Sprawa szpiegowska: Rząd federalny odrzuca rosyjskie groźby | Aktualne wiadomości

Rząd federalny ostro skrytykował oświadczenia ambasady rosyjskiej w sprawie bawarskiej afery szpiegowskiej. Stwierdzenia te – także te przekazywane na portalach społecznościowych – są fałszywe i zdecydowanie odrzuca się groźbę konsekwencji – oznajmił rzecznik MSZ w Berlinie.

W tym tygodniu w regionie Bayreuth aresztowano dwóch obywateli niemiecko-rosyjskich. W imieniu Moskwy wytypowaliby cele ewentualnych aktów sabotażu w Niemczech. Według oceny Federalnego Prokuratora Generalnego celem było w szczególności „podważenie wsparcia wojskowego udzielonego Ukrainie przez Niemcy przeciwko rosyjskiej wojnie agresywnej”.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wezwała wczoraj ambasadora Rosji. Ambasador został wyraźnie poinformowany, że należy unikać takich działań – dodał rzecznik.

Ambasada Rosji ostro skrytykowała wezwanie ambasadora Siergieja Nieczajewa. W publicznym oświadczeniu stwierdzono, że jest to „rażąca prowokacja” mająca na celu „zwiększenie poziomu rusofobii”. Ambasada kontynuowała: „Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​wszelkie wrogie działania wobec Rosji nie pozostaną bez konsekwencji. »

Wzrost liczby fałszywych wiadomości od początku wojny

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. niemieckie władze bezpieczeństwa odnotowują wzrost liczby fałszywych wiadomości na temat rzekomych ataków na Rosjan i Rosjan i Niemców. Przykładowo wiosną 2022 roku w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, jakoby ukraińscy uchodźcy pobili na śmierć rosyjskojęzycznego nastolatka w Euskirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Policja uważała wówczas, że fałszywe wiadomości zostały celowo opublikowane w celu podżegania do nienawiści.

Od kilku lat AfD prezentuje się jako strażnik interesów niemiecko-rosyjskich, z których większość pozostała wcześniej wierna CDU i CSU. Tę historię rozpowszechnia na przykład stowarzyszenie Vadar, założone przez polityków AfD. Osoby rosyjsko-niemieckie i rosyjskojęzyczne spotykają się w Niemczech z dyskryminacją. Wiceprezesem stowarzyszenia jest Eugen Schmidt, członek Bundestagu. Prezydentem jest były poseł do Bundestagu Ulrich Oehme, który w 2018 r. odwiedził zaanektowany przez Rosję Półwysep Krymski jako „obserwator wyborów”.

Jeden z dwóch podejrzanych, 39-letni Dieter S., udostępnił posty AfD w mediach społecznościowych. Według informacji Niemieckiej Agencji Prasowej nie jest członkiem partii.

W odpowiedzi na agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która miała miejsce 24 lutego 2022 r., państwa europejskie wkrótce po rozpoczęciu wojny wydaliły podejrzanych rosyjskich agentów. Na początku kwietnia rząd federalny uznał 40 członków ambasady Rosji w Berlinie za niepożądanych.

Możliwy wzrost liczby cyberataków

W rozmowie z DPA prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang powiedział w grudniu 2022 r.: „Dokładamy wszelkich starań, aby inne osoby, które mogą być powiązane ze służbami Rosjan, nie przyjeżdżały tu do Niemcy. Rząd federalny zaostrzył także zasady wizowe. Oczekuje się również masowego wzrostu rosyjskich cyberataków i tzw. operacji wpływowych.

Obejmuje to kampanie dezinformacyjne i inne metody mające na celu wywarcie wpływu na opinię publiczną, wyniki wyborów lub decyzje polityczne w kraju docelowym. Haldenwang wyraził wówczas nadzieję, że Moskwa spróbuje zrekompensować utracone możliwości rozpoznania w wyniku wydalenia 40 agentów: albo poprzez skorzystanie z większej liczby „biur podróży”, albo poprzez inne tuszowanie.












© 2024 Mindener Tageblatt – Ochrona danych | drukować

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *