Wojna Rosji z Ukrainą – wszystkie wydarzenia

Przywódcy Indii i Japonii mają natychmiastowy koniec przemocy na Ukrainie obowiązkowe. Według wspólnego pisemnego oświadczenia po wizycie premiera Japonii Fumio Kishidy u swojego indyjskiego odpowiednika Narendry Modiego w New Delhi w sobotę, „nie ma innej opcji niż dialog i dyplomacja, aby rozwiązać konflikt”. Szefowie rządów również zobowiązali się pomoc humanitarna dla kraju dotkniętego wojną z rosyjską agresją.

Wcześniej Kishida podkreślał wraz z Modim, że gwałtowne zmiany status quo nie powinny być dozwolone w żadnej części świata. Uzgodniono, że potrzebne jest pokojowe rozwiązanie konfliktu oparte na prawie międzynarodowym. „Japonia będzie nadal współpracować z Indiami, aby zakończyć wojnę i wesprzeć Ukrainę i kraje z nią sąsiadujące” – powiedział Kishida.

Indie i Japonia są wspólne ze Stanami Zjednoczonymi i Australią Część grupy czterech krajów, zwanych także quad, który jest postrzegany jako sojusz przeciwko rosnącej asertywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Indie, które mają tradycyjnie silne stosunki z Moskwą, są jedynym z czterech krajów, które nie potępiły inwazji Rosji na Ukrainę. Indie wstrzymały się również od głosu przeciwko Rosji w ONZ.

Kishida poinformował również, że Japonia planuje zainwestować w Indiach równowartość około 37 miliardów euro w ciągu najbliższych pięciu lat.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.