Polski rząd chce kontynuować wydobycie węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turów

W kopalni odkrywkowej wciąż pali się światło: polski rząd chce kontynuować wydobycie węgla brunatnego w Turowie. (zdjęcie archiwalne)
Prawa do wizerunku: Uwe Walter

W zeszłym tygodniu sąd w Warszawie uwzględnił niemiecko-czeski pozew. Werdykt: W kopalni odkrywkowej Turów w Polsce nie można już wydobywać węgla. Ale podczas wizyty w kopalni polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie zastosuje się do wyroku.

Polski rząd chce kontynuować eksploatację odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w trójkącie granicznym między Niemcami a Czechami. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że kopalnia nie zostanie zamknięta. „Żaden sąd nie będzie niczego dyktował Polsce w sprawie bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Morawiecki. Zrobione zostanie wszystko, aby do 2044 roku operacje przebiegały normalnie.

Sąd zabrania jakiejkolwiek nowej operacji

W ubiegłym tygodniu Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował o wstrzymaniu eksploatacji odkrywki. Miasto Zittau i organizacja ekologiczna Greenpeace ze swoimi oddziałami w Czechach i Niemczech złożyły skargę na kopalnię odkrywkową. Uważają, że konsekwencje górnictwa odkrywkowego dla krajów sąsiednich nie są w wystarczającym stopniu uwzględniane. Sąd zgodził się z powódkami. Zgodnie z wyrokiem przedłożone przez właściwy polski organ dokumenty dotyczące zgodności ze środowiskiem były nieprawidłowe.

Wysokie kary TSUE

Już wiosną 2021 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nakazał tymczasowy zakaz wydobycia odkrywkowego. Polska jednak nie zastosowała się. Sąd nałożył więc na budżet UE karę w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień, w którym Polska nie stosowała się do decyzji.

Zanieczyszczenie wód gruntowych i okolicznych mieszkańców

Kopalnia odkrywkowa Turów znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Hradka nad Nysą w Czechach i Zittau w Saksonii. Polska przedłużyła koncesję na kopalnię do 2044 r. Rząd Czech obawia się, że kontynuowanie wydobycia obniży poziom wód gruntowych w okolicy i zwiększy hałas dla mieszkańców pogranicza. Strona niemiecka również twierdzi, że poziom wód gruntowych się obniżył, a także mówi o spękaniach i uszkodzeniach budynków w wyniku eksploatacji odkrywkowej.

więcej na ten temat

Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN – La Sachsenradio | Wiadomości regionalne ze Studia Bautzen | 08 czerwca 2023 | 6:30 rano.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *