Parlament zgadza się: Polska chce rozwiązać komisję dyscyplinarną

Stan: 27.05.2022 02:03

W wyniku reformy sądownictwa Polska traci miliardy unijnych środków. Głównym przedmiotem sporu z Brukselą jest izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Polski parlament podjął decyzję o rozwiązaniu organu.

Polski parlament poddał się sporze z Unią Europejską. Posłowie podjęli decyzję o zniesieniu izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z przyjętym projektem, musi on zostać zastąpiony nowym organem.

Po zatwierdzeniu przez Sejm ustawa przedstawiona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę musi teraz zostać uchwalona przez Senat. Komisja Europejska uczyniła z rozwiązania warunkiem wstępnym uwolnienie europejskiej pomocy koronowej w wysokości około 35 miliardów euro. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen spodziewana jest w Warszawie w przyszłym tygodniu.

Sejm RP podejmuje decyzję o rozwiązaniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Olaf Bock, ARD Warszawa, tematy codzienne 23:15, 26 maja 2022

„Nie potrzebujemy konfliktu z Komisją Europejską, ponieważ obecnie znajdujemy się w trudnej sytuacji międzynarodowej” – powiedział Duda na początku lutego. Kilka tygodni później nastąpiła rosyjska wojna agresywna na Ukrainie. Polski rząd tym bardziej dąży do uniknięcia zbyt gwałtownych konfliktów z UE.

200 milionów euro grzywny

Izba, która może karać i odwoływać sędziów, znajduje się w centrum sporu o reformy sądownictwa prowadzone przez narodowo-konserwatywny rząd. Członkowie panelu zostali powołani przez kontrolowaną politycznie Krajową Radę Sądownictwa. Bruksela oskarżyła Warszawę o podważanie niezależności sądownictwa z Izbą – a tym samym naruszenie fundamentalnej wartości Unii Europejskiej.

Po tym, jak rząd w Warszawie początkowo odmówił rozwiązania zwłok, Europejski Trybunał Sprawiedliwości skazał Polskę na karę w wysokości miliona euro dziennie. Grzywna wynosi teraz 200 milionów euro.

Opozycja uważa prawo za niewystarczające

Polski rząd powiedział w zeszłym tygodniu, że ma nadzieję, że fundusze pomocowe UE zostaną uruchomione wkrótce po zbliżającym się rozwiązaniu izby dyscyplinarnej.

Z perspektywy polskiej opozycji ustępstwa rządzącej partii PiS nie idą wystarczająco daleko. „Nie, to nie rozwiązuje problemu na dobre. Polska potrzebuje tych pieniędzy i to skandal, że nie otrzymaliśmy jeszcze pieniędzy z powodu nieodpowiedzialnej polityki rządu PiS” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, głównych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej największej partii opozycyjnej PiS.

„Komisja musi być bardzo twarda i wywierać presję na rząd PiS, aby spełnił warunki i zapewnił praworządność w Polsce” – powiedział prywatnemu kanałowi TVN opozycyjny polityk Trzaskowski. Zamiast izby dyscyplinarnej musi powstać „izba odpowiedzialności zawodowej”. Opozycja obawia się zmiany nazwy izby.

Premier Polski Mateusz Morawiecki wydaje się być pewny siebie: „W najbliższy czwartek, 2 czerwca, przyjedzie tu przewodniczący Komisji Europejskiej, aby podpisać, że osiągamy kamienie milowe w zakresie pomocy unijnej.

Z informacjami od Davida Zajonza, ARD Studio Warszawa

Reforma sądownictwa – Polski rząd zbliża się do UE

David Zajonz, WSR, obecnie Warszawa, 26 maja 2022 22:40

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *