Polska: gigantyczne zadanie Donalda Tuska

Nowy polski premier Donald Tusk © Aleksandra Szmigiel/​Reuters

Z punktu widzenia wielu członków UE wynik wyborów w Polsce jest jednym z najbardziej pozytywnych wydarzeń w roku naznaczonym wieloma kryzysami: partia PiS, która w coraz większym stopniu podważa praworządność, ogranicza prawa kobiet i wyklucza mniejszości. w ciągu ośmiu lat jego urzędowania został odrzucony. I z Donalda Tuska Od tego tygodnia władzę sprawuje nowy szef rządu, który, jak wielu ma nadzieję, pójdzie znacznie bardziej liberalną ścieżką i który jest również znany ze swojego zdecydowanego zwolennika Europy. Czy jednak Tusk i rządzący z nim trójstronny sojusz rzeczywiście mają siłę i wsparcie, aby przezwyciężyć podział kraju i przywrócić w Polsce praworządność?

O obecnej sytuacji Polska o czym rozmawiamy w nowym odcinku Część polityczna z Karlem-Olafem Langiem, ekspertem ds. Polski w Fundacji Nauka i Polityka. Jaka jest euforia społeczeństwa w związku z zaprzysiężeniem nowego rządu? Dlaczego partia PiS od lat cieszy się tak dużą popularnością – i dlaczego została ponownie odrzucona? Jaką rolę w polityce odgrywa Kościół katolicki? Co dokładnie stoi na przeszkodzie realizacji celu Donalda Tuska, jakim jest przekształcenie coraz bardziej nieliberalnej demokracji w jego kraju w demokrację liberalną? A jaką rolę Polska będzie odgrywać w UE w przyszłości?

„Nowy polski rząd jest źródłem nadziei i radości” – mówi Lang. „Ale polskie społeczeństwo pozostaje podzielone. Duża jego część nie popiera Tuska”.

W podcaście Część polityczna Co tydzień rozmawiamy o polityce, wyjaśniamy kontekst i omawiamy powiązania. W każdy piątek z dwoma prezenterami, gościem i hałasem. Oprócz Ileany Grabitz i Petera Dausend w roli gospodarzy można usłyszeć Heinricha Wefinga i Tinę Hildebrandt.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *