A. Bilotait: Pierwsi uchodźcy mogą dotrzeć na Litwę wczoraj od czwartku

Agn Bilotait, Minister Spraw Wewnętrznych. Zdjęcie: Darius Jonutis

Nadal trudno powiedzieć, ilu Ukraińców może przybyć na Litwę, ale pierwsi uchodźcy mogą przybyć na Litwę już w czwartek – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait.

Sytuacja jest taka, że ​​trudno wymienić i powiedzieć, jaka to liczba, ale wszyscy rozumiemy, że nie jesteśmy pierwszym krajem, który najpierw dociera do innych krajów, a potem wjeżdża na Litwę, to d Najpierw Polska, potem Litwa, która tam spada , to najbardziej realistyczny scenariusz, powiedział w czwartek dziennikarzom minister spraw wewnętrznych.

Wiemy, że około 20% osób wjeżdżających do Polski planuje przyjechać na Litwę – powiedziała.

Według ministra nie wiadomo jeszcze, ilu Ukraińców znajduje się obecnie na granicy z Polską, ale napływ trwa.

Zgadzamy się koordynować nasze działania i upraszczać procesy – dodał Bilotait.

Według niej pierwsi uchodźcy mogli przybyć na Ukrainę już wczoraj w czwartek.

Litwa jest obecnie gotowa na przyjęcie 10 tys. ukraińskich uchodźców, ale inne scenariusze są w trakcie oceny.

Mamy trzy pierwsze scenariusze. Pierwszy to liczba mieszkań dostępnych dla tej sytuacji, około 10 000. W drugim scenariuszu obliczyliśmy 20 000 osób na podstawie określonej populacji gminy, jeśli miałbyś przyjechać na Litwę. I to już, powiedziałem krytycznie, około 30 000 przedsiębiorstw z prośbą, aby gminy solidarnie przejęły odpowiedzialność i zapewniły mieszkania konkretnym firmom z powodu zwiększonego ruchu, powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Witalij Dmitriew.

Według MSW Polska jest obecnie gotowa przyjąć ok. 200 tys. firm, Łotwa, Rumunia i Słowacja po 10 mln. Estonia 3.000.

Spotkanie na granicy z Polską

W pierwszej kolejności Ukraińcy przygotowują się do zakwaterowania w gminach Lazdijai i Kalvarija, na granicy z Polską, gdzie uchodźcy zostaną poinformowani o procedurach migracyjnych.

Wyczekujemy takich trustów, obywateli Ukrainy, na tych drogach. Celem jest poinformowanie o możliwościach, jakie ma Litwa do ich przyjęcia, poinformowanie o procedurach migracyjnych – wyjaśnia V. Dmitrijevas.

Według niego, w drugim etapie Ukraińcy będą mogli udać się do punktów rejestracji, z których jedno powstanie w Centrum Kultury i Komunikacji w Alytus. Kolejne takie centrum planowane jest w Mariampolu.

Na ten dzień osiągnięto porozumienie z administracją miasta Alytus i burmistrzem konkretnie w sprawie obiektu, w którym monowie będą mogli tymczasowo przebywać, a głównym celem jest nie tylko krótkoterminowe zakwaterowanie, ale także procedury migracyjne, powiedział wiceminister spraw wewnętrznych.

Według niego, planuje się, że Ukraińcy zostaną zakwaterowani w tych ośrodkach maksymalnie przez 72 godziny.

Inicjatywa publiczna na rzecz mieszkalnictwa

Krajowe Ochotnicze Centrum Koordynacyjne Silnej Pomocy jednocześnie zaprasza do rejestracji firm, które były w stanie przyjąć Ukraińców uciekających przed wojną.

Wraz z inicjatywą społeczną Silna dyskutowano o możliwości rejestracji mieszkańców kraju, zaplecza i chcących gościć Ukraińców w swoich domach – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait.

Wierzę, że solidarność i poczucie braterstwa są bardzo silne i wierzę, że dziś Strong będzie coraz częściej wspólnie przedstawiać projekt – dodała.

Według niej zakwaterowanie Ukraińców jest koordynowane zarówno z diasporą ukraińską, jak i stowarzyszeniem Viebui.

Zakwaterowanie jest również omawiane z Ministerstwem Edukacji, Nauki i Sportu, Ministerstwem Ubezpieczeń Społecznych i Pracy oraz Ministerstwem Zdrowia w zakresie ratownictwa medycznego.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział operację wojskową na Ukrainie wczesnym rankiem w czwartek w pobliżu ukraińskich granic.

Wcześniej w tym tygodniu pochwalił niepodległość separatystycznego kraju wspieranego przez Moskwę na wschodzie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.