Gorące punkty – zaangażowanie nuklearne NATO: Duda otwarty na stacjonowanie broni nuklearnej w Polsce

Prezydent Polski Duda (po lewej) z Sekretarzem Generalnym NATO Stoltenbergiem Zdjęcie: AFP

Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska jest gotowa rozmieścić broń nuklearną, aby odstraszyć Rosję. Niemcy zareagowały generalnie pozytywnie, a Rosja zapowiedziała podjęcie działań zaradczych w tej sprawie.

Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska jest gotowa rozmieścić broń nuklearną, aby odstraszyć Rosję. Jeśli sojusznicy z NATO o to poproszą, Polska mogłaby w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę sojuszu obronnego – stwierdził Duda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „Faktu”. Rząd federalny stwierdził, że oferta Polski została ogólnie pozytywnie oceniona. Rosja zagroziła podjęciem środków zaradczych.

„Jeśli nasi sojusznicy zdecydują się na rozmieszczenie broni nuklearnej na naszym terytorium w ramach podziału broni nuklearnej w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jesteśmy gotowi to zrobić” – powiedział Duda w wywiadzie dla gazety.

Polska, członek NATO, jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy i graniczy zarówno z rosyjską enklawą Kaliningrad, jak i sojuszniczą Rosją Białorusią. Jako prezydent Duda jest naczelnym wodzem polskich sił zbrojnych; Polski premier Donald Tusk należy do innego obozu politycznego niż Duda.

Duda, który obecnie przebywa w Kanadzie, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu omawiał wojnę na Ukrainie z byłym prezydentem USA i przypuszczalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Donaldem Trumpem. Polska głowa państwa spotkała się już w marcu z następcą Trumpa, Joe Bidenem.

Duda powiedział, że kwestia ewentualnego stacjonowania broni nuklearnej w Polsce jest omawiana „od jakiegoś czasu” między Polską a Stanami Zjednoczonymi. „Wspominałem już o tym temacie kilka razy.”

„Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje obwód kaliningradzki” – kontynuował Duda. Wspomniał także o stacjonowaniu na Białorusi taktycznej broni nuklearnej, którą Moskwa przeniosła tam latem 2023 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział o możliwym stacjonowaniu broni nuklearnej w Polsce: „Przedstawiciele wojskowi oczywiście przeanalizują sytuację i w każdym razie podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo”.

W Berlinie zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann odpowiedziała na pytanie, czy rząd federalny popiera większą rolę Polski w odstraszaniu nuklearnym w ramach NATO: „Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z roli, jaką Polska odgrywa w Unii Europejskiej czy w NATO. » Rząd federalny bardzo docenia, „że Polska wnosi tak duży wkład”.

Rzecznik Federalnego Ministerstwa Obrony Arne Collatz dodał: „Im więcej będziecie współpracować, tym lepiej dla całego sojuszu. »

Odkąd w lutym 2022 r. rozpoczęła się agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie, przywódca Kremla Władimir Putin wielokrotnie groził użyciem broni nuklearnej. Na szczycie NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. członkowie sojuszu zobowiązali się do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia wiarygodności i skuteczności „swojej misji odstraszania nuklearnego, w tym poprzez dalszą modernizację swoich zdolności w zakresie energii jądrowej i aktualizację procesu planowania”.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *