Spór o zamknięcie elektrowni atomowej – „Może Zieloni dostaną numer telefonu i dowiedzą się więcej”

  1. Strona główna
  2. Biznes

Naciskać

Po raporcie ZDF na temat końca energetyki jądrowej zieloni politycy byli oburzeni. Rada Gospodarcza CDU odpowiada teraz ostrą krytyką.

Berlin – Krytyczny wpis w ZDF na temat ministra gospodarki Roberta Habecka wzbudził wiele gniewu wśród Zielonych. Program „Berlin Direkt” dotyczył m.in. spowolnienia gospodarczego w kraju i poszukiwania winnych. Prowadząca Andrea Maurer omówiła rolę ministra i zamknięcie elektrowni jądrowej w obliczu kryzysu energetycznego.

Maurer: Koniec energii nuklearnej doprowadzi do utraty dobrobytu

„Prawdopodobnie szczególnym momentem jest to, że Niemcy dyskutują obecnie o europejskich bombach atomowych, podczas gdy te same Niemcy są jedynym krajem europejskim, który wycofał się z energii jądrowej w środku kryzysu energetycznego” – Maurer moderował w ten weekend bezpośrednio po wywiadzie z polityką SPD-UE Kathariną Barley, która poprzez wywiad rozpoczęła debatę na temat bomby atomowej w Niemczech. Wycofywanie się z energetyki jądrowej jest „również przyczyną pogorszenia się sytuacji w niemieckiej gospodarce, spadku dobrobytu i narastania gniewu na Ministra Zielonej Gospodarki” – kontynuuje Maurer, zwracając się do Roberta Habecka jako obiektu krytyki.

To oświadczenie wywołało sensację wśród Zielonych na portalach społecznościowych. Jan Philipp Albrecht, były minister Zielonych w Szlezwiku-Holsztynnapisał w odpowiedzi na „Albo sprostować to nieopisane stwierdzenie. » Federalna polityk Zielonych Renate Künast udostępniła tę wiadomość.

Wkład „Berlin Direkt” w koniec energetyki jądrowej wywołał zamieszanie. Teraz CDU kontratakuje. © Zrzut ekranu ZDF + dpa | Armin Weigel + dpa | Tobias Hase (montaż)

Liczniki CDU: ceny prądu mogą być znacznie niższe

Następnie do debaty włączyła się Rada Gospodarcza CDU, która nie wahała się wyrazić krytyki. „Udowodniono, że wycofywanie się z energii jądrowej jest kosztowne dla dobrobytu. Obliczyła to w szczególności profesor Veronika Grimm z Rady Doradczej Rządu Federalnego. Cena energii elektrycznej mogłaby zatem być o osiem do dwunastu procent niższa, gdyby elektrownie jądrowe nadal działały” – podkreśla w komunikacie prasowym Wolfgang Steiger, Sekretarz Generalny Rady Gospodarczej. Ippen.Media jest obecny.

„W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz zrozumiałym spadkiem zaufania przedsiębiorców do polityki energetycznej i gospodarczej, wiele decyzji inwestycyjnych jest obecnie podejmowanych przeciwko Niemcom jako lokalizacji.”, dodaje i rekomenduje polityk: „W Radzie Ekspertów jest ich wielu, a także wśród myślących szefów Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Może Zieloni dostaną numer telefonu i dowiedzą się więcej”.

UE chce promować energię jądrową jako „zieloną technologię”.

Rola energii jądrowej w transformacji energetycznej to nie tylko temat gorącej debaty w Niemczech. UE również próbuje znaleźć zieloną gałąź, ale ostatnio uzgodniono, że zasadniczo będzie promować technologię w Europie. Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów UE zgodzili się we wtorek na model, który włączyłby technologie nuklearne do grona czystych gałęzi przemysłu wartych finansowania. Celem ustawy jest w szczególności uniezależnienie dostaw energii UE od krajów trzecich.

Dzięki temu porozumieniu UE może „odzyskać światowe przywództwo w dziedzinie czystych technologii” – stwierdziły w oświadczeniu państwa członkowskie. Kompromis zawiera listę tzw. technologii o znaczeniu strategicznym oraz ich komponentów. Oprócz syntezy jądrowej i rozszczepienia obejmują one systemy wiatrowe i słoneczne, baterie i pompy ciepła. Państwa członkowskie, takie jak Francja, Szwecja i Polska, nalegały na otwarcie finansowania przemysłowego na technologie nuklearne.

Z materiałami AFP

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *