Czy przegapi Mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech?

W przyszłym roku Mistrzostwa Europy odbędą się w Niemczech. Czyli pewnie bez Roberta Lewandowskiego i jego rodzinnej Polski.

Nie zabrakło radości, gdy Jakub Kiwior strzelił standardowego gola i podwyższył wynik na 1:0 dla Polski w meczu z Albanią. Po odbiciu obrońca przepchnął piłkę poza linię bramkową, dając swojej drużynie prowadzenie w meczu z Albanią. Wszyscy tak myśleli.

Jednak po długiej analizie przez asystenta wideo, pierwszy gol Polaka nie został uznany. Doszło do pozycji spalonej, więc radość gości z bramki na stadionie Air Albania w Tiranie była krótkotrwała. A sytuacja miała się pogorszyć.

Międzynarodowe mecze Polski w skrócie

Bo po rzekomym pierwszym golu w 21. minucie przyszła kolejna porażka. Albańczyk Jasir Asani wrzucił piłkę do siatki i zdobył wymarzonego gola. Kolejny gol Mirlinda Daku na 2:0 w 62. minucie ostatecznie przypieczętował porażkę Polski 2:0.

Ostatni turniej Lewandowskiego?

To nowa porażka drużyny portugalskiego trenera Fernando Santosa, która bardziej niż kiedykolwiek musi martwić się o swój udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy w Niemczech. Opuszczenie mistrzostw Europy byłoby dużym ciosem, szczególnie dla czołowego napastnika Roberta Lewandowskiego, który grał w Niemczech w latach 2010-2022. A dla 35-latka mógłby to być ostatni duży turniej. Nie trzeba wiele wyobraźni, aby wyobrazić sobie, jak bardzo król strzelców chciałby wziąć udział w turnieju w swoim tymczasowym rodzinnym mieście.

Faktem jest, że porażka 2:0 z Albanią w szóstej kolejce była trzecią porażką sąsiadującego z Niemcami kraju w piątym meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy w Grupie E. Do rozczarowujących porażek zalicza się także porażkę 3:2 z Republiką Niemiec. Moldova. kilka dni po zwycięstwie 1:0 nad Niemcami w Warszawie.

Santos został zwolniony w środę wieczorem

Oprócz zawodników ostra krytyka spotkała się z trenerem Santosem, który po turnieju w Katarze prowadził 1/8 finału Pucharu Świata. Znany z defensywnego stylu gry nauczyciel piłki nożnej nie zapewnił stabilizacji drużynie, w której występowali znakomici międzynarodowi gracze, m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zielinksi i Lewandowski. Było to szczególnie widoczne w porażkach w Czechach, gdzie już po trzech minutach (!) kraj przegrywał 2:0 (!), czy też w kompromitacji w Mołdawii, gdzie stracił prowadzenie 2:0.

W ostatnich dniach – w środę wieczorem – krzesło Santo trząsło się bardziej niż kiedykolwiek Wreszcie nastąpiło oczekiwane i oczekiwane zwolnienie. Zakończenie współpracy ogłoszono w krótkiej wiadomości, w której krótko wypowiadał się także Santos. Wkrótce powinien zostać przedstawiony następca.

Polakom, obecnie czwartym z pięciu, pozostały już tylko trzy mecze, aby odwrócić sytuację i zakwalifikować się do Mistrzostw Europy, tak jak to miało miejsce w 2016 roku. Dotarli wówczas nawet do ćwierćfinału, przegrywając jedynie w rzutach karnych z Portugalią, ostatecznego zwycięzcę. Ich ówczesny trener: Fernando Santos.