Skandal szpiegowski w Polsce: szpiegowano setki polityków

: Szpiegowano polityków korzystających z oprogramowania Pegasus

autorstwa Andreasa Weise’a i Mileny Drzewieckiej

19 kwietnia 2024 | 11:47

Na polecenie rządu PiS, które jesienią zostało odrzucone, w latach 2017–2022 na smartfony przemyciło prawie 600 osób.

W latach 2017–2022 ówczesny PiS rzekomo podsłuchał ponad 500 osób za pomocą izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

19 kwietnia 2024 | 02:12 minut


Krzysztof Brejza ma trafić do prokuratury – i lubi tam chodzić. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej UE (PO), która rządzi Polską. I jest ofiarą skandalu, który już w Polsce porównuje się do słynnej afery Watergate, która 50 lat temu wstrząsnęła politycznymi fundamentami Stanów Zjednoczonych.
Oprogramowanie o kryptonimie Pegasus opracowane w Izraelu zostało użyte przeciwko 578 osobom, w tym politykom ówczesnej opozycji, przez były narodowo-konserwatywny rząd PiS, który stracił w zeszłym roku władzę. Pegasus jest przemycany na smartfony za pośrednictwem fałszywych wiadomości, gdzie może następnie kopiować czaty i nagrywać rozmowy.

Według grupy badawczej dziennikarze, aktywiści i członkowie opozycji zostali podsłuchani na całym świecie kilka lat temu. Węgierski rząd również niewłaściwie wykorzystał w tym celu oprogramowanie Pegasus.

19 lipca 2021 | 02:01 minut


Wypłynęły tajemnicze wiadomości od polityków

W 2019 roku Brejza był dyrektorem kampanii wyborczej do parlamentu ówczesnej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej obecnego premiera Donalda Tuska. Nagle pojawiły się wiadomości, które rzekomo wysyłał, budujące jego zły wizerunek, co jego zdaniem przyczyniło się nawet do wyborczej porażki Platformy Obywatelskiej w ówczesnych wyborach.

Polski premier Tusk obiecał krajowi polityczny restart. Zamiast tego toczy się walka o władzę z poprzednim rządem nacjonalistycznym.

17.01.2024 | 06:45


Brejza i 30 innych świadków muszą teraz zostać przesłuchani przez prokuratora. Jednak jeszcze przed oficjalnym wynikiem śledztwa Pegaz, skrzydlaty koń ze starożytnej mitologii, wywołał prawdziwą burzę wśród polskiej opinii publicznej.

PiS broni stosowania oprogramowania szpiegującego

Lider PiS Jarosław Kaczyński broni stosowania oprogramowania szpiegującego:

Wszystkie środki podsłuchowe uzyskały akceptację zarówno prokuratury, jak i sądu.

Jarosław Kaczyński, lider PiS

A prezydent Andrzej Duda, bliski PiS, popiera to: „System został kupiony do ścigania przestępstw. Jeżeli został wykorzystany do innych celów, to oczywiście powinien obowiązywać odpowiedni poziom odpowiedzialności, ale został zakupiony do walki z przestępczością w nowoczesnym i udany sposób.

W Polsce dziesiątki tysięcy zwolenników PiS demonstrowało przeciwko nowemu centrolewicowemu rządowi. Szczególnie sprzeciwiają się reformie mediów publicznych.

12.01.2024 | 00:17 minut


Minister Sprawiedliwości podejrzewa, że ​​zgoda była „fałszywa”

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, będący jednocześnie prokuratorem generalnym RP, odpowiedział w połowie kwietnia w talk show w TVN24:

Podejrzewamy raczej, że ta zgoda sądu była po prostu fałszywa, że ​​sędziowie nie byli świadomi, że stosowany system nie był certyfikowany przez polskie władze.

Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny

Polski premier Donald Tusk idzie jeszcze dalej: „Nie akceptuję komentarzy ludzi PiS, którzy twierdzą, że podsłuchiwanie telefonów, korzystanie z usług firm detektywistycznych w celu monitorowania parlamentarzystów opozycji oraz używanie „urządzeń podsłuchowych było legalne i dopuszczalne”.

Tusk chce pociągnąć PiS do odpowiedzialności

Podczas ostatniej kampanii wyborczej Tusk obiecywał pociągnięcie PiS do odpowiedzialności. Sprawa Pegasusa jest jedną z tych, które zasługują na wyjaśnienie. A to rodzi kolejne pytania o system PiS, który także był wielokrotnie krytykowany w Brukseli za brak praworządności.

W Bayreuth aresztowano dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Niemcy-Rosjanie dostrzegli potencjalne cele ataku.

18 kwietnia 2024 | 02:08 minut


Obecnie podejrzewa się także, że rząd PiS mógł szpiegować polityków ze swoich szeregów. Wśród szpiegowanych znalazł się także prokurator, który skrytykował kontrowersyjną reformę sądownictwa rządu PiS.

Komisja śledcza bada aferę polskiego szpiega

Sprawą zajmuje się obecnie Komisja Śledcza Sejmu.

Krzysztof Brejza, podobnie jak inne dotknięte osoby, jest zszokowany, ale też niecierpliwie czeka: „Wierzę, że ofiary nielegalnej inwigilacji doczekają się sprawiedliwości. Wierzę też, że taka historia już nigdy nikomu się nie przydarzy” – napisał dalej X.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *