Po tornadzie w Paderborn: Polscy pomocnicy z miast partnerskich sprzątają – Westfalia-Lippe – aktualności

Prawie każde drzewo zostało wyrwane z korzeniami, plac zabaw został całkowicie zniszczony, a popularne skądinąd Pader Springs zostały odgrodzone taśmą ostrzegawczą, ponieważ tornado zniszczyło prawie wszystko tutaj. Słyszeli o tym mieszkańcy siostrzanego miasta Paderborna, Przemyśla – 15 z nich wsiadło do dwóch furgonetek i pospieszyło z pomocą.

Pomocnicy biorą dodatkowe wakacje

Wzięli dodatkowy urlop, aby pomóc posprzątać w Paderborn, prawie 1300 kilometrów dalej. Jest tam strażak, przyjechali polscy pracownicy administracyjni, a także 39-letni naczelnik Łukasz Flyszkolnicki zamienił drewnianą łyżkę na miotłę i zostawił rodzinę i przyjaciół na kilka dni.

Miasta partnerskie wspierają się nawzajem

„Przemyśla” przyjaźni się z Paderborn i kiedy dowiedzieliśmy się, co się tu wydarzyło w zeszłym tygodniu, postanowiliśmy przyjechać z kilkoma osobami i pomóc najlepiej, jak potrafimy„, Powiedział Flyszkolnickistoi pośrodku wyrwanych krzaków na placu zabaw i wkłada dużo wysiłku w sprzątanie.

„Tornado dotknęło naszych serc, ale te przyjaźnie, to wsparcie poruszyło nas głęboko w sercach”.
Michael Dreier, burmistrz Paderborn

Burmistrz Paderborn Michael Dreier nadal dziękuje wolontariuszom z Polski. Zaraz po tornadzie wezwał swojego kolegę burmistrza Przemyśla. Obiecał pomoc, a wkrótce potem była tam. Prawdopodobnie stało się to tak szybko, ponieważ samo miasto Paderborn ostatnio bardzo pomogło polskim partnerom.

Burmistrz przytłoczony chęcią pomocy

Przemyśl leży tuż przy granicy z Ukrainą i jest punktem tranzytowym dla tysięcy uchodźców. „Mamy ponad 20 przegubowych ciężarówek z zaopatrzeniem, łóżkami, artykułami higienicznymi, co było potrzebne z Paderborn i regionu Przemśyla zdecydowany pomóc uchodźcom”, mówi burmistrz Michael Dreier: „Polacy chcieli okazać solidarność i jestem im dozgonnie wdzięczny.

Może jutro będziemy potrzebować pomocy innych

Polacy musieli jechać 15 godzin na dojazd i 15 godzin na powrót, miasto Paderborn zakwaterowało ich w hotelu i zaprosiło na obiad. 15 osób nie otrzymało zapłaty za pomoc. „Jeśli mamy szansę pomóc, pomożemy” mówi szef Łukasz Flyszkolnicki. „Nigdy nie wiadomo, co stanie się jutro. Może wtedy potrzebujemy pomocy innych.

Poinformujemy o tym 27 maja 2022 r. WDR Telewizja czasu lokalnego SOWA o 19:30

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.