Kompromis w sprawie azylu: Polska i Węgry uciekają przed solidarnością

: Polska i Węgry uciekają przed solidarnością

Alexandra Biehl, Ulf Roller

30.06.2023 | 19:00.

Victor Orban mówi o „wojnie migracyjnej”, a premier Luksemburga grozi, że nie wróci w przyszłości. Jeśli chodzi o migrację, na szczycie UE wszystko się gotuje. Co to znaczy.

Polska i Węgry blokują kompromis UE w sprawie azylu. Ocena przyszłości polityki migracyjnej UE autorstwa korespondenta ZDF Ulfa Röllera.

30.06.2023 | 01:06 min


Każdy, kto chce nakreślić moralny portret tego europejskiego szczytu, powinien zacząć od słynnej kwestii szklanki wody. Czy szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta? Po latach negocjacji szefowie rządów osiągnęli kompromis w sprawie azylu, który ministrowie spraw wewnętrznych zaaprobowali większością głosów.

Daje to Radzie UE możliwość znalezienia ostatecznego kompromisu z Parlamentem Europejskim. Dla pragmatyków w Europie to sukces, więc szklanka jest do połowy pełna.

Porozumienie na krawędzi? Jak Polska i Węgry bojkotują kompromis azylowy:

Szczyt UE sygnalizuje pełne poparcie dla Ukrainy, ale Węgry blokują dodatkowe 500 mln euro pomocy wojskowej. Kompromis w sprawie azylu również jest na krawędzi.

30.06.2023 | 01:56 min


Orban widzi „wojnę migracyjną” w Brukseli

Innych nazwijmy marzycielami, bo marzą o Unii Europejskiej, która wierzy w swoje demokratyczne zasady, szklanka jest do połowy pusta. Bo Polacy i Węgrzy ignorują wolę większości w Radzie UE. Daliście jasno do zrozumienia, że ​​nie będziecie wspierać ani wdrażać żadnego kompromisu. Cokolwiek ostatecznie zdecyduje UE, chcą bojkotu. Już teraz grożą nieprzestrzeganiem ewentualnych praw migracyjnych.
Szef węgierskiego rządu mówi o „wojnie migracyjnej” w brukselskiej radzie administracyjnej. Węgry i Polska podtrzymują sprzeciw wobec nieprzyjmowania uchodźców lub przyjmowania kar, jeśli ich nie przyjmą. Drastyczny język pokazuje, jak brutalnie prowadzona jest dyskusja w Europie.

Korespondent ZDF Ulf Röller donosi o „wielu truciznach w UE”:

Polska i Węgry odrzucają pełny kompromis azylowy, według korespondenta Ulf Röller. Nie zaakceptowaliby też żadnego europejskiego prawodawstwa.

29.06.2023 | 02:33 minuty


Scholz uparcie znosił opór Polski i Węgier

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również reprezentuje frakcję, która widzi szklankę do połowy pełną. Na konferencji prasowej unikał wszelkiej krytyki zachowań Polski i Węgier. Tylko ostrożnie wskazał, że solidarność w Europie może działać, jeśli wszyscy w niej uczestniczą. Ale w końcu, jak wielu w UE, kanclerz postępuje zgodnie z dwiema dobrze znanymi maksymami politycznymi: większość to większość. A ważne jest to, co wyjdzie na końcu.

Oba są prawdziwe dla kanclerza. Bo: Ani Polska, ani Węgry nie mają takiej siły, by przeszkodzić kompromisowi w sprawie azylu w Europie.

Polska i Węgry „nie są potrzebne” do kompromisu, donosi korespondent ZDF Ulf Röller:

W drugim dniu szczytu europejskiego w Brukseli Polska i Węgry podtrzymują odrzucenie kompromisu w sprawie azylu. Ulf Röller, korespondent ZDF, ze szczegółami.

30.06.2023 | 01:23 min


Szefowie rządów UE mają większość za kompromisem w sprawie azylu. Miejmy nadzieję, że do końca roku konieczny będzie sukces w negocjacjach z Parlamentem Europejskim. A potem jest prawo. Scholz z upartym spokojem popiera ataki Polski i Węgier na europejskie rządy prawa. To nie pierwszy raz.

Premier grozi: „… inaczej już nie przyjadę”

Premier Luksemburga Bettel reprezentuje frakcje, które widzą szklankę do połowy pustą. Camelback prawdopodobnie go dziś przepełnił. Nie mógł już znieść ciągłego przekraczania tabu w Polsce i na Węgrzech.

Przed kamerami daje do zrozumienia, że ​​jeśli państwa nie będą już przestrzegać porozumień i decyzji większości, to każdy może robić, co chce. Europa ma więc problem. Prawdopodobnie postrzega zachowanie Polski i Węgier jako atak na zasady demokracji. Dosłownie błagając:

Mamy zasady i musimy się ich trzymać, inaczej już nie przyjdę.

Xavier Bettel, premier Luksemburga

W programie szczytu znalazła się również polityka UE wobec Chin. Dlaczego „zmniejszanie ryzyka” to magiczne słowo:

„Wiele krajów nie jest tak naprawdę przekonanych do trudniejszej trasy do Chin. W końcu robi się z tym krajem dobre interesy” — mówi korespondent ZDF Florian Neuhann.

30.06.2023 | 02:43 minuty


Czy łamanie tabu stanie się w UE normą?

Czas pokaże, która z dwóch frakcji ma rację. Pozostając w metaforze, emocje wywołane szczytowym sporem o migrację to tylko burza w szklance wody, a najważniejsze jest to, że istnieje europejski pakt w sprawie migracji. A może to ten argument łamie grzbiet wielbłąda.

Czy Polska i Węgry zbyt często łamały tabu i ignorowały zasady demokratycznej gry? Czy teraz zrobią, co chcą? Czy łamanie tabu stanie się normą? Wtedy w Europie ziemia byłaby pod.

Oświadczenie Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli na szczycie UE w Brukseli

30.06.2023 | 06:08 minut


Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *