Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja | polityka

inwazja rosyjska

Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja

Zaktualizowano: 07.03.2023 22:39

| Czas czytania: 7 minut

Kijów
W swoim ataku na Ukrainę Rosja zajęła dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi. Kijów donosi teraz o powolnym ożywieniu. Aktualności w skrócie.

Według Ukrainy powoli postępuje w odzyskiwaniu terytoriów okupowanych przez Rosję. W zeszłym tygodniu armia kijowska zajęła w kontrofensywie ponad 37 kilometrów kwadratowych, powiedziała Telegramowi wiceminister obrony Hanna Maljar. Dla porównania: odpowiada to dobrej trzeciej powierzchni wyspy Sylt na Morzu Północnym. Informacje Maljara nie mogły być początkowo niezależnie zweryfikowane.

Ponadto Ukraina poinformowała, że ​​z dnia na dzień kilkanaście nieudanych ataków rosyjskich dronów. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził w wywiadzie, że przywódca Kremla Władimir Putin działał „słabo” podczas niedawnego powstania najemników Wagnera i coraz bardziej tracił kontrolę w Rosji.

Tymczasem organ wymiaru sprawiedliwości UE, Eurojust, otworzył w Hadze międzynarodowe centrum ścigania, w którym mają zostać zebrane dowody na kontynuację rosyjskiej agresji i postawione celowe zarzuty domniemanym sprawcom.


Federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) złożył wizytę w Polsce i zaapelował o szybkie postępy w tworzeniu i prowadzeniu centrum napraw czołgów Leopard 2.




Kijów zgłasza wyzwolone tereny do kontrofensywy

Wokół miasta Bakhmut wyzwolono 9 kilometrów kwadratowych, a na froncie południowym 28 kilometrów kwadratowych – powiedział wiceminister Maljar. Ciężkie walki na froncie. „Posuwamy się naprzód w regionie Bachmut, podczas gdy wróg kontynuuje ataki w kierunku Lyman, Avdiivka i Maryinka” – napisała. Nazwała walki na froncie wschodnim „ciężkimi”. Maljar napisał, że od rozpoczęcia ofensywy na początku czerwca w Kijowie odbito łącznie 158,4 kilometrów kwadratowych. Rosja zajmuje ponad 45 000 kilometrów kwadratowych w samej południowej Ukrainie – z wyłączeniem Krymu i części południowego Doniecka, która od 2014 r.

Doniesienia z Kijowa odparły ataki dronów w południowej i wschodniej Ukrainie

Według własnych oświadczeń ukraińskie wojsko przechwyciło większość rosyjskich dronów nad południem i wschodem kraju w nocy. Obrona powietrzna zestrzeliła 13 z 17 dronów wystrzelonych przez Rosję. „Inni nie osiągnęli celu”. Niezależnie od tego, informacja ta nie mogła być początkowo potwierdzona.


Ukraiński pisarz zmarł po ataku na kawiarnię

Pisarka Victoria Amelina zmarła w wyniku obrażeń odniesionych podczas rosyjskiego ataku rakietowego na kawiarnię w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy w zeszłym tygodniu. Poinformowało o tym stowarzyszenie pisarzy PEN. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ataku w Kramatorsku wzrosła do 13.

Zełenski: Putin nie ma wszystkiego pod kontrolą

Według Zełenskiego masowa obecność armii rosyjskiej na Ukrainie – zamiast w koszarach w kraju – umożliwiła błyskawiczną rewoltę wojsk wagnerowskich w Rosji. „Putin nie kontroluje sytuacji w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział amerykańskiemu nadawcy CNN. „Wszyscy wiemy, że cała jego armia jest na Ukrainie, prawie cała jego armia jest tam. Dlatego wojskom wagnerowskim tak łatwo było przejść przez Rosję. Kto mógł ich powstrzymać?” Selenskyj nazwał „słabą” reakcję przywódcy Kremla na „Powstanie prywatnej armii Jewgienija Prigożyna Wagnera pokazało, że Putin nie kontroluje wszystkiego. Pion władzy – system, w którym wszystko jest podporządkowane Kremlowi – załamuje się” – powiedział Zełenski.

Moskwa: powstanie najemników nie dotyka frontu

Tymczasem po klęsce buntu Wagnera minister obrony Rosji Siergiej Szojgu pochwalił lojalność i zaangażowanie regularnych żołnierzy. „Prowokacja nie miała wpływu na działania grupy siłowej” – powiedział. Żołnierze na froncie nadal wykonywali swoją pracę. „Ogólnie rzecz biorąc, wróg nie osiągnął swojego celu w żadnym kierunku ataku” – stwierdził.

Nowe Centrum Ścigania Agresji Rosyjskiej

Dzięki nowemu centrum prokuratorskiemu państwa zachodnie dają przykład w ściganiu karnym Rosji za agresywną wojnę. „Nie będziemy szczędzić wysiłków, by pociągnąć Putina i jego kumpli do odpowiedzialności” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zachód od jakiegoś czasu szuka sposobów na ściganie Rosji. Międzynarodowy Trybunał Karny, również z siedzibą w Hadze, wydał już wcześniej międzynarodowe nakazy aresztowania Putina w związku z podejrzeniem o zbrodnie wojenne, takie jak rzekome uprowadzenie nieletnich z Ukrainy do Rosji. Jednak sam sąd nie może wszcząć postępowania w sprawie napaści.

Pistorius apeluje o postępy w centrum naprawy czołgów

Minister obrony narodowej Pistorius chce szybkich postępów w tworzeniu i prowadzeniu centrum napraw czołgów Leopard 2 w Polsce. Rozmowy w tej sprawie powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dziesięciu dni – powiedział po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem Mariuszem Błaszczakiem. „Jedna rzecz musi być jasna: reparacje są częścią trwałego wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Pistorius. Centrum miało powstać w Gliwicach (Gliwice) do naprawy dostarczonych do Kijowa przez Polskę i Niemcy Leopardów i miało rozpocząć pracę w maju. Ale sprawy nie postępują.

Moskwa planuje przełożenie wyborów na terytoriach okupowanych

Ze względu na napiętą sytuację bezpieczeństwa na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy Moskwa rozważa przesunięcie zaplanowanych na jesień wyborów regionalnych. W przypadku „nieprzewidzianych okoliczności” i zagrożenia życia i zdrowia ludzi mieszkających „na niektórych obszarach nowych regionów Rosji” wybory mogą zostać tam przełożone – powiedziała w poniedziałek Ella Pamfiłowa, przewodnicząca Rosyjskiej Komisji Wyborczej . Sytuację na terenach okupowanych określiła jako „niełatwą”.

Jesienią Rosja ogłosiła nielegalną aneksję regionów Zaporoża i Chersoniu na południu, a także Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy, po sfałszowanych referendach. W czerwcu Ukraina rozpoczęła kontrofensywę w celu wyzwolenia terenów.

Czeski minister spraw zagranicznych: Rosja od dziesięcioleci w niebezpieczeństwie

Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky widzi, że jego krajowi grozi wojna agresywna przeciwko Ukrainie. „Nasza groźba nie jest wyimaginowana. Rosja będzie stanowić zagrożenie dla kontynentu europejskiego przez dziesięciolecia” – powiedział Tagesspiegel (wtorek). Cieszy się, że nowa strategia bezpieczeństwa Niemiec to wyjaśnia.

Z powodu podobnych problemów zagrożenie dla Czech oznacza również zagrożenie dla Niemiec. „Nasze gospodarki są w dużym stopniu współzależne. (…) Stworzyliśmy ekonomicznie wspólną przestrzeń. Jeśli my jesteśmy w niebezpieczeństwie, to także Niemcy” – powiedział minister.

Patrząc w przyszłość na szczyt NATO na Litwie w dniach 11-12 lipca, Lipawski widzi, że zaatakowana przez Rosję Ukraina nie jest ani gotowa do przystąpienia do sojuszu obronnego, ani do UE. „Ale tak być musi. I w naszym interesie jest pomóc Ukrainie w tej dziedzinie”. Zdaniem ministra spraw zagranicznych, aby przystąpić do Unii Europejskiej, Ukraina musi się zmienić, zwłaszcza w zakresie praworządności. Ukraina wciąż ma „wiele problemów z oligarchami i różnymi grupami interesu”, ale: „Ma do tego wolę polityczną”.




Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *