Putin grozi Polsce, członkowi NATO, w związku z przesunięciem wojsk

20:25 | Polska nazywa twierdzenia Putina kłamstwami

Polska odrzuciła twierdzenia prezydenta Rosji Władimira Putina o roszczeniach terytorialnych wobec Białorusi i Ukrainy. Szef sztabu premiera Mateusza Morawieckiego Stanisław Żaryn powiedział: „Żałowa nuda Kremla po raz kolejny powtarza kłamstwa na temat Polski. » Putin stara się ukryć kontekst wojny na Ukrainie.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Putin oskarżył Polskę o chęć zajęcia terytoriów na Białorusi i Ukrainie, które przed II wojną światową należały do ​​Polski. Nie przedstawił żadnych dowodów. Sam Putin wielokrotnie określał Ukrainę i Białoruś jako rosyjską strefę wpływów.

19:10 | Były generał Bühler przeciwko ochronie przez NATO ukraińskich statków zbożowych

Były generał NATO Erhard Bühler odrzuca militarną ochronę sojuszu dla ukraińskich statków zbożowych. Bühler powiedział w podcaście „Co robić, panie generale? MDR AKTUELL uważa, że ​​takie podejście jest zbyt nieprzewidywalne i trudne do kontrolowania. NATO nie może dać się wciągnąć w konflikt z Rosją dotyczący dostaw zboża. Może sobie jednak wyobrazić, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z Turcją i Ukrainą znajdą rozwiązanie. Zdaniem Bühlera możliwa byłaby wówczas kontynuacja transportu zboża pod ochroną ONZ. Wymagałoby to jednak uchwały Rady Bezpieczeństwa. Rosja ma weto w komisji.

18:46 | Bracia i siostry giną w wyniku rosyjskich bombardowań

Władze twierdzą, że dziesięcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału we wsi we wschodniej Ukrainie. Jak ogłosił gubernator obwodu Pawło Kyrylenko za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych Telegram, bracia i siostry znajdowali się na podwórzu swojego domu we wsi Drużba w obwodzie donieckim, kiedy tam uderzył granat. Starsza kobieta została ranna i trafiła do szpitala. Zdjęcie opublikowane w Internecie przedstawia częściowo zniszczony budynek z dziurą po jednej stronie.

18:20 | Rosyjska Flota Czarnomorska ćwiczy z ostrą amunicją

Po zerwaniu umowy zbożowej z Ukrainą Rosja przeprowadziła na Morzu Czarnym ćwiczenia morskie z ostrą amunicją. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Flota Czarnomorska ostrzeliwała i zniszczyła docelowy statek wyposażony w rakiety przeciwokrętowe w północno-zachodniej części morza. Okręty i samoloty marynarki wojennej również podjęły kroki w celu tymczasowego odgrodzenia obszaru zamkniętego dla żeglugi i przetestowały aresztowanie atakujący statek.

Po wygaśnięciu umowy zbożowej Rosja ogłosiła w środę, że od czwartku będzie klasyfikować wszystkie statki płynące przez Morze Czarne na Ukrainę jako statki mogące przewozić ładunki wojskowe. Następnie Ukraina ostrzegła, że ​​od północy w piątek wszystkie statki na Morzu Czarnym zmierzające do Rosji będzie traktować jako potencjalne transporty wojskowe.

W wyniku zagrożeń liczba statków przewożących zboże na Morzu Czarnym w ciągu jednego tygodnia spadła o 35 procent. Tak wynika z liczb z platformy transportowo-surowcowej Shipfix.

16:50 | Rosyjski ultranacjonalista aresztowany za krytykę wojny

Kreml wzmaga represje wobec krytyków wewnętrznych. Dziś aresztowano byłego oficera rosyjskiego wywiadu i ultranacjonalistę Igoara Girkina. Jego żona Miroslava Reginskaya powiedziała na swoim kanale w Telegramie, że został oskarżony o ekstremizm. Funkcjonariusze komisji śledczej go zabrali. Nie wie nic o jego lokalizacji.

Igar Girkin jest poszukiwany przez Holandię po tym, jak został skazany za udział w zestrzeleniu lotu MH17.
Prawa do wizerunku: IMAGO / ANP

Ultranacjonalista Igor Girkin jest uważany za zagorzałego zwolennika rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie. Ostatnio jednak coraz częściej krytykuje sposób prowadzenia wojny przez Rosję. Oskarżył dowódców wojskowych Moskwy, w tym szefa Sztabu Generalnego Walerego Gierasimowa i ministra obrony Siergieja Szojgu, o niekompetencję i korupcję. Wezwał także do jeszcze ostrzejszych i bezwzględnych działań na Ukrainie. Coraz częściej krytykował także prezydenta Władimira Putina, którego zarzucał bezczynność.

Girkin, znany również pod pseudonimem Igor Strelkov, przewodził powstaniu kontrolowanych przez Kreml separatystów w regionie Donbasu na Ukrainie w 2014 r. Wystawiono za niego międzynarodowy nakaz aresztowania w związku z jego rolą w rzezi samolotu MH17 nad Donbasem w 2014 r.

12:56 | Putin grozi Polsce, członkowi NATO, w związku z przesunięciem wojsk

Prezydent Rosji Władimir Putin groził Polsce w związku z przerzutem wojsk na sąsiednią Białoruś. Na transmitowanym przez telewizję posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Putin oświadczył, że Białoruś jest częścią Państwa Związkowego. Jakikolwiek atak na Białoruś będzie uważany za agresję przeciwko Rosji. Odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona wszelkimi dostępnymi środkami. Po II wojnie światowej szef radzieckiego rządu Józef Stalin oddał Polsce zachodnią część kraju. Polska o tym zapomniała, my o tym przypomnimy.

Tak zdecydowała komisja bezpieczeństwa NATO i Polski, członka UE przenieść wojska z zachodu na wschód kraju. Dokładna liczba nie została jeszcze ogłoszona. Rząd w Warszawie obawia się zagrożenia ze strony rosyjskich najemników Wagnera obecnych na Białorusi. Najemnicy mają szkolić specjalnych komandosów armii białoruskiej w pobliżu granicy z Polską.

12:49 | Erdogan żąda, aby Szwecja zgodziła się na członkostwo w NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Szwecję do wywiązania się ze zobowiązań wobec jego kraju i przyjęcia członkostwa w NATO. „Mamy nadzieję, że obietnice zostaną dotrzymane” – powiedział Erdogan po powrocie z podróży do krajów Zatoki Perskiej. Byłoby korzystne, gdyby Szwecja podjęła konkretne kroki w walce z organizacjami terrorystycznymi i w sprawie ekstradycji terrorystów.

Jeszcze w zeszłym tygodniu Turcja zrzekła się kilkumiesięcznej blokady przystąpienia Szwecji do NATO. Erdogan zapowiedział na szczycie NATO na Litwie, że jesienią złoży do parlamentu wniosek o członkostwo Szwecji w celu ratyfikacji.

8:10 | Rosja atakuje terminale zbożowe w Odessie

Armia rosyjska ponownie zaatakowała terminale zbożowe w portach obwodu odeskiego na południu Ukrainy. Dwie osoby zostały ranne – poinformował w Telegramie gubernator regionu Ołeh Kiper. „Niestety, trafiono w terminale zbożowe przedsiębiorstwa rolniczego w obwodzie odeskim. Wróg zniszczył 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia”.

07:30 | Polska przesuwa swoje wojska na wschód

Polska przemieszcza wojska z zachodu na wschód, gdzie kraj graniczy z Białorusią. Zdecydował o tym Komitet Bezpieczeństwa – oświadczył jego sekretarz Zbigniew Hoffmann, jak podaje PAP.

Decyzję podjęto w kontekście możliwego zagrożenia ze strony rosyjskich najemników Wagnera na Białorusi. W środę opublikowano film przedstawiający szefa Wagnera Eugeniusza Prigożyna witającego swoich najemników na Białorusi. Dzień później Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że najemnicy Wagnera rozpoczęli szkolenie specjalnych komandosów wojskowych, które odbyło się na poligonie niedaleko granicy z Polską.

„Wspólne szkolenie lub ćwiczenia armii białoruskiej i grupy Wagnera są niewątpliwie prowokacją” – mówi Hoffmann. „Komisja przeanalizowała możliwe zagrożenia, takie jak przemieszczenie jednostek Grupy Wagnera. Dlatego Minister Obrony Narodowej i przewodniczący komisji Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przeniesieniu naszych formacji wojskowych z zachodu do „jest z Polski”. Polska jest członkiem UE i NATO.

02:16 | Konieczna jest kontrola wydatków pozamilitarnych

Prezydent Ukrainy wzywa swój rząd do ograniczenia wydatków wojennych. „W okresie takiej wojny jak największa uwaga państwa, a co za tym idzie i zasoby państwowe, muszą zostać przeznaczone na obronę” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Wzywa do znalezienia alternatywnych możliwości finansowania naprawdę niezbędnych projektów. „To dotyczy różnych dziedzin, w tym kultury. Muzea, domy kultury, seriale są ważne, ale my mamy inne priorytety”.

00:05 | MAEA: brak dostępu na dachy elektrowni jądrowej w Zaporożu

Eksperci | Według własnych wypowiedzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w dalszym ciągu nie ma dostępu do dachów okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. Rosja nadal na to nie wyraziła zgody – wyjaśnia MAEA na Twitterze. Szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że podczas dodatkowych kontroli w dostępnych obszarach w zeszłym tygodniu nie znaleziono ani materiałów wybuchowych, ani min. Ukraina nalegała na wprowadzenie kontroli.

Ukraiński wywiad wojskowy wielokrotnie oskarżał rosyjskich okupantów największej w Europie elektrowni jądrowej o podkładanie min i umieszczanie na dachach urządzeń wybuchowych. Nie przedstawił na to żadnego dowodu. Rosjanie ze swojej strony oskarżają Ukrainę o zaplanowanie ataku na elektrownię.

00:00 | Wiadomości z Ukrainy z piątku 21 lipca 2023 r

Dzień dobry! W naszych aktualnościach z Ukrainy informujemy Państwa na bieżąco o rozwoju wojny na Ukrainie. Aktualności pojawiają się tutaj przez cały dzień.

Sprawozdanie z wojny na UkrainieRelacjonowanie Ukrainy jest trudne, ponieważ ze względu na walki jest tam niewielu niezależnych przedstawicieli mediów. Informacje pochodzą głównie od rządu Ukrainy i Ministerstwa Obrony Rosji, choć trudno je zweryfikować.

Źródła: m.in. AFP, dpa, Reuters, MDR

Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | Wiadomości radiowe | 21 lipca 2023 | 6:00

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *