Miasto Viersen kończy azyl religijny – Nadrenia – Aktualności – WDR – Nadrenia – Aktualności

W poniedziałek pracownicy urzędu imigracyjnego miasta Viersen dokonali bez ostrzeżenia nalotu na teren parafii ewangelickiej Lobberich/Hinsbeck. Kurdyjska para, która schroniła się w domu kultury w Nettetal, została aresztowana.

zagrożony deportacją

Dwaj Kurdowie, w wieku 43 i 34 lata, uciekli z Iraku w 2021 r. i od końca maja 2023 r. przebywają w azylu religijnym. Grozi ci teraz deportacja do Polski.

Jednak próba deportacji pary z lotniska w Düsseldorfie została przerwana przez policję federalną, ponieważ kobieta upadła. Według władz miasta Viersen para przebywa obecnie w areszcie w Darmstadt.

Procedura nadawania imion pastorów”skandal

Pastor Elke Langer z dotkniętej parafią jasno wyraził swoją opinię na temat działań miasta w komunikacie prasowym: Udzieliliśmy azylu Kościołowi ze względów humanitarnych – tak represyjna próba deportacji dwóch osób po traumie to zniewaga.

Kościół broni się listem do burmistrza

Również Kościół Ewangelicki uważa działania miasta za niedopuszczalne i protestuje przeciwko nim listem do odpowiedzialnej burmistrz Sabine Anemüller. To mówi: „Wspólnoty kościelne udzieliły azylu religijnego osobom ubiegającym się o ochronę po dokładnym rozważeniu faktów”. Również w przypadku kurdyjskiej pary”istniałyby ważne względy, które skłoniłyby parafię do udzielenia azylu tej parze“, pisze Oberkirchenratin Wibke Janssen z Kościoła Ewangelickiego.

W liście napisano również, że działania władz imigracyjnych naruszają religijne umowy o azyl. Janssen krytykuje fakt, że władze imigracyjne aresztowały parę bez wcześniejszej komunikacji – w przeciwnym razie można by znaleźć rozwiązanie. „To właśnie zostało wypróbowane i przetestowane w sytuacjach konfliktowych i uzgodnione z krajem związkowym Nadrenia Północna-Westfalia„, podkreśla Janssen.

Azyl kościelny skończył się dziewięć lat temu

Dieter Müller, wiceprzewodniczący Federalnej Grupy Roboczej ds. Azylu w Kościele (TORBA), był zaskoczony aresztowaniem pary. „Jesteśmy zaskoczeni. Istnieje porozumienie między kościołami a Federalnym Urzędem ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), co skutecznie wyklucza eksmisje„, mówi Müller. Według niego taka deportacja w Nettetal jest procesem jednorazowym. Azyl religijny został ostatnio zamknięty w Augsburgu w 2014 roku.

Miasto odrzuca zarzuty

Miasto odrzuca krytykę. W piątkowym oświadczeniu czytamy: „Porozumienia były i są przestrzegane w procedurach„- Tak jest też w przypadku kurdyjskiej pary.

Miasto wyjaśnia ponadto, że Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) sprawdzić, czy para złożyła już wniosek o azyl w innym kraju – w szczególności: w Polsce. Niech będzie”znajduje transfer osób ubiegających się o azylMówi się, że dzieje się to w tym kraju, jest to procedura zgodna z rozporządzeniem Dublin III.

Miasto nie podaje dalszych informacji w sprawie i powołuje się na toczące się postępowanie oraz ochronę danych i prywatności.

Azyl kościelny w sytuacjach nadzwyczajnych

Dzięki azylowi religijnemu wspólnoty kościelne oferują ludziom w sytuacjach kryzysowych tymczasową ochronę i udzielają im schronienia w kościele lub w budynkach sakralnych.

Celem jest skłonienie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców do dokładnego zbadania ich sytuacji. Państwo toleruje azyl religijny, ale może skorzystać z przysługującego mu prawa dostępu do deportacji zainteresowanych.

Na ten temat relacjonujemy również w telewizji WDR w lokalnym czasie WDR Düsseldorf 14 lipca 2023 r. od godz. 19:30.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *