Słowacja chce dostarczyć Ukrainie myśliwce

10:39: Selenskyj mówi o „trudnej nocy” po atakach rakietowych

Prezydent Ukrainy Zełenski potępił zmasowany rosyjski atak rakietowy na swój kraj i złożył kondolencje rodzinom ofiar. „To była trudna noc”, pisze Zełenskij na swoim kanale Telegram. Według niego Rosja wystrzeliła łącznie 81 pocisków. W całym kraju doszło do zderzeń i „niestety także obrażeń i zgonów”.

Rosjanie powrócili do „swojej żałosnej taktyki”, pisze Zełenski, „okupanci mogą jedynie terroryzować ludność cywilną. To wszystko, do czego są zdolni”. Ale to nie pomoże im wygrać wojny.

09:22: Göring-Eckardt ostrzega przed malejącym poparciem dla Ukrainy

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Göring-Eckardt (Zieloni) jest zaniepokojona możliwym spadkiem poparcia dla Ukrainy w Niemczech. Ostatnie rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną na Ukrainie najwyraźniej mają na celu „zmęczenie ludzi”, powiedziała w programie „Frühstart” RTL/ntv. „Czuję, że na Ukrainie dzieje się coś przeciwnego. Tu też musi się dziać coś przeciwnego. Wsparcie po prostu musi być”.

8:59: ONZ wzywa do przedłużenia umowy zbożowej

Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) ostrzegł przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli umowa dotycząca zboża z Morza Czarnego między Ukrainą a Rosją, która wygasa 18 marca, nie zostanie przedłużona. Dyrektor biura WFP w Berlinie, Martin Frick, opisał porozumienie w gazetach grupy medialnej Funke jako kluczowy element złagodzenia globalnych skutków kryzysu żywnościowego dla milionów głodnych ludzi. „Konflikty, kryzys klimatyczny i rosnące ceny zagrażają naszemu światowemu systemowi żywnościowemu” – powiedział Frick. „W tej napiętej sytuacji wszelkie nowe wstrząsy mogą mieć poważne konsekwencje dla tych, którzy już znajdują się na skraju ubóstwa”. Wśród brutalnej wojny umowa zbożowa jest „sukcesem dyplomatycznym i światełkiem nadziei, ponieważ 23,5 miliona ton żywności zostało dostarczonych przez ważny korytarz Morza Czarnego”.

08:53: Co najmniej pięciu zabitych po rosyjskich atakach

Co najmniej pięć osób zginęło w masowych rosyjskich nalotach na Ukrainę, według ukraińskich źródeł. We Lwowie na zachodzie kraju „obecnie” zginęły cztery osoby – napisał w Telegramie gubernator obwodu Maksym Kosyzki. Gubernator wschodniego obwodu dniepropietrowskiego poinformował o jednej śmierci.

Zmarłych we Lwowie to „cztery dorosłe osoby – dwóch mężczyzn i dwie kobiety”, których dom został trafiony rakietą – powiedział Kosyzki. Według doniesień rosyjski pocisk uderzył w nocy w trzy domy w dzielnicy mieszkalnej dzielnicy Złoczów i zniszczył je. We wschodnim obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ostrzału zginął 34-letni mężczyzna. 28-letnia kobieta i 19-letni chłopiec zostali ranni i trafili do szpitala.

06:52: Elektrownia atomowa w Zaporożu została zamknięta po rosyjskim ataku

Według operatora ukraińska elektrownia jądrowa w Zaporożu jest odcięta od sieci elektrycznej po rosyjskim ataku. „Ostatnie połączenie między okupowaną elektrownią jądrową w Zaporożu a ukraińską siecią energetyczną zostało przerwane po atakach rakietowych” – poinformował Energoatom. Obecnie Akw działa przy użyciu generatorów diesla. Elektrownia jądrowa Zaporoże, znajdująca się pod kontrolą Rosji, jest największą w Europie. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAA) niedawno wezwała Rosję i Ukrainę do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni, w której unika się ataków i walk.

6:16: Kliczko: Eksplozje w Kijowie spowodowane rosyjskimi atakami

Według ukraińskich doniesień armia rosyjska zaatakowała w czwartek wieczorem zarówno stolicę Kijów, jak i kilka regionów na wschodzie, południu i zachodzie kraju. W Kijowie wybuchy miały miejsce w południowej dzielnicy stolicy, poinformował w sieciach internetowych burmistrz Witalij Kliczko. Ratownicy są w drodze.

05:51: Kilka ukraińskich regionów bez prądu po rosyjskich atakach rakietowych

Według źródeł ukraińskich rosyjskie ataki doprowadziły do ​​przerw w dostawie prądu w kilku regionach kraju. Wśród poszkodowanych są czarnomorskie miasto portowe Odessa i drugie co do wielkości miasto Ukrainy, Charków. Zmasowany atak rakietowy uderzył w elektrownię w mieście portowym, poinformował gubernator obwodu odeskiego w Telegramie. Obszary mieszkalne również zostały dotknięte, ale nie było żadnych obrażeń. Gubernator obwodu charkowskiego Oleg Sinegubow powiedział, że miasto i region zostały dotknięte 15 atakami, które również uszkodziły infrastrukturę.

04:41: Masowe rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę

Wczesnym rankiem na Ukrainie odnotowano ataki rakietowe i eksplozje. Alerty lotnicze wydano w kilkunastu regionach, w tym w stołecznym Kijowie. Eksplozje odnotowano także w Odessie. Podobno uszkodzone zostały domy mieszkalne i infrastruktura energetyczna. Jak dotąd jednak nie było rannych, system obrony powietrznej działał, poinformowała administracja wojskowa za pośrednictwem Telegramu.

Charków, w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej, i jego okolice zostały dotknięte około 15 atakami, powiedział Telegramowi Oleg Sinegubow, szef administracji wojskowej regionu.

Prezydent Ukrainy Zełenski od kilku dni ostrzega przed nasileniem rosyjskich ataków na Ukrainę.

04:34: Selenskyj: Bachmut jest strategicznie ważny

Prezydent Ukrainy Zełenski bronił decyzji o zatrzymaniu swoich wojsk w zaciekłym mieście Bachmut we wschodniej Ukrainie. W wojnie rosyjskiej agresji przeciwko jego krajowi Bachmut ma decydujące znaczenie strategiczne, powiedział Zełenskij w ekskluzywnym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN. „Mogliby iść dalej za Bachmutem. Mogliby jechać do Kramatorska, do Słowiańska”. Selenskyj powiedział, że gdyby Bakhmut upadł, Rosjanie mieliby możliwość przeniesienia się do innych części kraju. – Dlatego nasi chłopcy są tutaj.

Walka o Bachmuta trwa od miesięcy. Działająca tam po stronie rosyjskiej grupa najemników Wagnera otoczyła miasto od wschodu, północy i południa. Według ich własnych wypowiedzi grupa Wagnera podbiła całą wschodnią część Bachmutu. Na razie jednak brak jest potwierdzenia ze strony ukraińskiej tego częściowego wycofania. Informacje te nie mogą być również niezależnie zweryfikowane.

12:27: Stany Zjednoczone konfiskują samoloty należące do rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft

Stany Zjednoczone uzyskały od Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku nakaz konfiskaty samolotu Boeing należącego do rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Departament Sprawiedliwości powiedział, że samolot może zostać zatrzymany za 25 milionów dolarów za naruszenie kontroli eksportu i sankcji wobec Rosji.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *