Polska, Francja, Czechy: Europejscy rolnicy w dalszym ciągu paraliżują Europę

W wielu krajach europejskich – pomimo ustępstw Brukseli – protesty rolników przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi taniej żywności z zagranicy.

REKLAMA

W wielu krajach Europy trwają protesty rolników, którzy demonstrują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi taniej żywności z zagranicy oraz blokują drogi – pomimo ustępstw Brukseli. W przyszłości cła zostaną nałożone na zboże z Ukrainy i Białorusi.

Pomimo zapowiedzianych ceł na ukraińskie zboże: protesty rolników w Polsce trwają

Pomimo zapowiedzi Komisji Europejskiej wczoraj wieczorem, że w przyszłości nałoży cła na zboże z Rosji i Białorusi. Polscy rolnicy kontynuują protesty. W kilku dużych miastach rolnicy swoimi traktorami blokowali drogi dojazdowe. Ogłoszono około 500 blokad dróg, w których ma wziąć udział około 70 000 osób.

W środę rano polscy rolnicy rozpoczęli blokowanie dróg dojazdowych m.in. do Warszawy, na południowy zachód od Wrocławia, na zachód od Poznania i na północy do Bydgoszczy.

Wielomiesięczne protesty w Polsce były skierowane przeciwko importowi taniego zboża z Ukrainy. Ale są też protesty przeciwko Zielonemu Ładowi Unii Europejskiej i importowi taniej żywności z krajów trzecich.

Jednym z organizatorów jest rolnik Tadeusz Kaleta. „Korekty w polityce Zielonego Ładu, o których wspomina Komisja Europejska, mają charakter czysto kosmetyczny i pozostawią wszystkich niezadowolonych. Chcemy bardziej precyzyjnych zmian” – stwierdził Kaleta.

„Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Jeśli teraz zbankrutujemy, społeczeństwo nie będzie miało wyboru i będzie jadło produkty sprowadzane spoza UE” – mówi rolnik Lanswirt Łukasz Plata.

Francuscy rolnicy blokują zakład Total Energie

Francuscy rolnicy zablokowali dostęp do strony Total Energy. W Pau (Pyrénées-Atlantiques) przed drzwiami zakładu Total Energie piętrzą się góry opon. Przez tydzień nie można było wejść na stronę.

Bauenowie protestują przeciwko opóźnieniu w udzieleniu obiecanej przez UE pomocy. Wzywają do obniżenia podatków paliwowych i wypłaty dotacji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Rolnicy czekają, aż rząd francuski wypłaci obiecane dotacje.

Według francuskiego Ministerstwa Rolnictwa wypłacono już 7,6 mld euro z zaplanowanej pomocy na kwotę 8,6 mld euro. Zgodnie z obietnicą rządu większość tych płatności została dokonana przed 15 marca, jednak rolnicy twierdzą, że w systemie nadal występują luki.

„Muszą budzić swoje administracje rano, w południe i wieczorem i mówić im: istnieją obowiązki, nakładacie je na nas w terenie, nie interesuje nas ten problem” – wyjaśnia Arnaud Gaillot, prezes Young Farmers.

Czescy rolnicy przyłączają się do europejskich protestów

Czescy rolnicy przyłączają się także do europejskich protestów, aby zwrócić uwagę na, ich zdaniem, nierozwiązane problemy, przed którymi stoją rolnicy i hodowcy bydła, a także pogłębiający się kryzys w sektorze rolnym na poziomie europejskim i krajowym.

Do protestów doszło z okazji czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej. W regionach demonstracje przybierają formę protestacyjnych przejażdżek traktorami i innym sprzętem rolniczym lub wieców publicznych.

Część rolników udawała się na przejścia graniczne, aby spotkać się z zagranicznymi kolegami.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *