II wojna światowa: Polska ponawia prośbę o reparacje

Nowy polski rząd chce rozpocząć negocjacje z Niemcami w sprawie wypłaty odszkodowań za szkody poniesione podczas II wojny światowej. W sensie formalno-prawnym kwestia reparacji jest od wielu lat zamknięta – oznajmił szef rządu. Donalda Tuska po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem w Berlinie. Jednakże kwestia zadośćuczynienia moralnego, finansowego i materialnego nigdy nie została rozwiązana.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników chciał współpracować z niemieckim rządem, „aby szukać takich form współpracy, które nie będą fatalne dla naszych relacji w przyszłości” – powiedział Tusk. Tu nie chodzi o budowanie frontu wzajemnej niechęci. Jest to raczej pomysł na dalszą współpracę, która służy bezpieczeństwu międzynarodowemu i może przynieść korzyści obu narodom.

Pokonany obecnie rząd PiS, który sprawował urząd od 2015 r. do połowy grudnia 2023 r., zażądał w październiku 2022 r. ponad 1,3 bln euro odszkodowania za szkody wyrządzone przez wojnę światową.

Rząd federalny mówi o kontrakcie dwa plus cztery

Rząd PiS argumentował, że kraje zachodnie, takie jak Francja i Holandia, były po wojnie traktowane lepiej niż Polska. W porozumieniach poczdamskich z 1945 roku cztery zwycięskie mocarstwa zgodziły się, że Związek Radziecki otrzyma rekompensatę w postaci sowieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech Wschodnich i Polska daj udział.

Rząd federalny pragnie poprawy stosunków niemiecko-polskich. Nie obejmuje to jednak płatności za naprawę. Odnosi się do Traktatu dwa plus cztery, który reguluje ostateczną suwerenność wewnętrzną i zewnętrzną Zjednoczonych Niemiec oraz jej konsekwencje dla polityki zagranicznej. Polska jednak nie była w to zaangażowana.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *