości miliarda euro. Kongres zatwierdził wcześniej pakiet o wartości prawie 40 miliardów dolarów (38 miliardów euro) znaczną większością głosów.
Włochy opracowują plan procesu pokojowego w wojnie na Ukrainie
Włochy pracują nad planem pokojowego rozwiązania. „Teraz potrzebujemy kontrofensywy dyplomatycznej” – powiedział gazecie „La Stampa” minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. Pierwszym celem jest uzyskanie lokalnych przerw w walkach, następnie zawieszenie broni, praca nad neutralnością i wreszcie porozumienie pokojowe.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Zbrodnie wojenne nie pozostaną bezkarne
Komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reynders zobowiązał się do ścigania zbrodni wojennych na Ukrainie. „To zajmie trochę czasu, to będzie długi proces, ale okrucieństwa popełnione na Ukrainie nie pozostaną bezkarne” – powiedział Reynders włoskiej gazecie La Stampa.
Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej
Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.