Oszustwa dotyczące apartamentów wakacyjnych: jak zgłosić oszustów

Większość apartamentów wakacyjnych jest oferowana przez osoby prywatne. Konsument nie jest tak dobrze chroniony, jak w przypadku zorganizowanych podróży. Jest zatem kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, w tym wykrywanie fałszywych transakcji.

Wakacje w domu lub apartamencie wakacyjnym są szczególnie atrakcyjne dla rodzin. Korzyści są oczywiste: w porównaniu z pobytem w hotelu możesz spędzić wakacje bardziej zrelaksowany. Możesz jeść i spać, kiedy chcesz, oszczędzając przy tym kilka euro.

Kiedy zachować ostrożność

Jednak dla urlopowiczów z drugiego domu nie jest to takie proste. Dlatego w wielu ofertach apartamentów wakacyjnych na próżno będziesz szukać przejrzystych cen pakietów. Cena tygodniowa podana dużymi liczbami często nie jest ceną ostateczną. Bo gdzieś drobną czcionką jest rubryka „Koszty dodatkowe”: kaucja, prąd i ogrzewanie według zużycia, pościel – to wszystko czasem trzeba dodatkowo dopłacić.

Koszty dodatkowe muszą być już wliczone w cenę

Na przykład w Danii koszty zużycia wody, gazu i energii elektrycznej są zwykle obliczane oddzielnie. Może to być kosztowne, szczególnie w przypadku domów z basenami. Ponieważ zwykle jest ogrzewany elektrycznie, jak to często bywa w przypadku samego domu.

Osoby rezerwujące apartament wakacyjny u organizatora wycieczek mogą uniknąć tych trudności. Zwykłe koszty dodatkowe są wówczas już wliczone w cenę. Oprócz przejrzystych cen, pakietowy dom wakacyjny ma również zalety w przypadku sporu. Mieszkania wakacyjne zwykle podlegają prawu najmu. Z drugiej strony oferty z katalogu imprez turystycznych są oceniane zgodnie z niemieckim prawem umów turystycznych. Chroni konsumenta lepiej niż prawo najmu i oferuje np. obniżki cen w przypadku brudnego mieszkania oraz rekompensatę za utracone wakacje.

Zwróć uwagę na informacje właściciela i opis mieszkania

Dlatego nie musisz martwić się o rezerwację bezpośrednio u właściciela lub przez agenta. Należy wziąć pod uwagę tylko kilka szczegółów. Powszechnym oszustwem jest oferowanie oszustom domu wakacyjnego w Internecie – nawet za pośrednictwem portali renomowanych agentów – który w ogóle nie istnieje. Kaucja i reszta wpłaty znikają na konta zagraniczne, które są szybko zamykane – wpłacone pieniądze przepadają. Centrum Konsumenckie Nadrenia-Palatynat zwraca na to uwagę.

Podaż fałszywych domów i mieszkań wakacyjnych w Internecie szybko rośnie od kilku lat. Często na pierwszy rzut oka nie da się stwierdzić, czy dana reklama jest wątpliwa, czy fałszywa.

Wskazówki: w ten sposób urlopowicze rozpoznają fałszywe oferty

Niektóre punkty zawierają wskazówki ułatwiające zdemaskowanie oszustów. Jeśli podasz tylko adres e-mail, a brakuje nazwiska, adresu i numeru telefonu właściciela, jest to wyraźny znak. Urlopowicze powinni po prostu zadzwonić do właściciela. Jeśli nikt nie jest dostępny przez cały czas, trzymaj się z daleka.

Kolejna wskazówka od zwolenników rezerwacji konsumenckich, aby uniknąć oszustów: Urlopowicze nigdy nie powinni płacić z góry pełnej ceny wynajmu. Preferowane jest polecenie zapłaty lub karta kredytowa, ponieważ w przypadku oszustwa zazwyczaj można odzyskać pieniądze. Najlepiej też unikać usługodawców takich jak Money Gram czy Western Union, którzy pozwalają ukryć odbiorcę płatności.

Urlopowicze powinni także uważać na ceny wynajmu, które są zbyt niskie i nierealne. Brak zaufania jest również wymagany w przypadku, gdy nie jest podany adres wynajmowanej nieruchomości. Obrońcy konsumentów zalecają rezerwację u zaufanych agentów tylko wtedy, gdy nieruchomość jest szczegółowo opisana.

Zwróć uwagę na te opisy

Nawet w przypadku renomowanych właścicieli rezerwację należy dokonywać tylko wtedy, gdy dostępny jest szczegółowy opis apartamentu lub domu wakacyjnego. Opis z Internetu zapisujesz na swoim komputerze lub drukujesz. W opisie powinny znaleźć się następujące punkty:

  • Wielkość i rodzaj (mieszkanie lub dom, metry kwadratowe, liczba pokoi)
  • Łóżka (liczba, lokalizacja, rodzaj)
  • Wyposażenie (kuchnia, istniejący sprzęt AGD taki jak zmywarka, telewizor, pralka, ogrzewanie, miejsce parkingowe, meble ogrodowe)
  • Lokalizacja (w domu wakacyjnym, dzielnicy mieszkalnej, dzielnicy rozrywkowej lub przy arterii komunikacyjnej, z dala od plaży i sklepów)

Twórz listy kontrolne i dokumentuj wszystko na piśmie

Wówczas wszelkie dodatkowe ustalenia muszą być sporządzone w formie pisemnej. Przygotowana lista kontrolna zapobiega przeoczeniu ważnych elementów. Musisz mieć potwierdzenie uzgodnionej ceny i liczby osób. Ważne jest również ustalenie wysokości kaucji oraz kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu.

Jeśli do ceny wynajmu doliczane są dodatkowe koszty, można je określić indywidualnie w cenach. Mogą to być:

  • Elektryczność
  • gaz
  • Woda
  • Ogrzewanie
  • Opłaty za wypożyczenie leżaków lub sprzętu
  • Podatek turystyczny
  • Bezpośredni
  • Ubezpieczenie
  • Zwierzęta
  • Opłata za parking

Na koniec należy uzgodnić niemieckie prawo najmu i, jeśli to możliwe, jurysdykcję w Niemczech.

W przeciwnym razie mogą pojawić się niespodzianki: jeśli wynajmowana willa znajduje się we Francji, może zaistnieć konieczność wszczęcia postępowania sądowego na mocy prawa francuskiego – w tym przed sądem niemieckim. Być może będziesz musiał spierać się z właścicielem ze Stuttgartu przed francuskim sądem w Arles, ponieważ wymaga tego umowa europejska.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *