Debata na temat dostawy „Leoparda”: nie ma czasu na długie czekanie

Do: 19.01.2023 16:55

Przed spotkaniem zachodnich aliantów w Ramstein na Ukrainie nasila się presja na niemiecki rząd, aby zatwierdził dostawy czołgu Leopard. Najwyraźniej Polacy nie chcą dłużej czekać.

Na krótko przed kluczowym spotkaniem w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej narasta presja na Niemcy i kanclerza Olafa Scholza (SPD), by dostarczyli Kijowowi czołgi Leopard.

„Są chwile, kiedy nie powinieneś się wahać i porównywać” – powiedział Zelenskyj w przemówieniu wideo na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Odnosił się do doniesień, że Scholz uzależnił dostawę czołgów bojowych od zrobienia tego samego przez Stany Zjednoczone. Zełenski powiedział, że nie sądzi, aby była to właściwa strategia, „jeśli ktoś mówi:„ Przekażę czołgi, jeśli ktoś inny również przekaże czołgi ”.

Według doniesień mediów Niemcy mogą wkrótce zezwolić na dostawę czołgów „Leopard 2”.
więcej

Wspólne oświadczenie Ukrainy

We wspólnym oświadczeniu ministerstwa obrony i spraw zagranicznych Ukrainy wezwały Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów „Leopard”. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba i minister obrony Ołeksij Reznikow wezwali „wszystkie kraje partnerskie” do „znaczącego zwiększenia” swojego wkładu we wzmacnianie zdolności obronnych Ukrainy.

„Gwarantujemy, że użyjemy tej broni w sposób odpowiedzialny i wyłącznie w celu obrony integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” – oświadczyli Kuleba i Reznikow.

Raport: Rheinmetall przygotowuje się do dostawy „Leoparda”.

Zbudowany w Niemczech czołg „Leopard” jest uważany za sukces eksportowy i jest używany przez siły zbrojne różnych krajów. Według artykułu w „Handelsblatt”, grupa zbrojeniowa Rheinmetall przygotowuje się do dostarczenia czołgów na Ukrainę.

Ze starego modelu „Leopard 1” w tym roku można by przerobić 20 czołgów podstawowych, a kolejne 80 w ciągu 20 miesięcy, informuje „Handelsblatt”, powołując się na kręgi przemysłowe. Oprócz „Leoparda 2” i „Leoparda 1”, brytyjski czołg „Challenger 1” mógł wtedy zostać odnowiony i zwrócony do kijowa.

Polska chce dostarczać „Leoparda” z innymi krajami

Podczas gdy rząd federalny w Berlinie zachowuje ostrożność, Polska zgodziła się przekazać Ukrainie kompanię czołgów „Leopard 2” wraz z tysiącem granatów. Warunkiem wstępnym jest, aby dostawa czołgu odbywała się w ramach koalicji krajów-darczyńców „Leoparda”, zgodnie z oświadczeniem.

Wcześniej polski premier Mateusz Morawiecki zasugerował, że Polska może dostarczyć na Ukrainę własne czołgi „Leopard 2” bez czekania na zgodę Niemiec. Jak poinformował PAP, Morawiecki w rozmowie z Polsat News na temat dostaw czołgów podstawowych powiedział: „Aprobata jest tu sprawą drugorzędną. Albo szybko dojdziemy do porozumienia, albo sami zrobimy, co trzeba”. W związku z tym Niemcy będą nadal zachęcane do szybkiego przyjęcia. Ale nie ma czasu na długie oczekiwanie, ponieważ Rosja najwyraźniej przygotowuje nową ofensywę na luty.

Gra zawieszona między Berlinem a Waszyngtonem

Amerykański kongresman Gregory Meeks powiedział agencji informacyjnej AFP, że kanclerz Scholz powiedział mu na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że Niemcy dostarczą Ukrainie ciężkie czołgi, jeśli USA z kolei wyślą czołgi Abrams. „Zasadniczo muszą to być Stany Zjednoczone i Niemcy. Nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział Meeks, który reprezentuje Partię Demokratyczną prezydenta USA Joe Bidena w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Wysoki rangą urzędnik Pentagonu powiedział Waszyngtonowi, że Stany Zjednoczone obecnie odmawiają wysłania Abramsa. Czołg to „bardzo skomplikowany” element uzbrojenia. Jest drogi, wymaga intensywnego szkolenia i zużywa dużo paliwa dzięki napędowi turbinowemu. „To nie jest najłatwiejszy system w utrzymaniu”.

O wypowiedziach kanclerz informowały już m.in. „Süddeutsche Zeitung” i „Bild”. W rezultacie prezydent Biden nie zobowiązał się do odpowiedzi podczas rozmowy telefonicznej ze Scholzem we wtorek. Scholz powiedział w środę, że Niemcy „nigdy nie będą działać same”, ale „razem z innymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi”.

Jakie są powody, dla których Stany Zjednoczone nie chcą dostarczać Ukrainie czołgów podstawowych?
więcej

Pistorius spotyka Austina

Na spotkaniu ze swoim amerykańskim kolegą Lloydem Austinem nowy federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) nie skomentował dostawy czołgów Leopard, której domaga się obecnie wiele stron. Zapowiedział jednak ścisłą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi.

W piątek zachodni sojusznicy Ukrainy omówią dalsze dostawy broni do Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Wtedy reklam powinno być więcej. 20 krajów na świecie ma nowoczesne czołgi „Leopard 2”, które są produkowane w Niemczech. Dlatego rząd federalny musi zatwierdzić każdy transfer – bez względu na to, z jakiego kraju.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *