Aktualizacja z Ukrainy: ofensywa w Donbasie nie powiodła się, Putin chce ponownie odbudować armię

Aktualizacja z Ukrainy rano

Ofensywa na Donbas nie powiodła się – Putin chce teraz odbudować swoją armię

Dzisiaj, 2 kwietnia 2023 | 07:49

Aktualizacja z Ukrainy: co się stało zeszłej nocy

Rosyjska ofensywa zimowa nie powiodła się – Putin planuje teraz nowe dowództwo wojskowe

Według źródeł ukraińskich i zachodnich, rosyjskie starania o ustanowienie silniejszej kontroli wojskowej nad regionem Donbasu we wschodniej Ukrainie nie powiodły się. Rosnące rosyjskie spekulacje po raz kolejny wskazują, że prezydent Władimir Putin chce ponownie przetasować najwyższe dowództwo wojskowe. O tym informuje amerykański think tank „Institute for the Study of War”.

Rosyjscy blogerzy wojskowi poinformowali w sobotę, że Ministerstwo Obrony wezwało z urlopu zdymisjonowanego dowódcę rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, generała pułkownika Michaiła Teplińskiego. Tepliński wrócił do Dowództwa Połączonych Sił 31 marca i już planuje przyszłe operacje. Mówi się, że towarzyszył mu były szef sztabu wojsk lądowych Alexandre Lapin. Łapin został oficjalnie zastąpiony przez Andrieja Mordwiczowa dopiero 17 lutego po tym, jak ostro skrytykowano go za przywództwo wojskowe na Kremnie. Poprzednie zwolnienie Teplińskiego nigdy nie zostało potwierdzone przez Departament Obrony. „Prawdopodobnie Ministerstwo Obrony wysłało go na urlop, aby w każdej chwili powołał go na dowódcę” – powiedział ISW.

Odkąd w połowie stycznia rosyjski szef sztabu Walerij Gierasimow objął dowództwo nad „specjalną operacją wojskową” przeciwko Ukrainie, jego kadencja naznaczona jest próbą generalnej ofensywy zimowej – pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Celem tej ofensywy było rozszerzenie rosyjskiej kontroli nad całym regionem Donbasu do 31 marca. „Po 80 dniach staje się coraz bardziej jasne, że ten projekt się nie powiódł” – powiedzieli Brytyjczycy. Siły rosyjskie na linii frontu w regionie mogły odnotować minimalne zyski przy dużych stratach. Czyniąc to, w dużej mierze roztrwoniliby tymczasową korzyść osobistą uzyskaną z rosyjskiej „częściowej mobilizacji” zeszłej jesieni.

Selenskyj widzi Radę Bezpieczeństwa skompromitowaną przez Rosję

Reklama




Rotacyjne objęcie przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spotkało się z ostrą krytyką w Kijowie. W obliczu rosyjskiej agresji na jego kraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do „absurdalnej i destrukcyjnej” konstelacji i wezwał do reformy najwyższego organu ONZ. W przeszłości Kijów wątpił, czy Rosja zgodnie z prawem objęła stałą siedzibę Rady Bezpieczeństwa jako następca Związku Sowieckiego. Poza Rosją stałymi członkami Rady z prawem weta są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Chiny.

Zaledwie dzień wcześniej pięciomiesięczne dziecko zostało zastrzelone przez rosyjską artylerię, a teraz agresor przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, skrytykował Zełenski w swoim sobotnim wieczornym wystąpieniu wideo. „Trudno sobie wyobrazić coś, co lepiej obrazuje całkowite bankructwo takich instytucji”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nazwał rolę przywódczą „kiepskim żartem primaaprilisowym”.

Prezydencja Rady Bezpieczeństwa zmienia się co miesiąc między państwami członkowskimi w porządku alfabetycznym, przy czym pięciu stałych członków i dziesięciu niestałych członków na zmianę. Rosja po raz ostatni sprawowała prezydencję w lutym 2022 r. – kiedy dokonała inwazji na sąsiednią Ukrainę.

