Polityk AfD Bystron zaprzecza prorosyjskim płatnościom platformy

4 kwietnia 2024, 17:09

W obliczu powtarzających się doniesień o rosyjskich kampaniach dezinformacyjnych poseł AfD Petr Bystron zostaje oskarżony o przyjmowanie pieniędzy od prorosyjskiej platformy „Głos Europy”. Czeskie tajne służby chcą, żeby to zostało odkryte. Bystron odpiera zarzuty.

W przypadku prorosyjskiej dezinformacji poseł AfD Petr Bystron zaprzecza dokonywaniu płatności z platformy internetowej”Głos Europy„(VoE) lub od Rosjan. „W żadnym momencie nie otrzymałem żadnych płatności w pieniądzach ani kryptowalutach od żadnego pracownika VoE (ani jakiegokolwiek Rosjanina)” – napisał w oświadczeniu dla kierownictwa partii, dostępnym dla prasy dpa agencja.

Rzecznik AfD potwierdził w czwartek, że Bystron wydał oświadczenie w południe, zgodnie z prośbą rzeczników federalnych Alice Weidel i Tino Chrupalla. Kierownictwo AfD zwróciło się do posła Bundestagu z prośbą o złożenie pisemnego oświadczenia w związku z rozpowszechnianiem informacji o Bystronie Nagrania dźwiękowe Czeskie tajne służby. Rzecznik partii powiedział, że w nadchodzących dniach omówią dalsze postępowanie.

Według doniesień czeskie tajne służby mają dowody wpłat na rzecz Bystrona

Ze swojej strony czeskie tajne służby BIS nie rozważają obecnie upublicznienia nagrań dźwiękowych tej sprawy. „Ogólna zasada jest taka, że ​​są to dokumenty wywiadowcze, których nie publikujemy” – powiedział w czwartek rzecznik w Pradze.

Czeska gazeta „Denik N” już wcześniej informowała o podejrzeniu Bystrona o kontakty z prorosyjską platformą internetową „Głos Europy”, którą rząd praski umieścił niedawno na krajowej liście sankcyjnej. Być może przyjął także pieniądze.

Gazeta podała, że ​​nazwisko Bystrona zostało wspomniane podczas posiedzenia gabinetu, powołując się na kilku ministrów. Anonimowy urzędnik rządowy powiedział, cytując krajowe tajne służby BIS, w odniesieniu do Bystrona: „Możesz przedstawić dźwiękowy dowód przekazania pieniędzy”.

Bystron mówi o oszczerstwach

Alice Weidel i Tino Chrupalla poprosili Petra Bystrona o oświadczenie.
Prawa do zdjęć: Picture Alliance/dpa

Po Obecnie Weidel i Chrupalla chcieli w poniedziałek osobiście rozmawiać z Bystronem. Bystron, kandydat na drugie miejsce z listy AfD w wyborach europejskich 9 czerwca, mówił o „kampanii oszczerstw wobec polityków sześciu europejskich partii – w tym mnie”.

Podejmowane są próby niedopuszczenia do mocnego występu prawicowych partii populistycznych w Europie i powstania silnego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. „Skontaktowałem się już z prawnikami w Niemczech i Czechach, aby podjąć działania przeciwko temu zniesławieniu” – powiedział Bystron.

Rzecznik czeskiego BIS powiedział, że tajne służby nie mają zwyczaju udostępniania takich dokumentów innym państwom. Poza tym koledzy z niemieckiego wywiadu otrzymali „stosunkowo szczegółowe informacje” na temat tej sprawy. „Wtedy to oni lub organy państwowe decydują, jak zaprezentują się społeczeństwu”. Nie chciał podawać dalszych szczegółów, ponieważ według niego jest to akta czynne, nad którymi pracuje kilka europejskich tajnych służb.

Surowe przepisy dotyczące przesyłu obowiązują również w Niemczech. Urząd Ochrony Konstytucji nie mógł łatwo przekazać rejestracji środka inwigilacyjnego zatwierdzonego przez komisję G10 Bundestagu.

Z Krahem, głównym kandydatem AfD, wywiadu udzielił także „Głos Europy”.

Bystron urodził się w ówczesnej Czechosłowacji. Jako nastolatek wyemigrował z rodzicami do Niemiec. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock łączy tę sprawę z wojną hybrydową prowadzoną przez szefa Kremla Władimira Putina. Takie podejście ma na celu osłabienie i podważenie europejskich demokracji od wewnątrz, powiedział zielony polityk na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

W wyborach europejskich AfD pierwszy został wybrany Saksończyk Maksymilian Krah, zdobywając 65,7 proc. głosów.
Prawa do zdjęć: obrazy imago / HärtelPRESS

Czołowy kandydat AfD w wyborach europejskich Maksymilian Krah powiedział „Weltowi” przed wysłuchaniem oświadczenia Bystrona: „Petr Bystron nie powinien pojawiać się w trakcie kampanii wyborczej do czasu wyjaśnienia zarzutów na sali”. Część członków partii była zaskoczona tą sugestią. Przesłuchany Krah dodał, że poradził Bystronowi, aby „skupił się na wyjaśnieniach i unikał wystąpień publicznych”.

Oprócz Bystrona z Krahem, jak wynika z jego własnych wypowiedzi, wywiadu udzielił także „Głos Europy” raz w Pradze we wrześniu i drugi raz w styczniu w Brukseli. Krah zwrócił uwagę, że w jego przypadku nawet czeskie służby specjalne nie twierdziły, że przyjął pieniądze.

Odkryto „rosyjską operację wpływu” na Parlament Europejski

A Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdził w zeszłym tygodniu, że współpraca transgraniczna między europejskimi organami bezpieczeństwa „odkryła rosyjską operację wywierania wpływu przeciwko Parlamentowi Europejskiemu”.

Siatka skupiona wokół obywatela Ukrainy Artema Maczewskiego, na który nałożono czeskie sankcje, „wywiera w imieniu Rosji nielegalny wpływ na Parlament Europejski. W tym celu wykorzystuje polityków z kilku krajów europejskich i zapewnia znaczne fundusze”.

Krah powiedział, że poznał Machewskyja przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Zapytany, czy wiedział już wówczas, że jest podejrzany o bycie rosyjskim agentem wpływów, odpowiedział „nie”.

Dowiedz się więcej na temat dezinformacji

Ten temat w porządku obrad:RADIO MDR AKTUELL | 4 kwietnia 2024 | 17:00.

Wyświetl wszystko

Wyświetl wszystko

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *