Wiceprezydent USA Kamala Harris. Punkt dostępu/zdjęcie Scanpix
Wiceprezydent USA Kamala Harris pojedzie w środę do Polski, aby omówić „udzielanie pomocy wojskowej” Ukrainie, poinformowali przedstawiciele Białego Domu. Prezydent Ukrainy wzywa do pilnego rozwiązania problemu myśliwców.
Uzupełniony o komentarz Prezydenta Ukrainy, komentarz przedstawiciela Białego Domu
Wizyta Harrisa nastąpi po tym, jak Waszyngton odrzuci ofertę Warszawy na sowieckie myśliwce.
Podróż została zaplanowana jeszcze zanim Polska zaskoczyła Stany Zjednoczone we wtorek, oferując wysłanie swoich myśliwców MIG-29 na Ukrainę za pośrednictwem jednej amerykańskiej bazy lotniczej.
Waszyngton odrzucił ofertę, a rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że plan lotu amerykańskim samolotem z bazy USA i NATO „w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, co jest kwestionowane przez Rosję, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”.
Harris spotka się w czwartek z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, amerykańscy urzędnicy poprosili o nieujawnianie nazwisk.
Zapytany o bojowników, urzędnik Białego Domu nie mówił o nich bezpośrednio.
„Od jakiegoś czasu prowadzimy z Polakami dialog na temat tego, jak najlepiej udzielić Ukrainie różnego rodzaju pomocy w zakresie bezpieczeństwa… Dialog bez wątpienia będzie trwał do iw trakcie podróży wiceprezydenta” – powiedział kierownik.
Premier Kanady Justin Trudeau, który obecnie przebywa w Polsce, ma również spotkać się z Harrisem.
W programie wiceprezydenta znalazły się spotkania z ukraińskimi uchodźcami oraz pracownikami ambasady USA w Kijowie, która opuściła stolicę Ukrainy.
W piątek Harris pojedzie do Rumunii na spotkanie z prezydentem kraju Klausem Iohannisem.
Śledźcie wszystkie najnowsze informacje z wojny na Ukrainie w środę w tym kanale informacyjnym.
Zełenski apeluje o rozwiązanie dla polskich myśliwców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w środę państwa zachodnie do pilnego rozwiązania kwestii próby przekazania przez Polskę polskich myśliwców.
„Kiedy zostanie podjęta decyzja? Zobacz: jesteśmy w stanie wojny! Zełenski powiedział w oświadczeniu wideo zamieszczonym na jego kanale Telegram.
„Ponownie prosimy o jak najszybsze podjęcie decyzji. „Wyślij nam samolot” – powiedział.
„Widzieliśmy amerykańskie i polskie debaty w mediach. Uważamy jednak, że polska propozycja nie jest popierana” – powiedział W. Zełenski. – Nie mamy czasu na media, na te wszystkie sygnały. To nie ping- pong. To ludzkie życie”.
Kreml poinformował wówczas w środę, że polska propozycja może doprowadzić do „niebezpiecznego scenariusza”.
„To bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Biały Dom: na Ukrainie można demontować niszczyciele
Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu, zapewniła, że amerykańscy urzędnicy są w kontakcie z sojusznikiem NATO Ukrainą i dyskutują o tym, jak bezpiecznie przekazać Ukrainie polskie myśliwce.
Jako możliwe rozwiązanie pan Psaki wymienił transport samolotów po demontażu.
Wskazała, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, w tym broni, systemów rakietowych i systemów czołgów.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.
Temat dotyczący otoczenia biznesowego
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.