Berlin (dpa) – Niemcy przejęły na rok przewodnictwo w grupie G7 głównych demokratycznych potęg gospodarczych. Najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie na szczycie pod przewodnictwem kanclerza federalnego Olafa Scholza (SPD) w dniach 26-28 czerwca 2022 r. w Schloss Elmau w Alpach Bawarskich.
Nacisk zostanie położony na ochronę klimatu, walkę z pandemią oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej i demokracji na całym świecie. „Wykorzystamy naszą prezydencję, aby zapewnić, że ta grupa państw stanie się pionierem. Pionierem gospodarek neutralnych dla klimatu i sprawiedliwego świata” – powiedział kanclerz Scholz w swoim przemówieniu noworocznym. „Współpraca międzynarodowa jest ważna w świecie, który wkrótce mają dziesięć miliardów ludzi, nasz głos będzie słyszany tylko wtedy, gdy będziemy grać w unisono z wieloma innymi”.
„Grupa Siedmiu”
Niemcy przejmują przewodnictwo od Wielkiej Brytanii. „Grupa Siedmiu” obejmuje również Stany Zjednoczone, Francję, Włochy, Japonię i Kanadę. Krąg zachodnich krajów uprzemysłowionych został pierwotnie założony jako G6 w 1975 roku przez kanclerza federalnego Helmuta Schmidta i prezydenta Francji Valéry’ego Giscarda d’Estaing podczas światowego kryzysu gospodarczego, który później stał się G7 z Kanadą rok później. Rosja została przyjęta w 1998 roku, ale ponownie wykluczona w 2014 roku z powodu aneksji Krymu od Ukrainy.
Nie widać powrotu Rosji do grupy. G7 próbuje teraz pozycjonować się jako grupa państw, które podtrzymują zachodnie wartości w konkurencyjnych systemach z krajami takimi jak Chiny i Rosja.
Wielka Brytania zaprosiła zatem takie kraje jak Indie, Korea Południowa, RPA i Australia na szczyt w 2021 r. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) ogłosiła w wywiadzie dla dpa, że chce, aby kraje były obecne na dwóch planowanych spotkaniach ministrów spraw zagranicznych „którzy opowiadają się za rozwojem gospodarczym zgodnie ze wspólnymi wartościami, takimi jak wolność i praworządność”. Na jednym spotkaniu mogą to być kraje afrykańskie, na innym mogą to być kraje regionu Pacyfiku. „Działaj, zanim będzie za późno”, chce przekazać Baerbock jako jedno z głównych przesłań roku od G7.
Zamek Elmau
Dokładny program zostanie przedstawiony później, ale miejsce szczytu ogłoszono niedługo po objęciu urzędu przez nowy rząd: podobnie jak w 2015 r. będzie to zamek Elmau niedaleko Garmisch-Partenkirchen.
Kanclerz Scholz będzie wtedy pierwszym gospodarzem tak ważnego spotkania międzynarodowego. Ale zdobył już najwyższe doświadczenie – nie tylko pozytywne. Podczas ostatniego ważnego szczytu podczas niemieckiej prezydencji, szczytu G20 w Hamburgu w 2017 r., jako pierwszy burmistrz hanzeatyckiego miasta odpowiadał za przygotowanie szczytu i bezpieczeństwo. Spotkanie zostało przyćmione przez masowe zamieszki z rozległymi zniszczeniami w centrum Hamburga.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.