10.14: Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej UE – Członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO wzmacnia UE
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell uważa, że Szwecja i Finlandia podejmują starania o wejście do NATO, co byłoby korzystne również dla Unii Europejskiej. Krok ten wzmacnia więź z zachodnim sojuszem wojskowym – powiedział we wtorek hiszpański polityk na marginesie konsultacji ministrów obrony UE w Brukseli. Zwiększyłoby to również możliwości reagowania na zagrożenie graniczne.
10:03: Niemcy dostarczają więcej broni na Ukrainę
Niemcy najwyraźniej dostarczyły Ukrainie więcej broni. Jak donosi „Spiegel”, w ciągu ostatnich dwóch tygodni na Ukrainę przybyło 2450 pistoletów przeciwpancernych RGW 90, zwanych również „Matador”, 1600 min przeciwczołgowych DM22 i 3000 min przeciwpancernych DM31. Broń została już rozdystrybuowana w armii ukraińskiej.
Według „Spiegla”, ukraińskie kręgi rządowe potwierdziły dostawy. Rząd jeszcze tego nie skomentował. Według raportu Ukraina zamówiła i zapłaciła za broń przeciwpancerną bezpośrednio u niemieckiego producenta. Miny najwyraźniej pochodziły z zapasów Bundeswehry.
9:12: Asselborn odrzuca żądanie Węgier o miliard euro na embargo na ropę
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn nadal liczy na porozumienie z Węgrami w sporze o embargo na ropę naftową wobec Rosji. Do rozstrzygnięcia jest jeszcze kilka punktów, „ale wola jest”, stwierdził Asselborn w porannym programie ARD i ZDF. UE nie zareaguje na żądanie Węgier o miliardową pomoc z Unii Europejskiej w zamian za zatwierdzenie embarga. „To po prostu niemożliwe”, mówi Asselborn.
Rozwiązaniem mogłoby być jednak wydłużenie okresu przejściowego dla Węgier – zgodnie z propozycją – „nie do miesięcy, ale do lat”.
8:55: Dzielnice boją się kłopotów z Hartz IV dla ukraińskich uchodźców
Uchodźcom z Ukrainy przysługuje Hartz IV, a od czerwca mają otrzymywać podstawowe świadczenia z urzędów pracy. Dzielnice obawiają się teraz problemów organizacyjnych. Powodem jest brak specjalnego papieru, powiedział przewodniczący rady okręgowej Reinhard Sager (CDU) gazetom grupy medialnej Funke.
Bundesdruckerei nie jest obecnie w stanie dostarczyć wystarczających wzorów dokumentów zabezpieczonych przed manipulacją, na których organy imigracyjne wydają tak zwane fikcyjne zaświadczenia o czasowym prawie pobytu. Zaświadczenia te służą jako dowód złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt. „To może wydawać się anachroniczne, ale stanie się to w 2022 roku” – zauważył Sager. Prosi, aby agencje zatrudnienia uznawały również tymczasowo inne zaświadczenia z urzędów imigracyjnych. Rząd federalny powinien tu działać pragmatycznie.
8:35: polityk CDU Linnemann chwali zieloną politykę zagraniczną
Wiceprzewodniczący CDU Carsten Linnemann zwrócił uwagę na podobieństwa między jego partią a Zielonymi. „Widać z Zielonymi, że przybyliście w rzeczywistości”, powiedział Linnemann w porannym wywiadzie dla BR (Bayern2 Radiowelt).
Zieloni popierają Ukrainę – i taka jest też linia Unii, według Linnemann. „Kiedy widzę panią Baerbock i pana Habecka, mówię bez zazdrości, że nic im nie jest”. W przeciwieństwie do kanclerza Scholza, obaj potrafili dobrze wyjaśnić swoją politykę, powiedział Linnemann.
8:10: Polska upraszcza import zboża z Ukrainy
Polska łagodzi kontrole graniczne, aby umożliwić Ukrainie zwiększenie eksportu zboża. Według ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa należy również zwiększyć liczbę pracowników odpowiedzialnych za to. Oba kraje wcześniej podpisały odpowiednią umowę. Ponieważ ukraińskie porty Morza Czarnego zostały zablokowane przez Rosję, zboże musi być wywożone z kraju przez granice zachodnie. Ukraina jest jednym z największych dostawców zboża na świecie.
7:36: rosyjski region przygraniczny informuje o nowych bombardowaniach
Według władz kilka budynków w obwodzie kurskim, na granicy z Ukrainą, zostało zburzonych. Według miejscowego gubernatora zniszczeniu uległy trzy domy, szkoła i samochód. Nie ma kontuzji.
Według rosyjskich informacji jest to atak ukraiński – z użyciem broni dużego kalibru. Ogień odwzajemnili strażnicy graniczni.
06:24: Scholz okazuje zrozumienie dla mieszkańców Europy Wschodniej w ramach embarga na ropę
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) wyraził zrozumienie dla czterech krajów Europy Wschodniej, które borykają się z szybkim embargiem naftowym UE na Rosję. Scholz powiedział rano nadawcy RTL: „Musimy uważać na tych, którzy nie mają rozwiązania”.
Zdaniem kanclerz „słusznie jest rozmawiać z Czechami, Słowacją, Bułgarią i Węgrami”. Kraje te miałyby problem z nagłym zatrzymaniem dostaw ropy z Rosji. W przypadku Niemiec wiadomo, że problem można rozwiązać „w dużej mierze” – powiedział Scholz.
Unijne embargo na ropę musiałoby zostać przyjęte jednogłośnie przez wszystkie 27 państw członkowskich. Zwłaszcza Węgry dotychczas stawiały opór – i domagają się od Brukseli milionów, aby zrekompensować konsekwencje takiego embarga.
6:00: Związek chce usunąć sprzęt byłego kanclerza Schröder
Jeśli Unia postawi na swoim, nominacje byłego kanclerza SPD Gerharda Schrödera powinny zostać niemal całkowicie wyeliminowane z powodu jego kontaktów z Rosją. Według informacji niemieckiej agencji prasowej posłowie grupy parlamentarnej chcą w tym tygodniu na ostatnich posiedzeniach komisji budżetu federalnego 2022 wysunąć odpowiednie postulaty.
Oprócz pięciu stanowisk pracowniczych należy również zmniejszyć budżet na świadczenia emerytalne i koszty podróży. Schröder powinien mieć prawo wyłącznie do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego.
2:01: Według UNICEF wojna na Ukrainie pogłębia niedożywienie dzieci
Według UNICEF wojna na Ukrainie zaostrza problem poważnego niedożywienia wśród dzieci. Tak wynika z raportu opublikowanego we wtorek. Powodem tego jest między innymi to, że Ukraina, uważana za spichlerz Europy, jest obecnie w stanie eksportować znacznie mniej zboża niż zwykle, co według UNICEF zwiększa liczbę niedożywionych dzieci na świecie. Ponadto dodatkowa żywność, której te dzieci potrzebują, staje się droższa.
Suplementy diety, zwane również pastą z orzeszków ziemnych, składają się głównie z orzeszków ziemnych, oleju, cukru i mleka w proszku. Ma również długi okres przydatności do spożycia bez chłodzenia. Według UNICEF jest to główny dostawca tej pasty arachidowej na świecie.
01:26: Rakiety uderzyły we Lwów w zachodniej Ukrainie
Według ukraińskich informacji miasto Lwów ponownie stało się celem nocnego nalotu. Atak wymierzony w instalację wojskową w obwodzie jaworowskim na granicy z Polską, napisał lokalny dowódca wojskowy Maxim Kositsky na swoim kanale informacyjnym Telegram.
Według agencji prasowej AP naoczni świadkowie zgłosili co najmniej osiem głośnych eksplozji, aw powietrzu unosił się zapach spalenizny. Obecnie we Lwowie obowiązuje godzina policyjna między 23:00 a 6:00.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.