Polska, Niemcy i Holandia tworzą militarną strefę Schengen

Polska, Niemcy i Holandia podpisały porozumienie wojskowe z Schengen. Inicjatywa ma na celu pomoc w utworzeniu korytarza pomocowego dla Ukrainy i zapewnienie wsparcia wschodniej flance NATO.

REKLAMA

Polska wraz z Niemcami i Holandią podpisała w Brukseli tzw. „wojskowe porozumienie z Schengen” – europejską inicjatywę ułatwiającą mobilność personelu wojskowego i sprzętu wojskowego na terenie państw, które do niej przystąpiły. Niemieckie Ministerstwo Obrony napisało na X: dawniej Twitterze, porozumienie wyniesie mobilność wojskową na nowy poziom.

Minister obrony RP Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: „Doświadczenie tego, co stało się z Ukrainą, wojna w całej jej skali, znaczenie szybkiego przemieszczania się wojsk sojuszniczych, skłoniły nas do podpisania umowy o pomocy. Ukraińcy tego doświadczyli.”

Inicjatywa z jednej strony pomoże stworzyć korytarz pomocowy dla Ukrainy, z drugiej zaś zapewni pomoc i wsparcie wschodniej flance NATO. Ambasador Holandii w Polsce Daphne Bergsma powiedziała: „To kolejny etap integracji. Biorąc pod uwagę rosnące wyzwania geopolityczne, jakie widzimy na całym świecie, jeszcze ważniejsze stało się zapewnienie szybkiej mobilności wojskowej i sprawnej logistyki. »

„Dlatego uznaliśmy, że jest to tak ważne” – powiedział Bergsma. „To pierwsze porozumienie tego rodzaju i jesteśmy bardzo dumni, że nam, trzem krajom, udało się to osiągnąć. Nasze trzy kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę. To tylko mały przykład, ale „To także dla nas symbol tego, jak wspieramy Ukrainę i w tym sensie przyczyniamy się do obrony Europy. »

Zdaniem ekspertów takie inicjatywy są konieczne, aby nie było przeszkód w przypadku konieczności obrony kontynentu.

Według eksperta ds. bezpieczeństwa Fundacji Stratpoints, Jarosława Kociszewskiego, każdy mechanizm, „który pozwala na szybkie i sprawne rozmieszczenie wojsk, przekazywanie materiałów, sprzętu i amunicji (…) podlega ograniczeniom i restrykcjom, które pozwalają na szybkie rozmieszczenie wojsk. utrudniać, eliminować, po prostu konieczne. »

Magdalena Chodownik, korespondentka Euronews, stwierdziła: „Inicjatywy takie jak „Wojskowy Schengen” są ważne dla Polski, kraju sąsiadującego z Rosją i Białorusią. Z jednej strony ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względu na jej relacje w UE”.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *