Nie licz na Rosję
Scholz spodziewa się przerwania dostaw rosyjskiej ropy
17.09.2022 12:53
Jeśli chodzi o gaz, Niemcy są już znacznie bardziej niezależne od Rosji niż jeszcze kilka miesięcy temu. Kanclerz Scholz również dąży do tego samego dla ropy. Ponieważ jego obawa, że nie można polegać na Moskwie, dotyczy również dostaw ropy, Scholz powiedział Deutschlandfunk.
Z punktu widzenia kanclerza Olafa Scholza Niemcy muszą być przygotowane na to, że Rosja przestanie dostarczać ropę i gaz. „Od początku byłem bardzo pewien, że Rosja nie może liczyć na wypełnienie swoich zobowiązań, np. w zakresie dostaw gazu” – powiedziała kanclerz w „wywiadu tygodnia” dla Deutschlandfunk (DLF), który jest już w sieci. , został opublikowany. „I teraz przygotowujemy się na to, że równie trudna sytuacja może zaistnieć dla dwóch wschodnioniemieckich rafinerii, które są podłączone do rurociągu Drużba”.
W celu zabezpieczenia produkcji i dostaw paliw, oleju opałowego i innych produktów naftowych rząd federalny przejął kontrolę nad niemieckimi filiami rosyjskiego koncernu państwowego Rosnieft. Dotyczy to przede wszystkim rafinerii PCK w Schwedt nad Odrą w Brandenburgii, która rurociągiem Drużba odbiera rosyjską ropę i zaopatruje w paliwo dużą część północno-wschodnich Niemiec. Ale dotyczy to również rafinerii Leuna w Saksonii-Anhalt. Łatwiej jest zorganizować wsparcie lokalizacyjne, „ponieważ firma obsługująca tę lokalizację bardzo wcześnie zadbała o to, by mogła zorganizować swój import przez Polskę” – wyjaśnił Scholz w DLF.
„Gwarantowane miejsca pracy i płace”
Scholz zapowiedział, że rurociąg z Rostocku do Schwedt zostanie rozbudowany i zmodernizowany za 400 mln euro, aby mógł transportować więcej ropy do tamtejszej rafinerii. Aby zachować system, „zapewniamy teraz możliwość importu z Polski, być może nawet z Kazachstanu”, powiedział Scholz w DLF. Ponadto zorganizowano pomoc finansową na utrzymanie miejsc pracy w Schwedt.
Schwedt potrzebuje dużych inwestycji, powiedział Scholz w filmie zamieszczonym na jego koncie na Twitterze. Rząd federalny zapewnia, że miejsca pracy i płace są bezpieczne, „nawet w przypadku trudności”. „Ale przede wszystkim, że są bezpieczne dostawy ropy, z Rostoku, a także z Polski”.
W piątek rząd federalny objął rafinerię nadzorem i zwolnił z odpowiedzialności byłego rosyjskiego operatora Rosnieft’. Do tej pory rafineria w Brandenburgii, na granicy z Polską, była zaopatrywana w rosyjską ropę rurociągiem Drużba, ale od października nie będzie już importowana. Rosnieft ma około 54% udziałów w rafinerii PCK, Shell około 37%. Rosyjska firma zapowiedziała, że może wystąpić do sądu, aby zakwestionować decyzję rządu federalnego. W oświadczeniu Rosnieft nazwał ten ruch nielegalnym.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.