Francja wzywa do wyznaczenia europejskich terminów eliminacji paliw kopalnych – EURACTIV.de

UE powinna wyznaczyć terminy wycofywania się z wykorzystania ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla, twierdzi Francja. Oznacza to, że podczas kolejnego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, COP28, będzie można przedstawić globalne porozumienie w sprawie zniesienia paliw kopalnych.

Dyplomaci z 27 państw członkowskich UE wypracowują obecnie swoje stanowisko negocjacyjne na COP28. Na szczycie, który rozpocznie się w listopadzie w Dubaju, prawie 200 krajów będzie starało się zintensyfikować wysiłki na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.

„UE powinna zająć znacznie zdecydowane i jaśniejsze stanowisko w sprawie wycofywania popytu na paliwa kopalne, określając ilościowy cel i datę wycofania każdego paliwa kopalnego w oparciu o dowody naukowe” – stwierdził. Francja stwierdziła w dokumencie udostępnionym innym Kraje UE. i przez Reutera był oglądany.

Ustalenie harmonogramu „zwiększyłoby presję na kraje niechętne zobowiązywaniu się do wycofywania paliw kopalnych” – czytamy w dokumencie. Wymienia środki uzgodnione już przez UE i inne kraje, których celem jest zmniejszenie zużycia ropy naftowej – w tym określenie terminów zaprzestania sprzedaży samochodów benzynowych.

Wychwytywanie CO2

W opublikowanym w tym miesiącu raporcie na temat światowych wysiłków na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​„stopniowe wycofywanie wszelkich paliw kopalnych” jest konieczne, aby osiągnąć neutralność klimatyczną i uniknąć znacznie poważniejszych zmian klimatycznych.

„Nieoczyszczone” paliwa kopalne to takie, w których nie wykorzystuje się technologii wychwytywania i magazynowania emisji powstałych w wyniku ich spalania.

Francja wzywa obecnie UE do wyjaśnienia swojego stanowiska w sprawie technologii wychwytywania emisji, aby dopilnować, aby nie były one wykorzystywane do opóźniania wysiłków na rzecz bezpośredniego wycofywania paliw kopalnych i zastąpienia ich energią niskoemisyjną.

Niektóre kraje UE uzależnione od paliw kopalnych dostrzegają większą rolę technologii wychwytywania dwutlenku węgla, które mogłyby pomóc im w utrzymaniu sprawności istniejącej infrastruktury.

„Polska wspiera wykorzystanie technologii wychwytywania CO2 w celu wzmocnienia ochrony klimatu na całym świecie […] W przyszłości planujemy konkretne inwestycje w te technologie” – powiedział polski przedstawiciel. Reutera.

UE zamierza ustalić swoje stanowisko negocjacyjne na COP28 w połowie października.

Napięcia między krajami UE odzwierciedlają globalny podział między tymi, którzy wzywają do wycofywania paliw kopalnych, a tymi, którzy chcą, aby węgiel, ropa i gaz nadal odgrywały rolę.

Około 80 krajów, w tym państwa UE, poparło indyjską propozycję stopniowego wycofywania paliw kopalnych na ubiegłorocznym szczycie COP27, ale propozycja ta została zablokowana przez Arabię ​​Saudyjską i inne kraje bogate w ropę i gaz.

[Bearbeitet von Frédéric Simon]

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *