Sankcje wobec Rosji: gdzie kraj będzie ograniczony

W wielu dziedzinach, od gospodarki po sport, państwa i organizacje międzynarodowe zareagowały sankcjami na rosyjską inwazję na Ukrainę. Środki są liczne i zróżnicowane. Przegląd:

Sankcje wobec instytucji finansowych

Wszystkie aktywa rosyjskiego banku centralnego w UE zostały zamrożone, aby zapobiec ich wykorzystaniu do finansowania wojny kremlowskiego przywódcy Władimira Putina. Transakcje z instytucją finansową są zabronione. Według informacji UE około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego zostanie zamrożona z innymi krajami G7. Ma to uniemożliwić Moskwie wykorzystanie rezerw do wspierania kursu rubla.

Zachodni sojusznicy podjęli decyzję o wyłączeniu rosyjskich banków z systemu komunikacji finansowej Swift w celu odizolowania ich od międzynarodowych przepływów finansowych. Ponadto nie wolno już prowadzić interesów z wieloma bankami komercyjnymi, a ich aktywa zostają zamrożone. Podejmowane są również zdecydowane działania przeciwko obrotowi rosyjskimi obligacjami rządowymi.

Sankcje wobec sektora energetycznego

UE zakazuje sprzedaży, dostawy, Transfer lub eksport niektórych towarów i technologii do przerobu ropy naftowej. Usługi w tym zakresie również są ograniczone. Deklarowanym celem jest pozbawienie Rosji możliwości modernizacji rafinerii ropy naftowej.

Sankcje wobec sektora transportowego

UE nałożyła zakaz eksportu towarów, technologii i usług dla przemysłu lotniczego. „Ten zakaz sprzedaży wszystkich samolotów, części zamiennych i wyposażenia rosyjskim liniom lotniczym wpłynie na jeden z kluczowych sektorów rosyjskiej gospodarki i łączność w kraju” – powiedział. Trzy czwarte obecnej floty rosyjskich samolotów pasażerskich zbudowano w UE, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Przestrzeń powietrzna wszystkich krajów UE jest całkowicie zamknięta dla rosyjskich samolotów. Rosyjskie linie lotnicze „Aeroflot” i rosyjskie samoloty prywatne również nie mogą lądować w Wielkiej Brytanii. Rosyjskim statkom grozi również zakaz wjazdu do portów UE, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta.

Sankcje wobec sektora technologicznego

Niektóre towary i technologie nie mogą już być łatwo importowane do Rosji z UE i innych krajów zachodnich. Obejmują one między innymi mikroprocesory lub sprzęt potrzebny do produkcji mikroukładów. Stany Zjednoczone zabraniają również eksportu produktów high-tech do Rosji.

Inne działania w gospodarce

Rząd federalny zawiesił tak zwane gwarancje Hermèsa, utrudniając niemieckim firmom prowadzenie interesów z Rosją – niezależnie od tego, czy chodzi o towary lub branże objęte sankcjami.

sankcje medialne

Rosyjskie media państwowe RT i Sputnik są zakazane w UE, aby zakazać „toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie”, jak wyjaśniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sankcje wobec polityków, biznesmenów, oligarchów

Oligarchowie powinni spodziewać się wkrótce zamrożenia wszystkich unijnych aktywów. Ponadto szczególnie zamożni Rosjanie są pozbawieni możliwości uzyskania obywatelstwa europejskiego dla siebie i członków ich rodzin.

Sankcje wobec prezydenta Władimira Putina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokołcewa mają bardziej symboliczny charakter.

Krytykowano, że w Wielkiej Brytanii, która nie należy już do UE, sankcje zostały nałożone tylko na ośmiu rosyjskich superbogatych i powierników Putina. Szczególnie dobrze czują się tam rosyjscy oligarchowie. Jednak brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ogłosiła w niedzielę, że istnieje już „czarna lista”, nad którą będą pracować: „Będziemy celować w prywatne odrzutowce oligarchów”. Nowe prawo powinno również zapobiegać ukrywaniu aktywów za firmami przykrywkami.

Dyplomaci i biznesmeni tracą uprzywilejowany dostęp do Unii Europejskiej.

Środki przeciwko Rosji w sporcie

FIFA orzekła, że ​​domowe mecze rosyjskiej reprezentacji piłkarskiej można rozgrywać tylko na neutralnym terenie, bez widzów i bez hymnu i flagi Rosji. Światowe stowarzyszenie grozi nowymi sankcjami aż do całkowitego wykluczenia kraju. Europejski Związek Piłki Nożnej UEFA wycofał z Petersburga finał Ligi Mistrzów.

W drodze na mundial Rosja jest bez przeciwników: drużyny Polski, Szwecji i Czech nie zmierzą się ze Sbornają w eliminacjach do MŚ. Związki Anglii, Danii i Norwegii również nie chcą już rozgrywać międzynarodowych meczów z Rosją. Niemiecka drugoligowa drużyna piłkarska FC Schalke 04 zakończy współpracę z rosyjskim Gazpromem.

Reagują też inne sporty: w mistrzostwach świata w biathlonie sportowcy z Rosji i Białorusi muszą rywalizować pod neutralną flagą i bez hymnu. Podobne zasady obowiązują w skokach narciarskich i gimnastyce. Światowe stowarzyszenie judo zawiesiło Putina jako honorowego prezydenta i ambasadora tego sportu.

Środki przeciwko Moskwie w kulturze

Sankcje nałożono również na sektor kultury. Rosja nie może uczestniczyć w Konkursie Piosenki Eurowizji (ESC) 2022 w Turynie. Ponadto Royal Opera House w Londynie wstrzymała plany występów słynnego Teatru Bolszoj w Moskwie.

Fundacja Niemieckiego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego początkowo zawiesiła współpracę z instytutami rosyjskimi. Niemieckie Biuro Wymiany Akademickiej (DAAD) również ogranicza wymianę akademicką z Rosją.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.