Pandemia korony: Szwajcaria i Polska stają się obszarami wysokiego ryzyka

Stan: 03.12.2021 15:26

Wraz ze Szwajcarią i Polską Niemcy klasyfikują inne kraje sąsiednie jako obszary wysokiego ryzyka koronowego. Każdy, kto wjeżdża do kraju od niedzieli i nie jest w pełni zaszczepiony lub wyzdrowiał, musi poddać się kwarantannie przez co najmniej pięć dni.

Ze względu na dużą liczbę infekcji koronowych rząd federalny zaklasyfikował Szwajcarię i Polskę jako obszary wysokiego ryzyka od niedzieli, jak ogłosił Instytut Roberta Kocha. Każdy wjeżdżający do kraju z tych krajów, który nie jest w pełni zaszczepiony lub który wyzdrowiał, musi poddać się kwarantannie przez dziesięć dni i nie może opuścić kraju najwcześniej po pięciu dniach od wjazdu z negatywnym wynikiem testu.

Szwajcaria jest popularnym celem podróży zimowych Niemców wśród nowych obszarów wysokiego ryzyka. W samej republice alpejskiej warunki będą obowiązywać również każdego, kto wjeżdża do kraju od soboty. Ci, którzy zostali zaszczepieni i ci, którzy wyzdrowieli, muszą również przedstawić negatywny wynik testu PCR i przejść kolejny test po wjeździe do kraju. Wyłączone są tylko osoby z regionów przygranicznych krajów sąsiednich.

Bezpłatna anulacja dla turystów

Niemcy zaklasyfikowały również Liechtenstein, Jordanię i Mauritius do obszarów wysokiego ryzyka. Tajlandia, Uzbekistan oraz Saint Vincent i Grenadyny na Karaibach zostały usunięte z listy zagrożeń. Klasyfikacja jako obszar wysokiego ryzyka jest automatycznie powiązana z ostrzeżeniem Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o podróżach turystycznych, które nie są niezbędne. Ułatwia to turystom anulowanie wycieczek, które zostały już zarezerwowane bezpłatnie, ale nie oznacza to zakazu podróży.

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku infekcji są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba infekcji decyduje o tym. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej oraz brak danych na temat sytuacji koronowej.

Ponad 60 obszarów wysokiego ryzyka, osiem obszarów z wariantami wirusa

Pod koniec lata w Unii Europejskiej nie było stref wysokiego ryzyka koronowego. Jednak w ostatnich tygodniach wiele krajów UE zostało już ponownie umieszczonych na liście ryzyka, w tym sąsiednie kraje niemieckie Holandia, Belgia i Austria, z wyjątkiem niektórych gmin.

Od niedzieli ponad 60 krajów na całym świecie zostanie ponownie w całości lub częściowo wymienionych przez RKI jako obszary wysokiego ryzyka. W Afryce istnieje również osiem stref wariantów wirusa, w przypadku których obowiązują jeszcze surowsze ograniczenia wjazdu. Zostały one umieszczone w kategorii najwyższego ryzyka ze względu na rozprzestrzenianie się omikronowego wariantu koronawirusa.

Polska i Szwajcaria stają się obszarami wysokiego ryzyka koronowego

Kai Clement, WDR, ARD Berlin, 3.12.2021 13:25

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *