Trójkąt Weimarski: Konfederacja stawia na współpracę z Francją i Polską

Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Niemiec Francja i Polską rząd federalny podkreślił znaczenie współpracy między trzema krajami. Zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann powiedziała w Berlinie, że istnieje duże zainteresowanie bliską współpracą w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego – zwłaszcza w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa „i oczywiście zwłaszcza biorąc pod uwagę rosyjską agresję i rosyjską wojnę agresywną przeciwko Ukraina.” W tym kontekście szczególnie ważne jest, „aby te trzy kraje odgrywały wspólną i zaangażowaną rolę w UE”.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wyraziła także nadzieję, że rozmowy z jej dwoma odpowiednikami dostarczą ważnych impulsów. Trójkąt Weimarski może być „bardziej niż kiedykolwiek w swojej 30-letniej historii siłą napędową i zespołem doradców” na rzecz „silnej i odpornej Europy w czasach burzy” – powiedział polityk Zielonych. Siła formatu dyskusji ustanowionego na początku lat 90. XX w. polega na tym, że te trzy kraje wypowiadają się z różnych punktów widzenia. Europa Patrzeć. „Łączy nas w Paryżu, Warszawie i Berlinie głębokie przekonanie, że europejskie odpowiedzi są najlepsze”.

Ogółem we Francji, Polsce i Niemczech mieszka około 190 milionów ludzi, co stanowi prawie połowę populacji UE. Chcą teraz połączyć twórczą siłę trzech krajów, powiedział Baerbock. „Spójność Europy jest naszym ubezpieczeniem na życie, szczególnie w czasie, gdy Rosja atakuje europejski porządek pokojowy, gdy kryzysy sieją niepewność na całym świecie i gdy tendencje antydemokratyczne wstrząsają fundamentami europejskich wartości”.

Należy także omówić rosyjską strategię destabilizacji

Trójkąt Weimarski został wprowadzony w 1991 roku jako format dyskusji przez ministrów spraw zagranicznych trzech ówczesnych krajów. Weimar zostało uzasadnione. Po raz pierwszy rozmawiają o tym obecni ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski. Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné objął urząd zaledwie miesiąc temu w ramach rekonstrukcji rządu w Paryżu. Szef polskiego departamentu Radosław Sikorski powrócił na swoje stanowisko dopiero po objęciu urzędu przez nowy polski rząd w grudniu – choć wcześniej był ministrem spraw zagranicznych.

Baerbock i jego dwaj koledzy spotykają się w zamku w La Celle-Saint-Cloud pod Paryżem. Oprócz wsparcia Ukrainy negocjacje będą również skupiać się na pokoju, bezpieczeństwie i suwerenności w Europie, a także na wyborach europejskich. Jak Séjourné powiedział przed spotkaniem, chcieli także porozmawiać o rosyjskiej dezinformacji i atakach na demokrację. Te trzy kraje są ofiarami tej samej strategii destabilizacji, stwierdził francuski polityk.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *