Polska – Niemcy: Nowy motor polityki bezpieczeństwa?

Dwa miesiące po objęciu urzędu premier Polski Donald Tusk składa wizytę w Berlinie. Kanclerz Scholz i Tusk widzą szansę na nowy początek.

12.02.2024 | 02:19 minut


Kai Olaf Lang: Tusk musi brać pod uwagę wewnętrzną sytuację polityczną swojego kraju. Konserwatywna opozycja narodowa przedstawia go jako chętnego poplecznika Niemiec. Dlatego jest ostrożny.

Ma bardzo jasny cel w polityce zagranicznej i europejskiej. Chce przywrócić Polsce polityczne centrum Europy. Sposobem na osiągnięcie tego jest współpraca z Francją i Niemcami.
ZDFheute: Tusk był na Ukrainie, Polska też czuje się zagrożona przez Rosję. Jak ważna jest dziś współpraca Niemiec i Polski?

Minister obrony Polski nie wierzy, że rychła wojna z Rosją jest wykluczona. Dlatego chce przygotować swój kraj.

7 lutego 2024 | 02:17 minut


Długi: Mamy kontekst geopolityczny, który wymaga większej współpracy niemiecko-polskiej. Dla Niemiec Polska jest obecnie atrakcyjnym partnerem, z proeuropejskim rządem i nową rolą w polityce bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
Niemcy i Polska, ewentualnie wraz z Francją w ramach „Trójkąta Weimarskiego”, mogą wnieść istotny wkład w reformę Unii Europejskiej, czyniąc ją zdolną do ekspansji i zapewniając jej wsparcie dla Ukrainy.

Dwa miesiące po objęciu urzędu premier Polski Donald Tusk składa wizytę w Berlinie. Kanclerz Scholz i Tusk widzą szansę na nowy początek.

12.02.2024 | 02:19 minut


ZDFheute: Tusk narzekał, że europejscy politycy nie skupiają się już na Ukrainie. Czy możemy zatem powiedzieć, że szukamy koalicji chętnych krajów, czyli Polski, Niemiec i Francji, która będzie przodować w pomocy Ukrainie?

Długi: Tusk z pewnością będzie próbował przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Olafa Scholza do zwiększenia pomocy dla Ukrainy i jej trwałego zabezpieczenia.

Te trzy kraje pełnią rolę koła zamachowego w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wspieranie wschodniego sąsiedztwa.

Nowy francuski premier Attal udaje się dziś do Berlina z inauguracyjną wizytą u kanclerza Scholza. Diana Zimmermann o najważniejszych szczegółach spotkania.

05.02.2024 | 01:13 minut


ZDFheute: Czy trudno jest, że narodowo-konserwatywny rząd PiS w Polsce został usunięty ze stanowiska, a mimo to jest bardzo potężny i jednocześnie oskarżany o bycie niemieckim agentem?

Długi: Tusk odpowiednio dobierał choreografię swoich wyjazdów zagranicznych: najpierw do Paryża, potem do Berlina.

Dziś wkraczamy w nowy okres w stosunkach niemiecko-polskich, który z pewnością nie będzie łatwy, gdyż wciąż mamy rozbieżne interesy. Ale Tusk wyciąga odmienne wnioski od poprzedniego rządu: twierdzi, że oczywiście są między nami różnice, ale właśnie dlatego musimy więcej współpracować.

ZDFheute: Niemcy utorowały drogę do członkostwa Polski w UE i NATO. Polska od dawna uważana jest za „młodszego brata” Niemiec. Czy stosunki między krajami są obecnie na równych zasadach?

Długi: Między Niemcami a Polską istnieje oczywiście strukturalna nierównowaga sił. Niemcy mają większy potencjał polityczny, militarny i gospodarczy. Ale w ostatnich latach wszystko się zmieniło. Polska od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej rozwinęła się bardzo dynamicznie gospodarczo. Polska odgrywa kluczową rolę na wschodniej flance NATO i intensywnie inwestuje w swoje siły zbrojne i broń. A Polska utrzymuje szczególne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Niemcy potrzebują Polski, Polska potrzebuje Niemiec. Na przykład z reformami, jakie ma przed sobą Unia Europejska. Na przykład, jeśli chodzi o przygotowanie społeczności do ekspansji. I oczywiście, jeśli chodzi o uczynienie Unii Europejskiej skutecznym aktorem geopolitycznym i zapewniającym bezpieczeństwo.

Wywiad przeprowadziła Britta Spiekermann

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *