Alarm Salmonella z kebaba z kurczaka – już jeden nie żyje!

W Niemczech dziesięć osób zostało zarażonych salmonellą po zjedzeniu skażonego mięsa z kurczaka. W Austrii zmarł z tego powodu mężczyzna.

Kebab do wszystkiego – tyle kebabów zamawia się w Berlinie. Ale jak się teraz okazuje, w kilku przypadkach oznaczało to również salmonellę! Według Departamentu Senatu ds. Nauki, Zdrowia, Opieki i Równości w Niemczech czterech na dziesięciu pacjentów zakażonych patogenem pochodzi z samego Berlina. Zjedli szaszłyki z kurczaka skażone salmonellą! Jedna osoba zginęła nawet w Austrii!

Choroba zwana salmonellozą powoduje poważne problemy żołądkowo-jelitowe. Może również powodować śmierć u ludzi. Jak podaje Instytut Roberta Kocha, w związku z tym udzielono pomocy kilku osobom.

Wiele przypadków w Niemczech, jeden zgon w Austrii

Zakażone mięso kebaba dostarczano z Polski na terenie całych Niemiec. Dotknęło to co najmniej dziesięć osób. Cztery z dotkniętych chorobą pochodzą z Berlina. W przypadku innego zakażenia salmonellą patogenu nie można było jednoznacznie powiązać z szaszłykiem z kurczaka.

Między lutym a lipcem 2023 r. 27 osób w Austrii zostało już zarażonych salmonellą. W Austrii w wyniku zakażenia zmarła już 60-letnia osoba! Osoby dotknięte chorobą w Republice Alpejskiej również jadły zepsute mięso z kurczaka. Wszystkie restauracje, w których poszkodowani jedli kebab z kurczaka, otrzymały szaszłyki z kurczaka z Polski.

Oprócz Niemiec i Austrii dotknięte zostały także Holandię, Belgię, Francję, Wielką Brytanię, Irlandię, Danię i Norwegię.

Masowy eksport mięsa kurcząt z Polski – m.in. do Berlina

Od marca Polska dziewięć razy informowała inne kraje europejskie o obecności mięsa kurcząt zakażonych salmonellą. Kraj ten jest największym producentem mięsa z kurczaka w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości eksporterem. Szacuje się, że produkcja w 2022 roku przekroczy trzy miliony ton. Ponad połowa produkcji jest eksportowana do innych krajów.

Ta wiadomość jest szczególnie trudna dla Berlina. Bo nie tylko kebab jest berlińskim wynalazkiem. Podobno w 1972 roku Kadir Nurman po raz pierwszy na stacji zoo podał szaszłyki mięsne z sałatką i sosem w podpłomyku. Według Senatu ponad 1000 z 16 000 sklepów z kebabem w kraju znajduje się obecnie w Berlinie. Jednak wielu miłośników kebabu mogło na chwilę stracić apetyt.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *