Spór o miliardową pomoc UE: Bruksela i Polska znów zbliżają się do siebie

Stan na: 21 listopada 2023, 20:12

Komisja Europejska chce dać nowemu polskiemu rządowi finansowy skok wiary: z europejskiego funduszu odbudowy korony ma zostać uwolnionych pod pewnymi warunkami 5,1 miliarda euro.

Komisja Europejska i Polska zrobiły kolejny krok w sporze o wielomiliardowe środki zablokowane wcześniej dla Warszawy. Władze Brukseli zatwierdziły plan Polski dotyczący europejskiej pomocy związanej z koroną na kwotę prawie 60 miliardów euro. Jak ogłosiła Komisja, z tej kwoty 34,5 miliarda euro zostanie przyznane w formie pożyczek, a 25,3 miliarda euro w formie dotacji.

Łagodzi to sytuację w długotrwałym konflikcie. Polska przedstawiła swój plan odbudowy w maju 2021 r. Aby otrzymać pieniądze z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), państwa członkowskie musiały przedstawić plan obejmujący projekty inwestycyjne i reformy.

„Super kamienie milowe” pozostają niezmienione

Komisja stwierdziła, że ​​w zmienionym polskim planie trzy „superetapy” związane z reformami pozostały niezmienione. Oznacza to, że żadna wypłata wniosku o płatność w ramach Instrumentu Specjalnego nie będzie możliwa, dopóki Polska nie osiągnie w zadowalający sposób wszystkich trzech kluczowych etapów.

Do tych „superkroków” zalicza się m.in. wzmocnienie niezależności polskiego sądownictwa oraz określone działania w walce z korupcją.

PiS przegrał wybory i nie ma nikogo partnera koalicyjnego

Jak wynika z zapowiedzi Komisji, państwa UE mają cztery tygodnie na podjęcie decyzji. Do podjęcia decyzji wymagana jest większość kwalifikowana, czyli co najmniej 15 z 27 państw członkowskich, które łącznie reprezentują co najmniej 65 procent populacji Europy.

Zatwierdzenie to umożliwi Polsce otrzymanie prefinansowania w wysokości 5,1 mld euro – podała Komisja. Była partia rządząca w Polsce, PiS, pokłóciła się z Brukselą w sprawie kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Straciła jednak większość absolutną w wyborach 15 października i nie ma partnerów koalicyjnych.

Tusk nie otrzymał jeszcze zamówienia Tworzenie rządu

Powrót do praworządności był jedną z głównych obietnic wyborczych byłego szefa rządu i byłego przewodniczącego Rady UE Tuska. Chce utworzyć nowy rząd na czele liberalno-konserwatywnej koalicji obywatelskiej.

Tusk nie otrzymał jednak jeszcze rozkazu utworzenia rządu od prezydenta Andrzeja Dudy. Zamiast tego głowa państwa udzieliła mandatu obecnej partii rządzącej, PiS. Uzyskanie przez PiS niezbędnej większości parlamentarnej wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Niektórzy w Brukseli oczekują, że Tusk wróci na urząd na kolejnym szczycie UE w połowie grudnia. W niezwykle symboliczny znak zbliżenia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała Tuska w Brukseli pod koniec października. Po spotkaniu oświadczył, że chce „zabezpieczyć pieniądze czekające na Polskę”.

Matthias Reiche, ARD Bruksela, tagesschau, 21 listopada 2023 20:49

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *