Francja – Francja, Niemcy i Polska łączą siły, aby walczyć z rosyjską cyberpropagandą

Radosław Sikorski, Stéphane Séjourné i Annalena Baerbock Zdjęcie: AFP

Francja, Niemcy i Polska chcą współpracować przeciwko cyberatakom i rosyjskiej propagandzie. „Wspólnie nie pozwolimy, aby zaufanie obywateli zostało zachwiane z zewnątrz” – powiedziała federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Francja, Niemcy i Polska chcą współpracować przeciwko cyberatakom i rosyjskiej propagandzie. „Wspólnie nie pozwolimy, aby zaufanie obywateli zostało zachwiane z zewnątrz” – powiedziała w poniedziałek federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) po trójstronnym spotkaniu ze swoimi odpowiednikami w La Celle – Saint Cloud.

Te trzy kraje doświadczyły już prób destabilizacji, zwłaszcza podczas kampanii wyborczych. Oznacza to „atak na europejską demokrację” – stwierdził Baerbock. „Pytanie brzmi również, co oznaczają cyberataki w sytuacji sojuszu?” – powiedział Baerbock. Podała przykład Albanii, której instytucje państwowe wielokrotnie były celem poważnych cyberataków.

Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné ogłosił nowy „mechanizm ostrzegania” dla trzech krajów Trójkąta Weimarskiego. Celem jest potępienie tych prób destabilizacji i upublicznienie ich. Krótko wcześniej we Francji wiedziano o istnieniu rosyjskiej sieci propagandowej, która obejmowała blisko 200 stron internetowych mających na celu rozpowszechnianie treści prorosyjskich.

Baerbock stwierdził, że rekompensata za pomoc udzieloną Ukrainie przez niektóre kraje UE również odpowiada interesom Rosji w podzieleniu Europy. „Pytanie o to, kto w którym miesiącu zarabia najwięcej, jest również częścią rosyjskiej propagandy mającej na celu nastawienie Europejczyków przeciwko sobie” – stwierdził Baerbock. „Nie będziemy w tym uczestniczyć” – wyjaśniła. Wsparcie dla Ukrainy nie będzie kontynuowane w ramach rywalizacji, ale raczej wspólnie. „Nasza jedność jest naszą siłą” – podkreśliła.

Trzej ministrowie spraw zagranicznych podkreślili potrzebę dalszego wzmacniania europejskiej polityki obronnej. „Miliardy, które inwestujemy na Ukrainie, to także miliardy, które inwestujemy we własne bezpieczeństwo” – podkreślił Baerbock. Jego francuski odpowiednik określił europejską obronność jako „drugie ubezpieczenie na życie”, które nie zastępuje NATO, ale je uzupełnia.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że także poruszy ten temat podczas swojej kolejnej wizyty w Stanach Zjednoczonych. „Potwierdzę, że nie damy się podzielić i że strategiczna autonomia Europy musi rozwijać się w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi” – zadeklarował.

Podczas spotkania poruszono także kwestię sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jeśli Izrael miałby rozpocząć ofensywę w Rafah, byłaby to „katastrofa humanitarna” – ostrzegł Baerbock. Zawsze mówiła, że ​​Izrael ma prawo do obrony i walki z Hamasem, ale nie przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej. „Mam nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w działaniach militarnych Izraela” – podkreśliła.

Oczekuje się, że kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Weimarze na początku lata, ogłosił Baerbock. Podkreśliła, że ​​te trzy kraje stanowią „naturalne ogniwo spójności Europy”.

Format trójstronny swoje ożywienie zawdzięcza zwłaszcza zmianie rządu w Polsce. Proeuropejski sojusz pod przewodnictwem liberalnego polityka Donalda Tuska wygrał wybory parlamentarne i po ośmiu latach odsunął od władzy prawicowo-nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *