„Poprawią się stosunki między Niemcami i Polakami”

TO Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie obchodzi swoje 50-lecie. W czwartek w Berlinie rozpoczyna się coroczny kongres zatytułowany „Sąsiedztwo w środku Europy”. W ramach kongresu Nagrodę Dialogu za zaangażowanie międzynarodowe i poprawę stosunków niemiecko-polskich otrzyma polski malarz i ilustrator Wiesław Smetka. Rozmawialiśmy z Prezesem DPG Berlin, Christianem Schröterem.

Panie Schröter, Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie jest jedną z najważniejszych instytucji zajmujących się handlem pomiędzy Niemcami i Polską. Jak długo istnieje DPG?

Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie zostało założone w Berlinie Zachodnim w kwietniu 1973 roku. I tak przez 50 lat. Świętujemy naszą rocznicę.

Jakie projekty są wspierane?

Wystawa poświęcona polskiemu bojownikowi ruchu oporu i politykowi Władysławowi Bartoszewskiemu (1922-2015) jest obecnie zwiedzana w Niemczech w 33 lokalizacjach. Obecnie można go oglądać w ratuszu w Reinickendorf. Pod tytułem „Przeczytaj, co piszą sąsiedzi” cykl czytań polskich autorów rozpoczął się w Berlinie w październiku 2023 r., a zakończy w grudniu z udziałem Joanny Bator. Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2024 roku bierzemy udział w berlińskiej inicjatywie „63 dni” (tyle trwa Powstanie Warszawskie) wspólnym dziełem graffiti naściennego autorstwa młodych berlińczyków i mieszkańców Warszawy.

Reklama | Przewiń, aby kontynuować czytanie

Kto zasiada w zarządzie DPG?

Jestem prezydentem. I tak jest od ponad 30 lat. Jednocześnie jestem współzałożycielem firmy. Wiceprezesem jest Anita Baranowska-Koch, a Elfie Froese. Naszym skarbnikiem jest Marzena Wasilewska-Tourneux. Wiele osób zgłasza się na ochotnika do DPG. W tym Polaków i Niemców.

Jak obecnie układają się stosunki niemiecko-polskie? Jak ocenia Pan zmianę polityczną w Polsce po wyborach?

Mamy nadzieję, że po prawdopodobnej zmianie rządu w Polsce nie tylko znacząco poprawią się stosunki niemiecko-polskie, ale że Polska ponownie będzie odgrywać odpowiedzialną i produktywną rolę w Unii Europejskiej. Stan stosunków politycznych pomiędzy obydwoma krajami zawsze wpływa na pracę firmy.

Christiana Schrötera

Do osoby

Christian Schröter jest prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie. Pracuje w tym zawodzie od ponad 30 lat. Jest także współzałożycielem firmy.

W tym roku Nagrodę DPG Dialog otrzyma polski malarz i ilustrator Wiesław Smetka. Czym właściwie jest Nagroda za Dialog?

Nagroda Dialogu przyznawana jest corocznie od 2005 r. Nagrodą tą Towarzystwo Niemiecko-Polskie nagradza osoby, instytucje, inicjatywy, projekty medialne lub zespoły redakcyjne, które wzorowo angażują się w dialog między narodami i kulturami w Europie oraz na rzecz pogłębiania Stosunki niemiecko-polskie. Od 2016 roku Nagroda Dialogu przyznawana jest w formie medalu zaprojektowanego przez słynną gdańską artystkę Dobrochnę Surajewską. W tym roku zwycięzcą został, jak powiedziałeś, Wiesław Smetek. Jesteśmy bardzo szczęśliwi !

Kto został już uhonorowany?

Wśród zwycięzców znalazło się kilka bardzo znanych nazwisk. Są wśród nich takie osobistości, jak zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wales, były ambasador Polski w Berlinie Marek Prawda i działacz na rzecz praw człowieka Adam Bodnar.

Dlaczego w tym roku wybrałeś Wiesława Smetka?

Sugestia wyszła ode mnie osobiście. Wiesław Smetek to jeden z najsłynniejszych polskich malarzy i ilustratorów. Od połowy lat 90. zaczął także projektować tytuły okładek naszego dwujęzycznego magazynu dialogowego. Od 2000 roku pomysły na „wygląd zewnętrzny” Dialogu pochodzą niemal wyłącznie od niego. Do końca 2023 roku ukaże się 100 numerów z okładkami Wiesława Smetka. Znany jest również jako projektant dla Die Zeit, Stern i innych ważnych niemieckich mediów. Nie ma chyba Niemca, który świadomie lub nieświadomie nie zetknął się z którymś z motywów Smetka.

Co dalej z DPG Berlin?

Młodzi członkowie DPG Berlin z szacunkiem patrzą wstecz na osiągnięcia i osiągnięcia ostatnich 50 lat, ale z niecierpliwością czekają także na przyszłe projekty i działania. Polska jest i pozostaje wielką niewiadomą w dyskursie niemieckim, wartą dalszych badań. Po ostatnich wyborach w Polsce panuje duch optymizmu i wielka chęć rozwijania projektów z niemieckimi sąsiadami. Ponadto młodzi członkowie DPG Berlin muszą stawić czoła rozwojowi sytuacji w swoim kraju, aby zapewnić zrównoważony rozwój społeczeństwa. Widzimy, że młodym ludziom trudniej jest entuzjazmować się członkostwem. Ale żadnemu stowarzyszeniu w Berlinie nie udaje się lepiej niż nam wzbudzić zainteresowania berlińczyków Polską. Ponieważ możemy liczyć na bogatą wiedzę specjalistyczną w naszych szeregach. Dzięki naszemu nowemu formatowi „Niemiecko-polski stół bywalców” w Polskim Klubie Frajerów przy Ackerstrasse udało nam się przyciągnąć młodych ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką oraz potencjalnych nowych członków.

Więcej informacji na: https://www.dpgberlin.de/de/

Czy masz jakieś uwagi? Napisz do nas! briefe@berliner-zeitung.de

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *