Przełomowy kontrakt otwiera drogę do prac nad pierwszą w Polsce elektrownią jądrową

27 września w Warszawie umowę podpisały Westinghouse Electric Company, Bechtel i Polskie Elektrownie Jądrowe. Kontrakt dotyczy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu. Ceremonia podpisania odbyła się w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej oraz Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego.

Polska uruchamia historyczny projekt elektrowni jądrowej: rozpoczyna się nowa era w dostawach energii

Kontrakt obejmuje stworzenie projektu dostosowanego do konkretnego miejsca dla trzech wysp centralnych Westinghouse AP1000®. Opiera się to na najnowocześniejszej technologii reaktorów jądrowych generacji III+. Zamówienie obejmuje również zaprojektowanie wyspy turbinowej. Obejmuje to również sporządzenie bilansu aktywów. Dodatkowo Polskie Elektrownie Jądrowe wspierane jest w przygotowaniu wniosków koncesyjnych, programów szkoleniowych i procedur operacyjnych. Prace nad 18-miesięcznym kontraktem rozpoczną się natychmiast.

Polska uruchamia historyczny projekt elektrowni jądrowej: rozpoczyna się nowa era w dostawach energii. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa uruchomiona od 2033 roku
Zdjęcie: Westinghouse –youtube

„W ostatnim czasie Westinghouse i Bechtel, główni gracze sektora cywilnej energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych, utworzyli konsorcjum w celu zaprojektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w ramach Programu Energetyki Jądrowej. Dwa dni później Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymały decyzję środowiskową dla inwestycji na Pomorzu. Dziś jesteśmy świadkami podpisania umowy na planowanie i technologię zakładu. Podkreśla to nasze zaangażowanie w realizację elektrowni jądrowej w terminie, w ramach budżetu i przy maksymalnym udziale polskiego przemysłu. Westinghouse i Bechtel mają już doświadczenie z podobnym projektem o nazwie Plant Vogtle w Stanach Zjednoczonych. Wyciągnięte wnioski i wiodące na świecie technologie firm Westinghouse i Bechtel zostaną wykorzystane do modernizacji polskiego miksu energetycznego i wzmocnienia polskiej gospodarki. Wprowadzenie energetyki jądrowej w Polsce stwarza nowe możliwości dla całego kraju, a my zaprezentujemy najlepsze modele – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, komisarz rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„To znaczący krok naprzód w cywilnej współpracy nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Polski rząd i zaangażowane firmy zasługują na pochwałę za wytrwałość w tym projekcie” – powiedział Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce. „To nie jest tylko przedsięwzięcie biznesowe. Mamy nadzieję, że Polska stanie się centrum wykorzystania cywilnej technologii nuklearnej. Energia to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych jest ściśle powiązane z bezpieczeństwem Polski”.

Polska na drodze do niezależności energetycznej: rewolucyjne partnerstwo nuklearne ze Stanami Zjednoczonymi

„Departament Energii USA długo czekał na ten dzień, który stanowi ważny kamień milowy we współpracy cywilnej nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. To partnerstwo będzie trwało kilka dziesięcioleci i wzmocni naszą współpracę strategiczną i handlową” – powiedział Andrew Light, zastępca sekretarza ds. energii ds. międzynarodowych w Departamencie Energii. „Polska wykorzysta najbardziej zaawansowaną technologię nuklearną, aby zapewnić czystą, bezpieczną i niezawodną energię oraz stworzyć tysiące trwałych miejsc pracy. Ten wizjonerski projekt uczyni z Polski wiodący ośrodek rozwiązań zeroenergetycznych netto, które chronią przed zmianami klimatycznymi i zapewniają niezależność energetyczną.

„Stoimy w obliczu punktu zwrotnego nie tylko dla naszej inwestycji, ale dla całego procesu transformacji energetycznej w Polsce. Dziś kończymy fazę planowania elektrowni jądrowej i rozpoczynamy fazę realizacji wraz z odpowiednimi pracami inżynieryjnymi. Za około półtora roku podpisana umowa będzie skutkować powstaniem dokumentacji projektowo-budowlanej pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu” – powiedział Mateusz Berger, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych. „Ta chwila to efekt wytężonej pracy wielu osób z polskiej i amerykańskiej administracji rządowej, a także pracowników PEJ, Westinghouse i Bechtel, którym chciałbym serdecznie podziękować. »

„To przełomowy moment dla Polski, naszych partnerów i Westinghouse” – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. „Prace, które tutaj wykonujemy, aby ustanowić program energii jądrowej, staną się wzorem dla innych krajów, które polegają na bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej w celu dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego. Polska odważnie idzie do przodu w tej dziedzinie.”

Rewolucyjna technologia nuklearna AP1000®: Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce działająca od 2033 roku

Oczekuje się, że pierwsza polska elektrownia jądrowa AP1000® zacznie działać komercyjnie w 2033 roku.

AP1000 to jedyny reaktor Generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją. AP1000 dostarcza energię elektryczną do zakładu Vogtle w Gruzji w Stanach Zjednoczonych. Niebawem zostanie tam oddany do użytku drugi egzemplarz. W Chinach cztery reaktory AP1000 osiągają rekordową wydajność i dostępność, a sześć kolejnych jest w budowie. Bułgaria również wybrała technologię AP1000 do swojego nowego programu reaktorów. Technologia ta jest jednak testowana także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej.

Przeczytaj także:

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:32. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:32. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:32. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *