Polska zwraca się do UE o zawieszenie kar w sporze o reformę sądownictwa

Andrzej Sados, Ambasador RP przy UE

W liście do Komisji Europejskiej Sados wyjaśnił, że kraj jest w trakcie rozwiązywania kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego sędziów.

(Zdjęcie: AP)

Bruksela W sporze o reformę polskiego sądownictwa polski rząd zwraca się do Komisji Europejskiej o powstrzymanie się od domagania się kar. Polska jest w trakcie rozwiązywania kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej sędziów, powiedział ambasador RP przy UE Andrzej Sados w liście z 10 stycznia do unijnej władzy wykonawczej, o czym poinformowała agencja Reuters.

Polski Sąd Najwyższy już przestał angażować izbę dyscyplinarną w niektórych sprawach, a rząd rozważa obecnie dalsze zmiany w sądownictwie. Dlatego zwraca się do Komisji o zawieszenie wezwań do zapłaty. Przedstawiciel Komisji stwierdził, że takie argumenty nie są ani nowe, ani wystarczające. Warszawa wkrótce otrzyma pierwszą fakturę.

Polska jest już winna UE 70 mln euro za to, że nie wstrzymała od razu i całkowicie prac izby dyscyplinarnej do czasu prawomocnego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sprawa toczy się wokół zarzutów, że Warszawa podważa niezawisłość sędziów kwestionujących politykę narodowo-konserwatywnego rządu.

Izba dyscyplinarna utworzona w 2017 r. w ramach reformy sądownictwa musi być kluczowym instrumentem w tym zakresie. Między innymi może zawieszać sędziów i usuwać ich ze spraw. Pismo nie precyzuje dokładnie, kiedy izba powinna zostać rozwiązana.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Nieprzerwany: Polska nie płaci mandatów UE – teraz kolejna eskalacja jest nieunikniona

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *