W ramach Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) we współpracy ze szkołą handlową

Trzecia Europejska Konferencja na temat Wartości Publicznej MDR i HHL: „Leipzig Impuls IV” w drodze. Dwudniowa konferencja (20 i 21 września 2023 r.) zatytułowana „Media i ich wkład w dobro wspólne w Europie i dla Europy” zgromadziła wielu europejskich ekspertów w celu intensywnej wymiany.

Dyrektor MDR Karola Wille powiedziała: „Dziś w Europie nie jest już oczywiste, że wolne i niezależne media są filarem demokracji. Chodzi o wpływy polityczne, władzę ekonomiczną, monopole. A kiedy mówimy o wolności i jej gwarantowaniu, zawsze mówimy także o odpowiedzialności przedsiębiorstw mediów publicznych. Jak skutecznie promować integrację? Jak możemy przybliżyć ideę dobra wspólnego obywatelom krajów i regionów? Czwartym Impulsem Lipskim zdefiniowaliśmy i podkreśliliśmy europejski wymiar naszej misji na rzecz wspólnego dobra.

„Nastawienie mediów publicznych na dobro wspólne jest ściśle powiązane z wartościami europejskimi. Chcieliśmy to wyjaśnić i wzmocnić. Dzięki zainicjowanej przez nas inicjatywie chcemy także dać przykład, jeśli chodzi o wolność informacji i wolność słowa w Europie” – mówi Timo Meynhardt, przewodniczący psychologii biznesu i przywództwa w HHL.

Trzecia Europejska Konferencja na temat Wartości Publicznej – Skoncentruj się na Europie

Wybory do 10. Parlamentu Europejskiego odbędą się w czerwcu 2024 r. Idea europejska jest obecnie przedmiotem wielu dyskusji w wielu obszarach społeczeństwa.

Podczas Trzeciej Europejskiej Konferencji na temat Wartości Publicznej skupiono się szczególnie na roli mediów w Europie. Panele zgromadziły perspektywy z Europy Zachodniej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, o których w inny sposób rzadko słyszymy. Ważne impulsy dali m.in. Ferdinand Kirchhof, były wiceprezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, Roger de Weck, były dyrektor generalny Szwajcarskiej Korporacji Radia i Telewizji, Renate Nikolay, zastępca dyrektora generalnego Komisji Europejskiej, Marek Prawda, była szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Renate Schroeder, dyrektorka Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), największej organizacji dziennikarskiej w Europie.

Renate Schroeder domagała się: „Przede wszystkim politycy i media muszą pracować na rzecz wolnych i niezależnych mediów, bo każda dyktatura zaczyna się od kontroli słowa. Ponadto należy zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzy i zachęcać do edukacji medialnej w celu wyjaśnienia ich pracy. Potrzebne są nowe, zrównoważone modele finansowania niezależnego dziennikarstwa, podobnie jak nowe formaty, które pozwolą zwalczyć zmęczenie wiadomościami i umożliwią udział odbiorców. „Unijna ustawa o wolności mediów jest również niezwykle ważna, ponieważ pokazuje, że UE poważnie podchodzi do wolności mediów, pluralizmu, ochrony dziennikarzy i niezależności redakcyjnej. »

Roger de Weck podkreślił: „Demokracja potrzebuje dziennikarstwa, dziennikarstwo potrzebuje demokracji. Jedno i drugie jest od siebie zależne: demokracja opiera się na świadomych obywatelach, dziennikarstwo na wolności i pluralizmie mediów.

Ferdinand Kirchhof podkreślił: „Nadawanie publiczne jest gwarancją swobodnego i różnorodnego wyrażania opinii w Niemczech. W naszym kraju podstawowe warunki wolności mediów są bardzo stabilne, w szczególności dzięki stabilnemu finansowaniu radiofonii i telewizji publicznej poprzez abonament audiowizualny.”

„Impuls Lipski IV”

Z okazji konferencji prezydencja ARD, MDR, SWR, a także ORF i SRG SSR wspólnie z Handelshochschule Leipzig (HHL) uruchomiły „Leipzig Impuls IV”. Pod tytułem „Jeśli chcesz Europy, musisz położyć większy nacisk na dobro wspólne” sygnatariusze zobowiązują się m.in. do gwarantowania jakości dziennikarskiej i przewidywania.

Dokładają wszelkich starań, aby media publiczne nadal rozwijały swoją ofertę w innowacyjny sposób i broniły wartości europejskich. Ponadto należy wykorzystywać nowe kanały dystrybucji i formaty (dialogu), aby obywatele mogli pomóc w kształtowaniu ofert i zabierać głos w dyskursie publicznym. Stwierdza się w nim również: „Media publiczne pomagają również w dotarciu do obywateli kwestii europejskich poprzez ich fikcyjne i rozrywkowe oferty. W przyszłości chcemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem, aby zapewnić identyfikowanie i wdrażanie europejskich historii w ofertach medialnych, które będą dla ludzi wciągające i zabawne”.

W „Impulsach Lipskich” inicjatorzy opisują obszary działania, w których media publiczne muszą przemyśleć się na nowo w epoce cyfrowej. Koncentruje się na pytaniu, gdzie w relacji do Europy i Unii Europejskiej można wnieść wkład we wspólne dobro, które interesuje obywateli. Należy stymulować debaty w mediach i poza nimi na ten i inne tematy. Inicjatorzy chętnie przyjmują przemyślenia i sugestie – pocztą elektroniczną na adres public-value@mdr.de.

Zdjęcia z konferencji można zamówić pod adresem pressefoto@mdr.de.

Kontakt prasowy:

MDR, prasa i informacja, Katrin Stolle, Tel. : (0341) 3 00 64 53, e-mail: presse@mdr.de, Twitter: @MDRpresse

Oryginalna treść z: MDR Mitteldeutscher Rundfunk transmitowana przez news aktuell

http://ots.de/5598f5

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *