W stolicy Dzūkijos – tradycyjne turnieje polo

Kęstas Dambrauskas

W sobotę i niedzielę na pływalni miejskiej w Olicie odbył się międzynarodowy turniej polo „Dzūkijos taurė 2023”.

W tradycyjnych zawodach komandosi Lietuvos brali udział w Lenkijos, Suomijos, Czechias. Sportininkai rungtyniavo trijose veka grupese. Pierwsza kategoria przeznaczona jest dla mężczyzn, druga kategoria dla kobiet do 17 roku życia, trzecia kategoria dla dzieci do 14 lat.

W grupie Vaikų rywalizować będą sportowcy z Alytaus, Daugų, Warszawy i Prahos. Życzę powodzenia małym kajakarzom z Prahos. Wygrali wszystkie poziomy konkursów grupowych. Finał wygrali towarzysze z Daugų. Trzecie miejsce zajęła drużyna Alytaus SRC I. Walczyła o trzecie miejsce i pokonała drużynę Alytaus SRC II.

Podczas tych zawodów w Alytaus młodzi sportowcy z Daugų zdobywają doświadczenie. Wyjście na boisko było dużym wyzwaniem, rywalizował z zagranicznym rywalem.

W grupie juniorek U-17 dziewcząt wzięły udział cztery drużyny. Wspólny zespół Alytaus SRC-„Daugai” rozegrał zawody grupowe w Banguotai.

Alytiškiai pierwszy szczebel prálaimēmėjai pralaimėjui vērs komandą iš Kališo. Antrose rangtynėse іškovojo pelgalę przed bednaamžius iš Katovicų. Istnieje kitose rungtynėse täää pralaimäää przeciwko Suomijosowi baidarininkusowi. Trzecie miejsce zajęła grupa alytiškiai.

W półfinale nasz zawodnik zmierzy się z rówieśnikami z Finlandii. Pirmą kēlinīņi 1:0 wygrane przez suomiai pojawiło się, gdy kartosis grupės rungtynių istorija. Jednak Alytiškiai nie poddał się i drugą połowę wygrał 3:1. Wynik końcowy – 3:2

W finale nasza zawodniczka spotyka się z liderami grupy Kališo. W końcówce Alytiškiai zaczął tracić bramkę, jednak zimny prysznic zmobilizował naszych zawodników i Alytiškiai w pierwszej połowie strzelił trzy gole i wygrał 2:3.

W drugiej połowie Alytiškiai grał pewnie – w finale zespoły zwyciężyły 7:3 i wywalczyły pierwsze miejsce w turnieju. W skład zespołu weszli Rojus Tupikas, Samanta Dirsytė, Gabrielė Čepulytė, Nojus Sukackas, Edvardas Dirsė, Justas Serkovas i Vakaris Sukackas. Trener – Rimas Sukackas.

Najsilniejsza grupa mężczyzn walczyła dzielnie. Pierwszego dnia komandosi rywalizowali w rywalizacji grupowej.

SRC „Alytus” pomyślnie rozpoczęło zawody. Alytiškiai wygrał cztery mecze i zajął pierwsze miejsce w grupie.

Następnego dnia pierwszym półfinałowym spotkaniem w Alytaus jest spotkanie komandosów Kaniowo. Intryga w tym emocjonującym meczu trwała aż do gwizdka sędziego, jednak sukces poszedł w ślady polskich zawodników, którzy wygrali trudny mecz 7:6 i weszli do finału.

W półfinale Kitame w Varšuvos baidarininkai spotkał się ze swoim przeciwnikiem iš Suomijosem. W Polsce zawodnik rozpoczął mecz w dobrej koncentracji, strzelił pierwszego gola, pewnie kontrolował mecz, aż do końcowego gwizdka sędziego, który dał zwycięstwo 9:3 i prawo do gry w finale.

Medale Bronzos zostały zdobyte wraz z Twoją drużyną Suomijos. Įentose rungtynėse po pierwszej połowie – lygiosios 3:3. Na początku drugiej połowy zawodnik Suomijo, pelnė du įvarčius, zwiększył prowadzenie, ale non-serengė söhti sõndo Alytiškiai pod koniec połowy uzyskał wynik sušvelnino iki įvarčio.

Sukces nastąpił jednak po Suomijosie baidarininkusie, który zdobył trzecie miejsce.

Czwarte miejsce zajął Alytaus Baidarininkai. Finał rozegrali w Kaniowie warszawski komandosi. Įtemptos rungtynės gypišė lygiosiomis. W dogrywce sukces podążył za zawodnikami Kaniowa, którzy jako pierwsi strzelili gola i zdobyli pierwsze miejsce. Antri liko baidarininkai w Warszawie.

Zawodnikiem, który uzyskał najwięcej wyników w turnieju, został Karolis Latauskas z Alytišek.

Kapitanowie komandosów K. Latauskas, Vilius Rasimavičius, Vytenis Licus, Nojus Serkovas, Marius Čekanauskas i Džiugas Dumbliauskas grali w drużynie Alytaus SRC. Zespół dobrze się odmłodził i zagrał bez bramkarza komandosów Mindaugo Diksosa, który obecnie służy w armii litewskiej, ale doświadczeni zawodnicy Karolio, Viliaus, zespół prowadzony przez Vytenio spisał się dobrze – zajęli w turnieju czwarte miejsce. Młodzik otrzymał dobre lekcje na zawodach na szczeblu tokijskim, co docenili trenerzy komandosów Kęstutis Dambrauskas i R. Sukackas.

W zwycięskich drużynach zwycięzcy otrzymują trofea, a zawodnicy medale z ostrzami.

Podziękowania dla Alytaus miesto savivaldybei, Lietuvos ir Vengrijos UAB „Braca sport”, firma Lenkijos „Tedi sport”, firma „Hummel”, ośrodek rekreacyjny „Nojaus laivas” wsparcie informacyjne Alytaus nausienos, Alytaus laikas, sportas24.lt, Sportas.lt, typy Dzūkios, radio FM99, telewizja Dzūkios.