Specjalista biathlonu, który wychował olimpijczyka, nie tylko prowadzi szkołę sportową i pracuje jako trener, ale także wygrywa w zawodach.

Mariana Kaczanowskiego. FOTO: album osobisty

Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info

Dyrektor wileńskiej okręgowej szkoły sportowej Marijanas Kačanovskis z Niemenczyna, który 13 kwietnia kończy 65 lat, daje z siebie wszystko dla sportu.

Prowadzi szkołę sportową, pracuje jako trener biathlonu, organizuje różne imprezy i jest aktywny w sporcie, uczestniczy w biathlonie, narciarstwie, kolarstwie i rolkach.

Młodzi trenerzy trenera próbują swoich sił w zawodach narciarskich i biathlonowych, bo według pana Kaczanowskiego nie będziesz dobrym biathlonistą bez jazdy na nartach – jeśli nie będziesz szybki na stoku, żadne celne strzelanie nie pomoże ci tylko wygrać zawody biathlonowe.

– Teraz musimy ślizgać się szybko i dobrze strzelać, dopiero wtedy możemy myśleć o ważnych wynikach – mówi trener Nemenčinė.

Obecnie w jego grupie jest 12 biathlonistów, a łącznie około 40 strzelców trenuje w Wileńskiej Szkole Sportowej.

Dyrektorowi szkoły sportowej pomaga w szkoleniu sportowców dwóch jego uczniów: Radoslav Aleksandrov, który pracuje w niepełnym wymiarze godzin w szkole sportowej, oraz Arnold Lepiochin, obaj studiujący sport na Litewskim Uniwersytecie Sportowym.

Wielcy pomocnicy Marijany to także rodzice sportowców, z których wielu jeździ na zawody, aby wesprzeć swoje dzieci, a czasem jeździ z nimi na nartach.

Biathlonista Karolis Dombrovskis, trenowany przez pana Kachanovsky’ego, będzie reprezentował Litwę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Kiedy olimpijczyk nie jest na zgrupowaniu kadry narodowej Litwy, często przyjeżdża trenować do Niemenczyna, spotyka się ze swoim trenerem i omawia wyniki.

„Jako trener Karolisa wziąłem udział w Europejskim Zimowym Festiwalu Olimpijskim Młodzieży w Polsce w 2009 roku i zobaczyłem, że mam na rękach utalentowanego sportowca” – wspomina Marijana.

Jako lider litewskiej drużyny młodzieżowej. jako trener trenował młodych biathlonistów na cztery zimowe festiwale olimpijskie młodzieży w Czechach, Rumunii, Turcji oraz Bośni i Hercegowinie.

W 2020 roku na III Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lozannie kraj reprezentowało dwóch uczniów pana Kachanowskiego.

A dla trenera – pracowity sezon

Sam Kachanovsky, wielokrotny mistrz świata i zwycięzca weteranów biathlonu, będzie miał w tym roku pracowity sezon.

Wystartuje w Mistrzostwach Świata Weteranów w Kontiolahti w Finlandii 19-24 marca i obroni tytuły.

Nemenčinė po raz pierwszy został mistrzem świata weteranów w 2009 r. 2018 był dla niego bardzo udany, kiedy został mistrzem dwukrotnie, a w 2019 doświadczony reprezentant Litwy zdobył złoto i medale.pieniądze.

„Nie jest łatwo przygotować się do tegorocznych mistrzostw, śniegu nie ma. To duża szansa, że ​​w Zakopanem w dniach 19-22 grudnia odbyły się pierwsze narciarskie mistrzostwa Polski dla różnych grup wiekowych na świecie.

Szczególnie udana była dla litewskich Polaków, którzy w ciągu dwóch dni zdobyli 19 z 22 złotych medali.

Dwukrotnie byłem też pierwszym z grupy 60+ sportowców. Moi uczniowie również zdobywali medale.

Gdy przed św.

9 stycznia brał udział ze swoimi uczniami w Madonie (Łotwa) w otwartych mistrzostwach tego kraju w biathlonie.

Sport to sposób na życie od dzieciństwa

„Wliczając w to mistrzostwa ZSRR i inne zawody, zebrałem dużo medali i trofeów, wciąż nie przygotowuję ich wszystkich w domu” – uśmiecha się Marijanas.

W młodości był biathlonistą z wielkim mistrzostwem: wielokrotnym mistrzem ZSRR (1975, 1979, 1980, 1983) i zwycięzcą, reprezentującym drużynę Dynamo ZSRR.

Na mistrzostwach Litwy pan Kačanovskis zdobył 19 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy medal.

„Najwyraźniej było mi przeznaczone zostać sportowcem, ponieważ sport był wtedy naszym sposobem na życie.

Dorastałem we wsi Sakiszki, położonej między Niemenczynem a Wilnem.

Cały czas byłem aktywny fizycznie. Sami wykonaliśmy drzwi i graliśmy w piłkę nożną. Zimą schodziłem z gór.

Przez trzy lata uczyłam się w szkole podstawowej Antaviliai w rejonie wileńskim, cztery lata w gimnazjum w Niemenczynie, a po ośmiu kontynuowałam naukę w Wileńskiej Technikum Elektromechanicznym” – opowiada Marijanas o swoim dzieciństwie i wychowaniu.

Karierę narciarską rozpoczął w Wilnie. W tym czasie brat Marijan, Bronisław, brał udział w ćwiczeniach narciarskich z trenerem Juliją Stašelienė, a następnie Marijanas.

Przez trzy lata uczęszczał na ćwiczenia narciarskie i został zwycięzcą młodzieżowych mistrzostw Związku Dynama ZSRR na 10 km.

Kiedy w Dinamo Society zrezygnowano z narciarstwa, a grupa została zlikwidowana, Marianan przerzucił się na biathlon w 1973 roku.

„Od razu polubiłem biathlon, to zabawny i nieprzewidywalny sport. Każdy ma możliwość wygrywania i przegrywania.

To, co stracisz na strzelnicy, możesz odzyskać, stawiając stopy na stokach narciarskich. W tym czasie byłem jednym z najszybszych biathlonistów w Związku Radzieckim, często ustawiając najszybsze czasy w zawodach.

Potem ślizgaliśmy się w klasycznym stylu, nieźle i strzelałem.

Kiedy zostaliśmy wicemistrzami sztafety na mistrzostwach ZSRR w 1981 roku, ekipa Dinamo powierzyła mi ostatni etap.

Byłem niezawodnym, silnym psychicznie biathlonistą” — wspomina Marijanas.

Uwielbiam pracować z dziećmi

Kachanovsky bardzo lubi pracować z dziećmi, dlatego w 1979 roku zdecydował się na studia na Akademii Wychowania Fizycznego.

Po pożegnaniu się z wielkimi sportami w 1983 roku rozpoczął pracę jako trener biathlonu w Dinamo Society.

W ostatnim roku sportu Marijanas została absolutną mistrzynią Litwy.

„Ale dyrektorzy firmy powiedzieli mi, że jestem za stary i zaproponowali mi pracę jako trener.

Liderzy federacji biathlonowych Moskwy, Mińska i Rygi zaproponowali kontynuację kariery biathlonisty, gwarantowali nawet mieszkanie, ale pozostałem lojalny wobec mojego trenera i nie zmieniłbym Litwy ”- mówi słynny biathlonista.

Trzy lata później, w 1986 roku, pan Kačanovskis rozpoczął pracę w okręgu wileńskim. I Liceum Ogólnokształcące w Niemenczynie (obecnie Gimnazjum im. Konstantasa Parczewskiego w Niemenczynie) było nauczycielem wychowania fizycznego i szkoliło na pełny etat narciarzy, gdyż w tym czasie nie było okręgu wileńskiego. szkoły sportowe.

Od 2004 roku Marijanas jest dyrektorem szkoły sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Cztery lata temu rzucił szkołę i został pełnoetatowym trenerem biathlonu w Szkole Sportowej.

Pod jego kierownictwem szkoła sportowa uprawia 9 dyscyplin sportowych, zatrudnia 17 trenerów, prowadzi 19 grup treningowych na terenie okręgu wileńskiego i asystuje 338 sportowcom.

Na nartach jeździły też dwie córki Kačanovskisa, a teraz grają dwie wnuki, które odniosły już pierwsze wielkie zwycięstwa: siódma Eliza i piąta Eveta Šidlauskaitė zajęły dwa pierwsze miejsca na Mistrzostwach Litwy w biathlonie dla dzieci.

3 grudnia ubiegłego roku Wileńska Rejonowa Szkoła Sportowa w Warszawie zdobyła nagrodę jako odnosząca sukcesy polska instytucja sportowa.

Doskonała zachęta to idealna baza wypadowa w Niemenczynie

„Silna motywacja do trenowania dobrych biathlonistów jest doskonałą podstawą dla naszego sportu: mamy wygodną 20-miejscową strzelnicę, na której odbywają się już zawody biathlonowe na dobrym poziomie.

Zainstalowaliśmy 2,5-kilometrowy stok narciarski, który otrzymał międzynarodowy certyfikat za organizowanie narciarskich zawodów sprinterskich w stylu klasycznym.

Rok wcześniej, przed treningiem, moi uczniowie przebierali się u mnie w domu, a jesienią ubiegłego roku wybudowano trzypiętrowy budynek administracyjny szkoły sportowej, w którym znajdują się również szatnie, trenerzy i smarownie, a także prysznice.

Na trzecim piętrze znajduje się 17 rezydencji sportowców z kuchniami.

W tym roku gmina zakupiła w ramach projektu ośrodek do przygotowania stoków narciarskich oraz armatę do produkcji sztucznego śniegu.

Do końca stycznia będziemy już mieli ten sprzęt i będziemy mogli produkować sztuczny śnieg.

Nemenčinė stanie się drugim po Ignalinie ośrodkiem sportów zimowych” – mówi Kačanovskis.

W okręgu wileńskim, obok istniejącej szkoły sportowej, powstaje centrum sportowe, które powinno rozpocząć działalność 1 dnia tego roku.

Młodzi sportowcy będą mieli możliwość dalszego rozwoju.

Jednym z kandydatów na szefa tego nowego ośrodka jest pan Kachanowski.

Służył w okręgu wileńskim. Nagroda miejska jako trener, który wyszkolił wielu zwycięzców konkursów litewskich i międzynarodowych w 2021 roku.

Projekt „Sport źródłem zdrowia i wiedzy dla wszystkich” realizowany przez instytucję publiczną Grupa Wydawnictw Sporto jest współfinansowany przez Krajowy Fundusz Wspierania Sportu i administrowany przez Fundusz Wspierania Wymiany Oświatowej.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *