Wojna na Ukrainie: „Optymalizacja kadr” – Zełenski zwalnia kilku doradców

Wojna ukraińska – głosy i wydarzenia

„Optymalizacja kadr” – Zełenski zwalnia kilku doradców

Dziś 30 marca 2024 | 16:38

Eksperci Bundestagu uważają, że wojska lądowe na Ukrainie są w zasadzie „dopuszczalne na mocy prawa międzynarodowego”. Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych grozi Rosji konsekwencjami w przypadku ataku na Charków. Wszystkie wiadomości o wojnie z Ukrainą w live tickerze.

Londyn: Moskwa werbuje 30 000 ludzi miesięcznie na wojnę na Ukrainie

16:34: Według brytyjskich ekspertów do wojny agresywnej na Ukrainie armia rosyjska werbuje miesięcznie około 30 000 ludzi. Tak wynika z sobotniego codziennego raportu wywiadu Ministerstwa Obrony w Londynie. Moskwa będzie mogła w dalszym ciągu kompensować straty wśród swoich żołnierzy i kontynuować ataki w wojnie na wyniszczenie przeciwko Ukrainie – wskazuje komunikat nadawany w serwisie X (dawniej Twitter). W rezultacie Rosja w dalszym ciągu cieszy się przewagą ilościową nad Ukraińcami w zakresie amunicji i sprzętu.

Dzięki temu Rosjanie mogą w dalszym ciągu stopniowo posuwać się na zachód od miasta Awdijiwka, niedawno zdobytego przez rosyjskich napastników – kontynuuje komunikat prasowy. Pod koniec marca prawdopodobnie w ręce Rosjan wpadły także wsie Tonenke i Orłówka. Inne są zatem kwestionowane. Pomimo licznych ciągłych ataków w innych miejscach na linii frontu, Brytyjczycy słabo oceniają postęp Rosji w ostatnich tygodniach.

Zełenski zwalnia kilku doradców

15:47: W związku z obecną trudną sytuacją militarną w walce z rosyjską inwazją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił kilku doradców. Jak wynika z opublikowanego w sobotę dekretu, wśród poszkodowanych jest jego zastępca Serhij Schefir, który pełni tę funkcję od 2019 roku. Według ukraińskich mediów rzecznik prasowy uzasadnił te zwolnienia „optymalizacją kadrową” w Kancelarii Prezydenta.

W ostatnich miesiącach Zełenski kilkakrotnie zmieniał kilku urzędników wyższego szczebla. Emocje były szczególnie duże, gdy w lutym naczelny dowódca sił zbrojnych Walerij Saluschnyj musiał opuścić swoje stanowisko i przekazać je Oleksandrowi Syrskiemu. Ponad dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresywnej sytuacja na froncie Ukrainy jest obecnie bardzo trudna – między innymi dlatego, że pomoc Zachodu utknęła w martwym punkcie.

Ataki dronów na Ukrainę – odparto 9 z 12 obiektów latających

Sobota 30 marca, godzina 10:08: W sobotni wieczór Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę przy użyciu dronów bojowych. Z łącznej liczby dwunastu dronów dziewięć zostało zepchniętych – ogłosiły dziś rano w Telegramie ukraińskie siły powietrzne. Ponadto armia rosyjska rozmieściła cztery rakiety S-300 i S-400. W obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie administracja wojskowa poinformowała, że ​​drony uderzyły w obiekt infrastrukturalny. Na początku nie wiedzieliśmy dokładnie, jakiego typu był to obiekt. Władze dodały jednak, że nie było ofiar.

Reklama




Dowódca armii ukraińskiej grozi Rosjanom: w przypadku ataku Charków „stanie się dla nich śmiercionośnym miastem”

21:45: Zdaniem zachodnich ekspertów ukraińskiemu Charkowi po raz kolejny grozi rosyjska ofensywa. „Nie możemy ignorować żadnych informacji o przygotowaniach wroga do działań ofensywnych i dlatego podjąć wszelkie działania, aby odpowiednio zareagować na takie prawdopodobieństwo” – powiedział w oświadczeniu szef ukraińskiej armii Oleksandr Syrski w rozmowie z ukraińską agencją informacyjną Ukrinform.

Zdaniem Syrskiego przygotowania będą polegały na „ustanowieniu złożonego systemu przeszkód i planów rozmieszczenia naszych wojsk”. W wywiadzie podkreślił, że Ukraina ma już doświadczenie w tym regionie.

Dzięki udanej kontrofensywie we wrześniu 2022 r. Ukrainie udało się w dużej mierze wyzwolić obwód charkowski: „Jeśli Rosjanie tam wrócą, Charków stanie się dla nich śmiercionośnym miastem” – grozi szef armii Putin.

Eksperci Bundestagu: Wojska lądowe dopuszczone przez prawo międzynarodowe na Ukrainie

16:50: Zdaniem służb naukowych Bundestagu rozmieszczenie wojsk lądowych przez państwo NATO na Ukrainie nie spowoduje automatycznie, że wszystkie pozostałe państwa NATO staną się stronami konfliktu. Dane państwo samo stałoby się stroną konfliktu, jak pokazuje niepublikowany dotąd tzw. inwentarz sporządzony przez służby eksperckie Parlamentu. „Jeśli państwo członkowskie NATO działa jednostronnie – to znaczy nie w ramach wcześniej ustalonej operacji NATO i poza wojskowymi strukturami dowodzenia NATO – ani NATO jako całość, ani inne państwa partnerskie NATO nie stają się stronami konfliktu” – podaje gazeta. trwa. jest dostępny dla Niemieckiej Agencji Prasowej.

Pod koniec lutego prezydent Francji Emmanuel Macron nie wykluczył użycia w przyszłości wojsk lądowych na Ukrainie. Kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD) wówczas wyraźnie odrzucił pomysł wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.

Według jej biura posłanka AfD Beatrix von Storch zapytała następnie służby naukowe, jakie skutki będzie miało rozmieszczenie wojsk lądowych z państwa członkowskiego NATO w tzw. przypadku sojuszniczym, w którym członkowie NATO są zobowiązani do wzajemnej obrony. .

Eksperci Bundestagu piszą: Jeżeli wojska państwa członkowskiego NATO uczestniczą w zbiorowej samoobronie (art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych) na rzecz Ukrainy w istniejącym konflikcie (między Rosją a Ukrainą) i w ten sposób uzyskują wsparcie drugiej strony konflikt (Rosja) zaatakowany podczas walk w strefie konfliktu, nie stanowi to przypadku objętego art. 5 Traktatu NATO. » Odniesiono się do faktu, że zgodnie z traktatem NATO przypadek sojuszu wiąże się z faktem, że państwa NATO i żołnierze są atakowani na lub nad ich terytorium.

„Zaangażowanie wojskowe francuskich wojsk lądowych na rzecz Ukrainy odbyłoby się w oparciu o prawo do zbiorowej samoobrony zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych i w związku z tym byłoby dopuszczone przez prawo międzynarodowe” – stwierdziła gazeta, która kontynuuje: „Reakcja militarna Rosji przeciwko celom we Francji stanowiłaby zamiast tego „atak zbrojny” (z naruszeniem prawa międzynarodowego) w rozumieniu artykułu 5 Traktatu NATO, który ustalił faktyczne warunki wstępne proklamacji NATO sojusz. sprawy.”

Minister finansów ostrzega przed zamrażaniem wojny na Ukrainie: „Putinowi nie wolno osiągnąć swoich celów wojennych”

16:20: Federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) sprzeciwił się wezwaniom lidera grupy parlamentarnej SPD Rolfa Mützenicha do zamrożenia wojny na Ukrainie. „Nie możemy zamrozić takiej sytuacji. We wszystkich państwach, które czują się zagrożone przez Putina, np. w krajach bałtyckich, takie rozważania nie są mile widziane” – stwierdził Lindner w wywiadzie dla „Kölner Stadt-Anzeiger” (wydanie sobotnie).

„Jaki wpływ miałoby to na nas, gdyby francuskie Zgromadzenie Narodowe rozważało zamrożenie konfliktu, gdyby wróg znajdował się w Chemnitz?” Lindner kontynuował. Rosja popełniła zbrodnie wojenne. Dla Ukrainy chodzi o istnienie jako państwa. „A dla ludzi często jest to prosta kwestia przetrwania” – oświadczył federalny prezydent FDP, uzasadniając kontynuację wojny. „Putinowi nie wolno osiągnąć swoich celów wojennych. » Jednocześnie minister powtórzył, że Niemcy chcą mimo napiętych budżetów zwiększyć wydatki na obronność i osiągnąć natowski cel 2%.

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie po masowych atakach Rosji

15:30.: Po masowych nocnych atakach Rosji na obiekty energetyczne na Ukrainie państwowy dostawca energii Ukrenergo spowodował awaryjne przerwy w dostawie prądu w trzech regionach kraju. W piątek Ukrenergo zostało zmuszone „nałożyć awaryjne przerwy w dostawie prądu do wieczora” w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i kirowogradzkim – ogłosiła w piątek spółka. Poproszono także ludność o ograniczenie zużycia energii elektrycznej, ponieważ podczas ataków zniszczono kilka elektrowni.

Według władz ukraińskich w piątkowy wieczór Rosja zmasowo zaatakowała infrastrukturę energetyczną na Ukrainie przy użyciu dronów i rakiet. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kijowie celem pożaru było dziesięć obwodów kraju. Co najmniej sześć osób zostało rannych, a w niektórych częściach kraju odcięto prąd.

Według Ministerstwa Energii uszkodzone zostały usługi publiczne w czterech regionach kraju. Częściowo wstrzymany został także ruch pociągów. W nocy w całym kraju ogłoszono alerty lotnicze.

Rumunia znalazła na swoim terytorium części do dronów – Polska wystrzeliła samoloty odrzutowe

10:55: Jak „Niebo w Wielkiej Brytanii” poinformował, powołując się na informacje rumuńskiego Ministerstwa Obrony, że na rumuńskiej farmie w pobliżu granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty dronów. Gospodarstwo położone jest w pobliżu rzeki Dunaj, która oddziela Ukrainę i Rumunię, na południowo-zachodnim krańcu Ukrainy.

Według lokalnych mediów na wyspę Braila wysłano kilka wojskowych zespołów poszukiwawczych, aby zbadały to odkrycie. Mieszkańcy podobno słyszeli „dziwne odgłosy” i udostępnili materiał filmowy, na którym widać, jak dron spada z nieba.

Polskie i sojusznicze samoloty zostały również wysłane dziś rano w powietrze po tym, jak Rosja przeprowadziła ataki rakietowe na Ukrainę, podało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP.

„W polskiej przestrzeni powietrznej operują polskie i sojusznicze samoloty, co może skutkować zwiększonym zanieczyszczeniem hałasem, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju” – podała platforma społecznościowa „X”.

Korea Południowa potępia rosyjskie weto wobec kontroli sankcji ONZ wobec Korei Północnej

Piątek 29 marca, 4:41: Korea Południowa potępiła weto Rosji wobec dalszego monitorowania sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec Korei Północnej. Rosja „podjęła nieodpowiedzialną decyzję, niezależnie od swojego statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ” – oznajmiło w piątek południowokoreańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rosyjska delegacja do Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowała w czwartek przeciwko przedłużeniu składu grupy ekspertów ONZ odpowiedzialnej za monitorowanie sankcji obowiązujących od 2006 roku, które następnie były kilkakrotnie wzmacniane. Mandat obserwatorów wygasa obecnie z końcem kwietnia.

Dowiedz się więcej o konflikcie ukraińskimT przeczytaj na kolejnych stronach.

mmo, al, ja, til, pip, shu, ter, daz, fil, sca, wop, lro, juw, cba/z materiałami agencyjnymi

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *