Polska: dziecko po urodzeniu ma we krwi ponad 3 promile

Dramatyczne skutki nadużywania alkoholu w ciąży

Matka w chwili porodu całkowicie pijana: dziecko ma we krwi ponad 3 promile i umiera

Dziecko urodziło się z poważnymi obrażeniami (obraz symboliczny).

Praisaeng, iStockphoto

Nie tylko matka jest całkowicie pijana, ale także noworodek

W małym polskim miasteczku Nowy Dwór Mazowiecki przyszła mama przyszła do szpitala, aby rodzić po pijanemu. Miała niesamowite 3,2 na tysiąc we krwi. Dziecko w jej brzuchu również było pijane. Nie pozostało to bez konsekwencji: niemowlę zmarło trzy tygodnie po urodzeniu. Tragiczna historia, która pokazuje, jak zgubny wpływ na nienarodzone dziecko ma alkohol w czasie ciąży.

Zaburzenia genetyczne po nadużywaniu alkoholu w ciąży

Jak podają polskie media „Polsat News” i „Metro Warszawa”, powołując się na prokuraturę, dziecko kobiety miało po urodzeniu poziom alkoholu we krwi wynoszący 3,0. Miał również nieprawidłowości genetyczne, prawdopodobnie spowodowane nadużywaniem alkoholu przez matkę.

Niemowlę otrzymało pomoc medyczną w Warszawie, lecz bezskutecznie. Dziecko miało zaledwie trzy i pół tygodnia. Trwa przesłuchanie 44-letniej matki. Jeśli zarzuty się potwierdzą, grozi jej kara do pięciu lat więzienia.

W czasie ciąży każda kropla alkoholu to o jedną kroplę za dużo

Alkohol w czasie ciąży jest zabroniony. Ponieważ z każdym łykiem wypijanym przez matkę pije także nienarodzone dziecko. „Alkohol przechodzi bezpośrednio przez pępowinę do krwiobiegu dziecka. Matka i dziecko mają wówczas ten sam poziom alkoholu, a nienarodzone dziecko jeszcze dłużej, ponieważ nie jest w stanie tak szybko rozłożyć alkoholu” – wyjaśnia dr Christophe Specht. Ze śmiertelnymi konsekwencjami: „Nawet kropla alkoholu może mieć dramatyczne skutki” – ostrzega lekarz.

Jednak kobiety w ciąży nadal piją alkohol, a ich dzieci rodzą się niepełnosprawne. Każdego roku w Niemczech rodzi się do 10 000 dzieci z tak zwanymi „płodowymi zaburzeniami ze spektrum alkoholu” (FASD). W badaniu przeprowadzonym przez monachijski Instytut Badań Terapeutycznych (IFT) zbadano także dramatyczne konsekwencje biernego spożywania alkoholu.

Alkoholowy zespół płodowy jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Skutki dla dzieci są dramatyczne. Często rozpoznajemy te dzieci po twarzach. Ponieważ alkohol kształtuje twarz dziecka. Cechy charakterystyczne obejmują na przykład krótki, płaski nos, brakującą lub ledwo widoczną bruzdę między nosem a ustami oraz cienką górną wargę.

Reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Inne objawy płodowego zespołu alkoholowego mogą obejmować:

  • Mały rozmiar w łonie matki i po urodzeniu
  • Wady rozwojowe narządów wewnętrznych (takie jak wady serca, wady nerek)
  • Wady rozwojowe stawów i szkieletu
  • Pacjenci z FAS często mają także ADHD i są opóźnieni w swoich zdolnościach fizycznych i umysłowych.

Na filmie: Christian (22 lata) jest upośledzony umysłowo, ponieważ jego matka piła

Ponieważ jego matka piła alkohol w czasie ciąży, Christian cierpi obecnie na długotrwałe skutki zwane płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Na filmie wyjaśnia, jak Christian radzi sobie ze swoją chorobą.

Jedna na cztery kobiety pije alkohol w czasie ciąży

Aktualne szacunki wskazują, że prawie co czwarta kobieta nie rezygnuje całkowicie z alkoholu, nawet jeśli jest w ciąży. Jeden z powodów: wielu przyszłych rodziców nie jest wystarczająco poinformowanych o zagrożeniach. Niebezpieczeństwa związane ze spożywaniem alkoholu są często bagatelizowane lub w ogóle nie dostrzegane. Jest to jednak fatalny błąd, który może zagrozić zdrowiu nienarodzonego dziecka.

Aby wyeliminować ryzyko, eksperci doradzają: Zawsze unikaj alkoholu w czasie ciąży. Ponieważ nie ma naukowo udowodnionej wartości, że alkohol jest nieszkodliwy w czasie ciąży, twierdzi Olaf Neumann, główny lekarz kliniki dla kobiet w klinice Schwabing w Monachium. „Dlatego musimy założyć, że nawet «wyjątkowy kieliszek wina miesięcznie» może być szkodliwy. Dlatego osobiście jestem zdecydowanie za wprowadzeniem limitu 0,0 na tysiąc”.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *