22 marca biesiady patronackie i inne atrakcje – Respublika.lt

wtorek, 22 marca – 81. dzień roku (drugi dzień tygodnia w 12 roku), do Nowego Roku pozostało 284 dni.


1 zdjęcie

Zdjęcie

mydło imieniny dziś świętują Benvenutas, Gedgauda, ​​Gedgaudas, Gedgaudė, Gerlinda, Kotryna, Vydūnas.

22 marca – Światowy Dzień Wody.

Ten dzień:

1388 Papież Urbo VI potwierdził granice i prawa diecezji wileńskiej.
1786 W Warszawie urodził się Joachim Lelevel, polski historyk i polityk, działacz społeczny, jeden z przywódców powstania 1831 roku. Zmarł w 1861. W Paryżu (Francja).
1864 Konstantinas Kalinauskas, jeden z przywódców powstania 1863 roku, został powieszony na wileńskim placu Łukiskim.
1868 Filozof, pisarz i działacz kultury Vydūnas (Vilhelmas Storosta) urodził się w powiecie szyłockim Jonaičiai. Zmarł w 1953 r. Detmolde (Niemcy).
1922 Powstała Litewska Liga Sportowa.
1939 Litwa i Niemcy podpisały porozumienie o „dobrowolnym” przekazaniu obwodu kłajpedzkiego Niemcom. Rozpoczęła się trwająca prawie sześć lat hitlerowska okupacja obwodu kłajpedzkiego.
1999 Archiwum Margutis, litewskiej rozgłośni radiowej działającej w Chicago, zostało przeniesione do Departamentu Archiwów Litwy. Ten program radiowy zaczął nadawać w 1932 roku.
2001 Stepas Butautas, zasłużony mistrz sportu i słynny trener koszykówki, zmarł w Kownie w wieku 76 lat.
2004 Zbignevas Koliata, fryzjer z Wilna, został zwycięzcą pierwszego litewskiego konkursu fryzjerskiego „Złote Nożyczki 2003”. W konkursie wzięli udział mistrzowie z 36 miast z całego kraju.
2018 Uważa się, że relikwie należące do prezydentów Litwy – pro memoria i laska prezydenta Antanasa Smetony oraz srebrna miarka i barometr prezydenta Aleksandras Stulginskis – zostały przekazane historycznej prezydencji w Kownie.
2019 Na ścianie dawnego budynku Ambasady RP w Kownie (ul. Kęstučio 38) odsłonięto pamiątkową tablicę, informującą, że w tym budynku w Kownie w latach 1938-1939 działała Ambasada RP. Autorem tablicy jest Jonas Venckūnas, profesor Uniwersytetu Witolda Wielkiego. Napis na tablicy głosi: „W tym budynku od 1938 r. Od maja do października 1939 r. mieściła się Ambasada RP. Powstał w 1938 roku. Marzec. i tymczasowo pracował w hotelu „Lietuva”.

Cytat dnia: „Żaden cel nie jest wystarczająco szlachetny, aby usprawiedliwić brak szacunku” (A. Einstein).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorami, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.