Ukraina zamawia od Polski 100 kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak

W celu lepszego odparcia rosyjskich napastników Ukraina zamówiła z Polski 100 nowych kołowych bojowych wozów piechoty typu KTO Rosomak. Jak poinformowała agencja PAP, premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę zakład produkcyjny Rosomak w Siemianowicach Śląskich na Górnym Śląsku. Według liberalno-konserwatywnego polityka osobiście otrzymał rozkaz od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Zamówienie zostanie sfinansowane z pieniędzy UE dla Polski i wsparcia USA dla Ukrainy – powiedział.

Minister obrony: Rosja znacznie zwiększa produkcję amunicji

Ale druga strona też się modernizuje. Według własnych oświadczeń Rosja zwiększyła produkcję amunicji. „Dotyczy to amunicji zwykłej i precyzyjnej” – powiedział minister obrony Siergiej Szojgu na sobotnim spotkaniu Sztabu Generalnego. Pozwoliłoby to Rosji osiągnąć cele wojenne. Ponadto trwają prace nad zwiększeniem produkcji. Oświadczenia Schoigu nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Ponad rok po rozpoczęciu wojny Ukraina i Rosja borykają się z brakiem amunicji. Zachód, od którego zależą dostawy ukraińskiej broni narodowej, również stara się zwiększyć produkcję. Kilka miesięcy temu szef Kremla Władimir Putin zaapelował do krajowego przemysłu zbrojeniowego o zwiększenie produkcji broni i amunicji. Aby sprostać wymaganiom wojska, firmy pracują w systemie wielozespołowym.

Ukraina nakłada nowe sankcje na Rosję

Tymczasem Ukraina nałożyła nowe sankcje na rosyjskie osoby i firmy oraz na firmę na terytorium Ukrainy pod kontrolą Rosji. W sobotę prezydent Zełenski wydał zarządzenie, wpisując na czarną listę kilkaset firm, organizacji i osób, które rzekomo wspierały rosyjską wojnę agresywną. W większości przypadków sankcje obowiązują przez okres dziesięciu lat.

Szczególnie dotknięci są dyrektorzy fabryk zbrojeniowych i wojskowych instytucji badawczych. Sektor ten jest również szczególnie dotknięty przez przedsiębiorstwa. Sankcje zostały jednak nałożone także na rosyjskie Ministerstwo Skarbu oraz Radę Federacji – izbę wyższą rosyjskiego parlamentu. Wśród najbardziej znanych nazwisk na liście są żona i syn byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Swietłana i Ilja.

Głowa Kijowskiego Klasztoru Jaskiniowego od dwóch miesięcy przebywa w areszcie domowym

Tymczasem sankcje sądowe dosięgły zwierzchnika słynnego podziemnego klasztoru kijowskiego, Pawła Lebida. Przez dwa miesiące przebywał w areszcie domowym. Duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej podejrzany jest o podsycanie konfliktów religijnych i usprawiedliwianie rosyjskiej wojny napastniczej – poinformowały ukraińskie media z sali sądowej. Głowa klasztoru musi teraz nosić elektroniczne obrączki. Kontakt z wierzącymi jest zabroniony. 61-latek zaprzecza zarzutom i mówi o procesie politycznym.

W tle toczą się spory o użytkowanie jaskiniowego klasztoru i ogólnie o pozycję Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej w kraju. Do początku wojny cerkiew podlegała Patriarchatowi Moskiewskiemu. Choć po rozpoczęciu konfliktu zerwała z patriarchatem, nadal jest podejrzana o szpiegostwo i agitację na rzecz Moskwy przez przywódców politycznych w Kijowie. Niezależny od Moskwy Ukraiński Kościół Prawosławny powstał w Kijowie w 2018 roku. W tym kontekście państwo odebrało Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu prawo do korzystania z jaskiniowego klasztoru. Ale mnisi, którzy tam mieszkają, odmawiają przeprowadzki. Trwa sprawa sądowa.

To będzie ważne w niedzielę

Walki we wschodniej Ukrainie trwają, zwłaszcza w okolicach miast Bachmut i Awdijiwka. W Kijowie zwolennicy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej mają zareagować na areszt domowy zwierzchnika jaskiniowego klasztoru.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *