Steinmeier i Bettel: granice wewnętrzne muszą pozostać otwarte

Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier i premier Luksemburga Xavier Bettel podkreślili potrzebę otwarcia granic wewnętrznych w UE, także na przyszłość. Steinmeier powiedział w Luksemburgu, że trzeba osiągnąć porozumienie w sprawie nowej polityki migracyjnej, które Węgry i Polska zablokowały na szczycie UE. co jest istotne”.

Wzmocniona kontrola granic zewnętrznych jest planowana „ponieważ zgodnie z tradycją Unii Europejskiej chcecie zachować wolne granice wewnętrzne”. Bettel dodał: „Jeśli zewnętrzne granice UE działają, to nie potrzebujemy granic wewnętrznych.

Steinmeier przybył do Luksemburga z żoną Elke Büdenbender z pierwszą oficjalną wizytą. Wielu gapiów zebrało się, by powitać w pałacu Wielkiego Księcia Henryka i Wielką Księżną Marię Teresę Luksemburską.


Steinmeier odwiedził m.in. wystawę poświęconą 175. rocznicy rewolucji i konstytucji z 1848 r. w Luksemburgu oraz rozmawiał z posłami do luksemburskiego parlamentu młodzieżowego. Idąc przez miasto, zatrzymywał się i rozmawiał z przechodniami.

Docenianie współpracy w czasach kryzysu

W czasie pandemii koronawirusa powtarzały się kontrole na granicach Niemiec z Luksemburgiem i Francją, a niektóre przejścia graniczne były czasowo zamknięte. Steinmeier powiedział, że zauważył podekscytowanie. „Ważniejsze niż pytanie teraz, czy to był błąd, jest to przypomnienie, że udało nam się naprawić trudności, które naprawdę wystąpiły”.

Steinmeier podkreślił: „Luksemburg jest w rzeczywistości sercem Unii Europejskiej i przeżywa tę Europę jak prawie żaden inny kraj w Europie. Niemcy mogą „wziąć przykład z otwartości Luksemburczyków”. Podziękował też luksemburskim ratownikom, którzy pomogli Niemcom w dolinie rzeki Ahr podczas klęski powodzi w 2021 r. „W czasach kryzysu wyróżnia się wartość współpracy transgranicznej”. Podczas wizyty Prezydentowi Federalnemu towarzyszyli luksemburscy goście, w tym dziennikarka naukowa Ranga Yogeshwar i aktorka Vicky Krieps.

Steinmeier chwali otwartość i wielojęzyczność Luksemburga

Na bankiecie państwowym z Wielkim Księciem Steinmeier powiedział, że Luksemburg „może być postrzegany jako model: kraj, który żyje wielojęzycznością i otwartością”. Około połowa z około 660 000 mieszkańców Wielkiego Księstwa to cudzoziemcy. „Mieszkają tu ludzie z ponad 170 różnych narodów, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim” – powiedział prezydent federalny.

Na wtorek zaplanowano wizytę w miejscu urodzenia Roberta Schumana (1886-1963), jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Luksemburg jest drugim najmniejszym krajem w UE po Malcie. Jako minister spraw zagranicznych Steinmeier przebywał w Luksemburgu.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *