Wielka Brytania planuje zakazać importu kurczaków z Polski w związku z przypadkami salmonellozy

Europos maisto saguoni tarnyba publikuje raport wskazujący, kiedy w 2023 roku odnotowano 335 przypadków salmonellozy wywołanej przez zakażone kurczęta. Krajem pochodzenia większości kurcząt w Polsce jest Polska. Ta niebezpieczna choroba dotyka dzieci w Danii, Francji, Irlandii, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii (JK). W Austrii jedna osoba zmarła z powodu tej choroby – podaje Lenkijos žiniasklaidoje.

„Oceniając znaczące zagrożenie dla zdrowia publicznego, rozważamy możliwości ochrony konsumentów JK” – dyrektor Agencji ds. standardów JK Maisto, Emily Miles, cytowała główna lekarz weterynarii JK Christine Middlemiss. Według nich rozważane są możliwe „środki ochronne zastosowane do gotowych produktów”.

Liczba przypadków salmonellozy, która znacznie wzrosła, odnotowano w momencie wzrostu liczby przypadków salmonellozy. W ciągu ostatnich kilku lat w Wielkiej Brytanii odnotowano 6 ognisk salmonellozy, podczas których zachorowało 2680 osób. Kilka osób zmarło.

W zeszłym roku ten sam urząd TBIJ opublikował informację, że Lenkijos mesos prekybos įmonė „SuperDrob” į JK tikia vištieną iš paukštyny stosują antybiotyki „o kluczowym znaczeniu” dla zdrowia ludzkiego. Z tego powodu salmonelloza może stać się oporna na te antybiotyki, a wywoływane przez nie infekcje są trudne do leczenia.

W Lenkach media zauważają, że w tym kraju w 2022 r. Według danych, stosowanie antybiotyków w weterynarii nadal rośnie, pomimo stosowania antybiotyków. Dziś w krajach UE, w tym w Lietuvą, spada stosowanie weterynaryjnych antybiotyków weterynaryjnych.

„Lenkija yra kejaja pauškistienos infantiles w Unii Europos. W tym kraju produkcja drobiu prowadzona jest w małych gospodarstwach. Wszystkie cykle produkcyjne odbywają się w sposób zdecentralizowany, gdzie ptaki hoduje się w tym samym miejscu, a produkty są wytwarzane gdzie indziej dlatego trudno jest kontrolować sposób, w jaki wymagania jakościowe są przestrzegane w każdym łańcuchu produkcyjnym.

Dla nas, kraju sąsiedniego, szczególnie ważne jest zwrócenie na to uwagi, ponieważ znaczna część importowanych produktów wytwarzana jest w Polsce. Tylko w ubiegłym roku z Polski na Litwę sprowadzono ponad 30 000 produktów. w tonach ptaków. Stanowi to 70 proc. viso paukštienos importo į Lietuvą” – mówi Gytis Kauzonas, szef Lietuvos paukštiinkystienos associações (LPA).

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *