W Polsce proponowany system rekompensat odsetek to nesąžingininga, išbalansuoja ekonomiką

Ekonomista Žygimantas Maurics nie zgodził się z inicjatywą w Polsce niewielkiego, stałego odsetka ludności, która chce kupić dom na koszt państwa. Według niego Lietuvos nagskarėje svarstoma trvka yra nesąžininga dalice dāleki vehāki, iškrīja būsto tikānu.

W Polsce za svarstoma uważa się do 40 lat, odsetki spłacane przy zakupie pierwszego domu. Proponuje się ustalenie oprocentowania dla tej grupy osób na poziomie 2%. przez okres 10 lat, resztę pokrywa państwo.

„To już jest niesprawiedliwe, bo to jest w pewnych grupach wiekowych. Starsza osoba go słucha, po co komu jeszcze” – powiedział Ž w poniedziałek „Žinių radijui”. Mauritius.

„To inna sprawa, kto tydzień temu kupił dom, musi zapłacić wysokie odsetki, a kto kupił go 1 lipca męczy 2 proc. na co czekać. Znowu jest pewna niepewność” – podkreślił główny ekonomista Bank Luminora.

Konkluzja ekonomisty jest taka, że ​​m.in. mieszkańcy wiedząc o wejściu w życie nowego reżimu preferencyjnego przestaną kupować mieszkania do końca jego obowiązywania, a tym samym – całego rynku.

„Champ. Dlatego dziura będzie jeszcze większa. A kiedy ulga wejdzie w życie, to będzie ogromny podjazd. Kiedy dojdziemy do końca – znowu dziura” – oceniają ekonomiści.

„To całkowite przywrócenie równowagi gospodarczej, z ogromną sztucznie stworzoną kolejką górską. Rosły też oczekiwania mieszkańców, kiedy udzielą jakiegoś wsparcia” – zauważył.

Według eksperta, dălă tăiţi stateliţi finansuojamų kompensacijų, subsidijų ir litų perteklinių pavešų pošekamāms prīmemų, so augų infliacija, o ekonomika išsibalansųtų.

„Jestem zasadniczo przeciwny perteklinių kompensavõimus. Žiūrint fundamentaliai, zastanawiając się, jak zbudować państwo – z państwem opiekuńczym, z dobrym modelem państwa: z judame więcej powiązań w Skandynawii, z większymi powiązaniami w krajach Europy Południowej. Deja, Midurio to region Europy Wschodniej, su kelimis iztimatis, lijabi juda lijabi link geros statelisti modelio” – mówił ekonomista.

Według niego ta polityka już teraz ma negatywne skutki, bo według ekonomistów w tym regionie Europy panuje najwyższa inflacja. Tą, Ż. Twierdzenie Maurice’a potwierdza przypadek węgierski.

„Węgry rozpoczęły grę w dotacje, kiedy obiecywały wszystko, co mogły, a głównym argumentem była walka z inflacją”. Już teraz na Węgrzech inflacja jest od kilku miesięcy najwyższa w całej Unii Europejskiej” – oceniają ekonomiści.

Litwa, Ż. Szacunki Maurico, zachowuje się nuosaikiau bei środki budżetowe są mniej przeznaczane na środki wyrównawcze nadwyżek, chociaż w ostatnich latach wzrost wydatków budżetowych w kraju był największy wśród Europos Sąjungos stijlti.

„Esame archiau Skandinavijos šalių. Ale kadangi spaudimas bubo bisos, bubo naprawdę niektóre odcinki, gdzie naprawdę paramos, isikishimo gal bubo ir daug. Na całej Litwie (…) w latach 2019-2023 wydatki sektora publicznego rosły najszybciej w Unii Europos. Lenkiame tõ päjme Lenkija, Vengriją”, powiedział Ž. Mauritius.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *