Sankcje wobec Rosji: czy gaz wkrótce będzie płacony tylko w rublach? | 16.05.22

Nawet kilka tygodni po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​kraje sklasyfikowane jako wrogie, takie jak Niemcy, będą musiały w przyszłości płacić za dostawy gazu w rublach, szczegóły wciąż nie są jasne. Sprzedawcy niechętnie zgłaszają konkretne roszczenia, ale dla niektórych termin kolejnej raty upłynie w maju. Poniżej znajduje się przegląd aktualnego stanu rzeczy.

JAKIE ZMIANY?

Do tej pory firmy najwyraźniej przetwarzały głównie transakcje płatnicze za pośrednictwem niemieckich banków. Teraz muszą otworzyć konto w Gazprombanku – jeśli jeszcze go nie mają. Depozyty będą jednak nadal dokonywane w euro, a Gazprombank zajmie się resztą. „Dopóki klienci po stronie gazowej w Niemczech będą musieli tylko otworzyć konto w Gazprombanku, na które nadal będą płacić w dolarach lub euro, nie będzie żadnej poważnej zmiany” – tłumaczy Wiegand Laubenstein, ekspert prawa ds. prawa energetycznego. z Essen. Firma Rosin Büdenbender. Gazprombank byłby zobowiązany do podniesienia odpowiedniej kwoty w rublach iw związku z tym ponosiłby również ryzyko walutowe.

CO MÓWI UE?

Według Komisji w piątek, UE trzyma się swojego poprzedniego zalecenia. Zgodnie z tym dostawcy nie naruszyliby zachodnich sankcji, gdyby dokonywali płatności w euro, a transakcja została uznana za zrealizowaną w momencie przelewu. W ten sposób uniknęli obsługi przez rosyjski bank centralny, który podlega sankcjom z Zachodu. Zgodnie z dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina, bank centralny musi wymienić euro na ruble, zanim transakcja zostanie uznana za zakończoną. Wysoki rangą urzędnik z państwa członkowskiego UE powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Komisja nadawała dalsze aktualizacje. Kluczowym pytaniem pozostaje, kiedy transakcja zostanie zamknięta. Komisja Europejska ostrzegła firmy, aby same nie dokonywały przewalutowania na ruble. Może to stanowić naruszenie sankcji.

CO MÓWI RZĄD FEDERALNY?

Rząd federalny powiedział, że płacenie za rosyjski gaz na nowe lub drugie konto jest zgodne z sankcjami UE. Kiedy dokonujesz płatności, nie zależy to od numeru konta ani tego, czy są dwa konta. Zgodnie z europejskimi przepisami można wpłacać pieniądze na tak zwane konto „K” w euro lub dolarach w Gazprombanku. Spółki powinny wówczas oświadczyć, że usługa należna umownie została wykonana wraz z płatnością. Gazprombank nie jest objęty sankcjami UE.

CZY SĄ KONSEKWENCJE DLA KRAJÓW?

Pod koniec kwietnia rosyjski Gazprom przerwał dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Jako powód podano brak płatności w rublach. Dostawy zostaną wstrzymane do czasu dokonania płatności.

CO MÓWIĄ NARZĘDZIA?

Dyrektor finansowy RWE Michael Müller powiedział w zeszłym tygodniu, że rząd federalny wkrótce rozstrzygnie tę sprawę. „Jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie z władzami politycznymi w Berlinie” – powiedział Müller. „Zakładamy, że wkrótce pojawi się wyjaśnienie”. Następna faktura jest płatna pod koniec miesiąca. Austriackie przedsiębiorstwo OMV powiedziało w poniedziałek w skrócie: „Pracujemy nad rozwiązaniem zgodnym z sankcjami”.

Według wtajemniczonych, włoska Eni chce otworzyć konto rublowe, aby płacić za dostawy gazu z Rosji. Kilka osób zaznajomionych z planami powiedziało w piątek, że Eni chce rozpocząć ten proces w nowym tygodniu, ale powstrzyma się od tego, jeśli złamie zachodnie sankcje.

Wschodnioniemiecka spółka zależna EnBW, VNG, powiedziała, że ​​nie spodziewa się żadnych problemów. „Zgodnie z procedurą będziemy płacić kwotę faktury, która zawsze jest w euro, na konta Gazprombanku, aby zagwarantować terminową płatność naszym dostawcom z naszej strony” – powiedział. „Zakładamy też, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności. Przynajmniej otwarcie konta przebiegło sprawnie”.

Zapytany, VNG początkowo pozostawił otwarte, czy jest to jedno, czy więcej nowych kont w Gazprombanku i do kogo dokładnie należą. Początkowo nie było żadnych dalszych szczegółów dotyczących Düsseldorf Uniper Group. Dyrektor generalny Klaus-Dieter Maubach powiedział „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pod koniec kwietnia, że ​​Uniper zasadniczo przygotowywał się do zapłaty za pomocą „rozwiązania z dwoma kontami”. „Oznacza to, że nadal płacimy w euro i następuje natychmiastowa zamiana na ruble, zaaranżowana przez bank Gazpromu. Że Rosjanie następnie mówią, że płaciliśmy w rublach i że musimy z tym żyć. Proces ten jest intensywnie omawiany przez rząd federalny.

CO OSIĄGNĄŁ PUTIN?

Putin chciał m.in. wykorzystać środki na wsparcie rubla, poinformowały koła rządowe w Berlinie. Popyt na rubel powinien zostać wzmocniony. Jack Sharples z Oxford Institute for Energy Studies wyjaśnił, że rozliczenia za pośrednictwem konta w Gazprombanku posłużyłyby do zapewnienia bankowi tarczy ochronnej. Było to również ostrzeżenie ze strony rosyjskiego prezydenta skierowane do Zachodu, aby nie zaostrzać już sankcji wobec rosyjskiego systemu finansowego, powiedział Jeffrey Schott z think tanku Peterson Institute of International Economics.

RTR

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *